שאול גולדשטיין בכנס
שאול גולדשטיין בכנסצילום: רונן טופלברג

שאול גולדשטיין, מנכ"ל נגה ניהול מערכת החשמל, התייחס היום (חמישי) בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי בשדרות לאפשרות של מחסור בחשמל במקרה של מלחמה עתידית בלבנון.

לדבריו, התשובה לשאלה אם החשמל יסופק בישראל בכל מקרה של מלחמה השיב בשלילה אך הוסיף: "נסמוך על התושייה הישראלית".

"ישראל היא אי אנרגטי ואנו צריכים לספק לעצמנו – זה גם היתרון שלנו, אנו מאומנים לעבוד באי. כשנכנסתי לתפקיד והתחלתי לחקור מה האיום האמיתי על משק החשמל, שאלתי – נגיד ופגע טיל במשק החשמל ויש הפסקת חשמל לשעה, שלוש שעות, 24 שעות, 48 שעות, 72 שעות ואילך. מה קורה במצב כזה לישראל? הקו התחתון הוא שאחרי 72 שעות – אי אפשר לגור בישראל. אנשים לא מבינים עד כמה החיים שלנו כאן תלויים בחשמל", אמר.

עוד הוסיף: "יש לי 15 מפקחים ברחבי הארץ, אם יש הפסקת חשמל אז אחרי 5 שעות אין לי טלפון להתקשר אליו. נגיד שיקבל יונת דואר אחרי 12 שעות, אותו מפקח יגיע לתחנת דלק אבל אין דלק, אף תחנת דלק לא עובדת, בכל תחנה יש תור של 30 קילומטר לפחות, אם לא יותר מזה. אתה בודק את כל התשתיות שלנו - הסיבים האופטיים, הנמלים ולא אכנס לדברים רגישים – אנחנו במצב לא טוב. אנו לא מוכנים למלחמה אמיתית. אנו חיים בעולם פנטזיונרי בעיניי".

"הצד הטוב הוא שהשקענו המון במיגון, צוות משותף גם עם חברת החשמל. אם נסראללה רוצה להפיל את רשת החשמל של ישראל הוא צריך רק להרים טלפון לאחראי על מערכת החשמל של ביירות, שנראית בדיוק כמו זו של ישראל. הוא לא צריך אפילו כטב"מ מצלם, הוא קורא למהנדס חשמל שנה שנייה שואל אותו איפה הנקודות הכי קריטיות בישראל – הכל נמצא באינטרנט, אני לא אומר את זה כאן אבל כל אחד שנכנס לאינטרנט מגלה זאת".

"ההכרה במצבנו לא חלחלה. אם המלחמה תידחה בשנה, חמש, עשר שנים – מצבנו יהיה טוב יותר", סיכם.

מאיר שפיגלר מנכ"ל חברת החשמל הגיב לדברים: "אמירתו של שאול גולדשטיין בדבר חוסר חוסנה של רשת החשמל חסרת אחריות, מנותקת מהמציאות ויוצרת פאניקה בקרב הציבור".

שר האנרגיה והתשתיות וחבר הקבינט אלי כהן הגיב: "אנו נערכים לכל תרחיש. אנו מקיימים דיונים והערכות מצב, והוצאנו מיליארדי שקלים כדי להבטיח אספקת אנרגיה סדירה לכל אזרחי ישראל. בחודשים האחרונים הגדלנו את המלאי ורכשנו ציוד רב על מנת שיהיו לנו גיבויים".

"הסיכוי לתרחיש של הפסקת חשמל לימים ארוכים הוא נמוך מאוד. בנוסף, חשוב לי להבהיר לאויבינו: אם בישראל תהיה הפסקת חשמל של שעות, בלבנון תהיה הפסקת חשמל של חודשים".

סמנכ"ל חברת החשמל לשעבר אורן הלמן הגיב "לא הייתי מזלזל ופוסל את דבריו הקשים והנכוחים של שאול גולדשטיין, מנכ"ל חברת נגה - ניהול המערכת, גם אם תיקן אותם. תפקידם של מובילי מערכות הוא להגיד לציבור את האמת, גם אם היא לא נעימה, ואולי לפעמים מפחידה. אחריות היא לומר דברים שאינם נעימים. לצערי, אנרגטית הגענו לא מוכנים למלחמה כזו", אמר הלמן.

"תיאום ציפיות עם הציבור חייב להיעשות! בוודאי שלא לזלזל ביכולות של האויב, שלצערי מכיר היטב את מערכת החשמל שלנו. מומלץ גם להקשיב למה שאומר ראש רשות חירות לאומית, רח"ל. חייבים לרוץ מהר קדימה עם ייצור מבוזר, אנרגיות מתחדשות, אגירת חשמל ומיקרוגרידים".