ח' באלול תש"פ 13:32

בעקבות שאלות שחוזרות פה מדי פעם, חשבתי לעשות מדריך קצר בענייני השקעות.

הבהרה:

אין לי רישיון לייעוץ, אני לא מייעץ לעשות שום דבר, אלא רק נותן ידע. מי שבוחר לפעול כך או אחרת - עושה זאת על אחריותו בלבד.

טוב, אז נניח שאתם זוג צעיר או רווק/ה או משפחה חמודה, ויש לכם סכום כסף שיושב בבנק חסר מעש, או שאתם מרוויחים מדי חודש סכום גדול יותר מההוצאות שלכם.

נניח שבמקום לראות את הכסף מתייבש לו בשקט בפינה, אתם רוצים לתת לו לעבוד. כלומר רוצים לראות תשואה על הכסף שצברתם.

במקרה כזה, אתם צריכים לבחור 3 דברים:

1. מהו הסכום שתוכלו להשקיע? האם מדובר בסכום חד פעמי או בסכום חודשי? כמה כסף תוכלו לסכן, כך שגם במקרה של ירידות לא צפויות אתם לא תיוותרו ללא משאבים?

2. מהו הכלי שבעזרתו תרצו להשקיע (על כך ארחיב מיד)?

3. במה תשקיעו, כלומר במה תמלאו את הכלי שבחרתם בסעיף הקודם (גם על זה ארחיב בהמשך).

כלי להשקעה:

קיימות היום בארץ מספר אפשרויות להשקיע את הכסף שלכם, אנסה למנות את העיקריות שבהן (הקדמה קטנה: לפי החוק בארץ, כל רווח שנעשה בשוק ההון, חייב במס של 25%):

1. קופת גמל להשקעה:
אתם נותנים לבית השקעות (כמו אלטשולר שחם, מיטב דש, ילין לפידות, פסגות, הלמן אלדובי, כלל, הראל, הפניקס ועוד) לנהל עבורכם את הכסף. 

אתם בוחרים את המסלול המועדף עליכם, ואפשר כמובן גם לבחור בכמה מסלולים, והם כבר עושים בשבילכם את כל השאר.
בכל חודש, או באופן חד פעמי, או שילוב של שניהם - אתם מעבירים אליהם סכום כסף. בתמורה לדמי ניהול (בערך 0.6-0.7 אחוז בשנה), הם ישקיעו את הכסף שלכם במטרה להביא לכם תשואה.

יתרונות:
*מעבר בין מסלול אחד למשנהו - פטור ממס (כלומר המדינה לא רואה בזה מכירה של תיק השקעות וקניית תיק אחר במקומו).

*מעבר בין בתי השקעות שונים - פטור ממס.

*במשיכה לאחר גיל 60 - משלמים 15% מס במקום 25%.

*במשיכה לאחר גיל 60 בתור קצבה חודשית - פטור מלא ממס על כל הרווחים.

*נזילות מלאה של הכסף. מהרגע שאתם מודיעים לבית ההשקעות שאתם רוצים את הכסף בחזרה (כולו או חלקו), הם מחויבים להעביר אותו לחשבון הבנק שלכם תוך 3 ימי עסקים (בניכוי מס על הרווחים שהצטברו).

* בחלק מבתי ההשקעות, אפשר לקחת הלוואה בריבית מגוחכת (1.1%) כנגד הכספים שיש בקרן. 

נניח הכנסתי לקופה שלי 100 אלף ש"ח והיא צברה 20 אלף ש"ח תשואה, והיום אני צריך את אותם 100 אלף ש"ח. אז במקום למשוך ולשלם 5 אלף ש"ח מס, אני אקח הלוואה בריבית 1.1%, אתן לכסף שלי להמשיך לצבור תשואה, ואשלם ריבית יותר נמוכה מהמס שהייתי אמור לשלם במשיכה.

חסרונות:

*דמי ניהול

*קיימת תקרת הפקדה שנתית של 70 אלף ש"ח בערך עבור כל מספר זהות (כלומר זוג נשוי יכול להפקיד 140 אלף ש"ח).

*אין לכם מושג במה הכסף מושקע. גם אם בחרתם במסלול מניות, למשל, אתם לא תוכלו לדעת באילו מניות אתם מושקעים. 

למי זה מתאים?

*למי שרוצה שאחרים ינהלו בשבילו את הכסף, ומוכן לשלם על השירות הזה.

*למי שרוצה להשקיע עד גיל 60, וליהנות מהטבות מס משמעותיות.

