אריאל דהן
אריאל דהןצילום: באדיבות המצולם

כדאי לנו לשנות את ההסתכלות למבט חיובי ולהסתכל על תקופת הקיץ כזמן איכות אישי, זוגי ומשפחתי.

יש לילדים הרבה זמן פנוי ומעט מטלות, עצם זה מחייב גם אותנו, ההורים, להיערך לכך מבחינת שעות העבודה והפניות שלנו. בעיקר פניות נפשית.

החופש, זה זמן טוב להסתכל על ילדינו במבט לא שיפוטי, כשהם בלי מסגרת צפופה ומחייבת, לראות איך הם ממלאים את הזמן בכוחות עצמם, לתת במה ליוזמות, ליצירתיות ולכישרון שלהם לפרוץ החוצה.

כדאי לקבוע זמן איכות משפחתי שבועי כמו: שחייה בבריכה, בים, הליכה ביחד עם הילד המוצלח שהקדשתי לו פחות זמן בשגרה, עבודות יצירה בבית ועוד, כשהעיקרון המנחה – לתת להם זמן להיות אקטיביים, להיות שחקנים על המגרש, לא צופים (תרתי משמע) מהצד על החיים, אלא נמצאים בהווה ועסוקים בחשיבה, תכנון, יצירה, עשייה, ניסוי ותהייה!

כמה שפחות מולטימדיה לסוגיה, כי זה מחנך בדיוק להיפך מכל הערכים שאנחנו רוצים להנחיל לילדים, במקום לפתח את התכונות והכישרונות הטבעיים שלנו, אורות המסכים רק מכבים לנו את נפשות הילדים.

בנוסף, בקיץ בולטת לנו יותר האישיות המופלאה של הילד, כי אנחנו מצליחים להביט בו מבעד לספרים, מעבר לצד הלימודי, וכך מוארת אישיותו בצבעים נוספים ויפים. תכונות כמו: מנהיגות, כושר ארגון, יזמות ועוד תכונות טובות שהחופש הענק מאיר בטובו עלינו.

מומלץ לתכנן את החופשה המשפחתית יחד עם הילדים, בשיתוף כנה ואמיתי איתם, כמה שמתאפשר לפי גילם והבנתם. תנו להם כמה אפשרויות לבחירה בין מסלולים, בין בתי הארחה לאוהלים, בין טיול ג'יפים לקיאקים ועוד.

כשהם שותפים בתכנון הטיול הם מרגישים יותר מחוייבים לטיול, מגדילים את העצמאות והאחריות שלהם וכמובן אנחנו ההורים מרוויחים זמן איכות ביחד איתם.

ההמלצה החמה שלי היא לחזק את התיירות שלנו. כחול לבן בארצנו המדהימה.

קיצור ולעניין, במקום להתלונן על משרד החינוך והילדים, יש למצוא זמן איכות איתם, ולראות את האור בקצה החופש!

גם ובמיוחד בתקופה המאתגרת שלנו.

שיהיה קיץ בריא ומעצים

הכותב הוא יזם חינוכי בבתי ספר ויוצר הפודקאסט בית ספר לחיים