אביתר
אביתרצילום: דוברות

שלוש שנים לאחר הסכם אביתר ועשרה ימים לאחר החלטת הקבינט להכיר במקום כיישוב ה-37 במועצה האזורית השומרון, הכריז היום (שלישי) המינהל האזרחי על שטח הישוב אביתר כאדמות מדינה.

ההכרזה מאפשרת יציאה לתכנון תכנית מתאר והסדרת היישוב בצורה מלאה בקרוב ומכירה במעל ל-65 דונם.

שר האוצר והשר במשרד הביטחון בצלאל סמוטריץ' בירך על ההחלטה. "אני מודה לאנשי המנהל האזרחי, לעומד בראשו תא"ל הישאם איברהים ולסגנו הלל רוט, על עבודה מהירה, מקצועית ויעילה. אני מברך את ראש המועצה יוסי דגן ואת ארגון נחלה על העשייה רבת השנים למען אביתר שמצליח והופך ליישוב חדש בארץ ישראל. אויבינו מבקשים להחליש אותנו אך לא יצליחו. נמשיך בבנייה, צמיחה והתפתחות בכל מרחבי הארץ, נעמיק שורש ונצמח כולנו מהמשבר למדינה חזקה ונחושה יותר".

ראש מועצת שומרון יוסי דגן הוסיף "‏ההכרזה על שטח אביתר כאדמות מדינה היא מעשה של צדק היסטורי. ההכרה באביתר כישוב וההכרזה על שטח הישוב כאדמות מדינה נותנות כוח ערכי ומוסרי לממשלה ולצה"ל לנצח את אויבינו הברברים. שלוש שנים אחרי ההסכם, הוסר העוול והופסקה ההימנעות הפוליטית מלהכריז את המובן מאליו: אדמות אביתר הן אדמות מדינה. מעולם לא נישלנו איש מביתו, כל הבדיקות מוכיחות את זה".

השלט המורה כי אביתר ממוקם על אדמות מדינה
השלט המורה כי אביתר ממוקם על אדמות מדינהצילום: באדיבות המצלם

"אביתר הוא לא רק בתים, הוא גם רעיון: שבירת החומה הפוליטית המפלה והגזענית שאסרה על הקמת יישובים חדשים בארץ ישראל. המלחמה בדרום וגם בצפון היא תוצאה ישירה של הבריחה מארץ ישראל, של דוקטרינת הנסיגות, התיקון חייב להיות צבאי בכוח האש של צה"ל אל מול המחבלים הברברים ועוזריהם - הוא חייב להיות תיקון אזרחי בחיזוק ההתיישבות כתשובת המשקל וכמה שייתן את הניצחון האמיתי אל מול אויבינו".

"החלטת ממשלת ישראל להכיר באביתר כיישוב וההכרזה הטבעית והמוצדקת על המקום כאדמות המדינה, שלוש שנים לאחר שהתקיימו כל הבדיקות על המקום - היא התקדמות משמעותית. הצעד הזה הוא צעד ערכי, מוסרי וציוני מאין כמותו, הוא נותן כוח לממשלת ישראל ולצה"ל לנצח את אוייבנו הברברים. אנחנו פה כאן כדי לנצח - עם ישראל חי", הוסיף ראש המועצה.

"אני מבקש להודות לשר האוצר בצלאל סמוטריץ' שדחף בחודשים האחרונים את ההכרה באביתר בממשלת ישראל, ולא ניכנע מול הלחצים הבינלאומיים, וכן על הדחיפה המשמעותית והחשובה להכריז על האדמות באביתר כאדמות המדינה כפי שראה סקר הקרקע, אני מבקש להודות לשר הביטחון יואב גלנט על השותפות הגדולה בתהליך. השר גלנט עמד מול לחצים כבדים בימים האחרונים ודחה אותם על הסף. אני מבקש להודות לראש הממשלה ולכל שרי הקבינט, ובעיקר להודות לחלוצי היישוב", סיכם.

תנועת נחלה הגיבה: "ההכרה באביתר היא הכרזה על הקמת ישוב חדש ואף יותר מזה, היא קביעה ממלכתית שהקמת ישובים חדשים היא המשך דרכה המקורית של הציונות ושל מדינת ישראל. ההכרזה על אביתר היא מורה דרך ליחיד ולרבים, לשעה ולדורות, ליהודה ולשומרון, לעזה ולבנון".

"הדרך לביטחון היא באמצעות התיישבות ולא בעיסקאות מופקרות מול אוייב אכזר. אנו, יחד עם רובו של עם ישראל עומדים מאחורי השרים, חברי הקבינט בצלאל סמוטריץ׳ ואיתמר בן גביר בהתנגדותם הנחרצת לעיסקת הכניעה מול חמאס", לשון תגובת התנועה.