2. קרן השתלמות:

גם כאן אתם נותנים לבית השקעות לנהל עבורכם את הכסף, אלא שכאן היתרונות והחסרונות שונים:

יתרונות:

*הכסף שמפקידים לקרן ההשתלמות, עד תקרה מסוימת, הוא הוצאה מוכרת לצרכי מס - כלומר הוא חוסך מס הכנסה.

*6 שנים לאחר ההפקדה הראשונה, מקבלים פטור מלא ממס על התשואה.

*גם כאן אפשר לקבל הלוואה בתנאים מדהימים במקום למשוך את הכסף.

חסרונות:

*שכירים לא יכולים לפתוח קרן השתלמות ללא הסכמת והשתתפות המעסיק

*גם לשכירים וגם לעצמאיים יש תקרות הפקדה נמוכות יחסית (כלומר אי אפשר להפקיד כמה שרוצים)

*במשך 6 שנים הכסף נעול ולא ניתן להשתמש בו

למי זה מתאים?

*לכל מי שיש לו אפשרות לפתוח קרן השתלמות (שכיר בהסכמת המעסיק/עצמאי בכל מקרה). הטבת המס כ"כ שווה, שזה פשוט בזבוז משווע לא לפתוח קרן השתלמות כאשר זה אפשרי.

3. פוליסת חיסכון

השקעה דרך חברות הביטוח. בעבר זה היה כלי נפוץ מאוד, אבל מאז המצאת קופות הגמל להשקעה הכלי הזה נמצא בירידה תלולה בפופולריות שלו.

למעשה, הכלי הזה זהה לקופת גמל להשקעה, מלבד 3 שינויים:

א. אין תקרת הפקדה, אפשר להפקיד גם מיליוני שקלים.

ב. במשיכת הכסף משלמים מס של 25% על הרווחים, ואין הנחה כלשהי כאשר מגיעים לגיל 60.

ג. אי אפשר לעבור מחברה אחת לחברה אחרת בלי לשלם מס על הרווח שנצבר בחברה הראשונה.

למי זה מתאים?

*למי שרוצה להשקיע בקופת גמל להשקעה, אבל 70 אלף ש"ח בשנה לכל נפש לא מספיקים לו.

4. עשה זאת בצעמך

פשוט ללכת לבנק שלכם או לברוקר שאינו בנק (מיטב דש טרייד, אקסלנס נשואה, IBI ועוד), לפתוח חשבון השקעות, ולקנות לבד את ההשקעות.

יתרונות:

*דמי ניהול נמוכים עד אפסיים (בבנקים בדרך כלל יהיו דמי ניהול גבוהים יותר מאשר אצל ברוקרים שאינם בנקים)

*אין תקרות הפקדה

*אתם קובעים לבד מה לקנות, מתי לקנות, מתי למכור וכו'. הכל בידיים שלכם (יש כאלה שיראו בזה חיסרון).

חסרונות:

*הכי פחות גמישות מבחינת מס: כל מכירת השקעה תיחשב מיד לאירוע מס, ותשלמו 25% על הרווח. גם אם אתם רק רוצים להחליף מניה אחת במניה אחרת, תצטרכו לשלם מס של 25% על הרווח מהמניה הראשונה. המס לא יופחת כשתהיו בני 60, ואין שום דרך להתמחק ממנו כאשר תרצו לממש את ההשקעה

למי זה מתאים?

* למי שלא מפחד להתעסק עם ההשקעה שלו בעצמו

* למי שרוצה לחסוך בדמי ניהול כדי ליהנות מתשואה גבוהה יותר לטווח הרחוק.

במה להשקיע?

אז אחרי שבחרתם את הכלי המתאים לכם, עכשיו הגיע הזמן למלא אותו. יש אינסוף סוגים של חוזים/המירים/אופציות וכו', אבל אני אתייחס רק ל-3 הכלים הפופולריים ביותר:

א. מניות - הכלי הכי מסוכן מחד, ובעל התשואה הממוצעת הגבוהה ביותר מאידך. מתאים בעיקר למי שצריך את הכסף בעוד 5 שנים לפחות, מכיוון שבטווח הארוך הבורסה תמיד עולה.

ב. אג"ח קונצרני - אגרות חוב של חברות. מסוכן פחות ממניות, אולם התשואה הממוצעת קטנה בהתאם.

ג. אג"ח מדינה, מק"מים וכו' - אלו השקעות כמעט נטולות סיכון, אך הן ישיגו לכם תשואה שאינה גבוהה בהרבה מפיקדון בבנק.

בקופות גמל להשקעה, פוליסות חיסכון וקרנות השתלמות - אפשר לבחור אם רוצים מסלול מנייתי, מסלול אג"ח, מסלול שקלי וכו'. כאמור, אפשר גם לשלב בין הסוגים השונים, לפי רמת הסיכון המתאימה לכם.

השקעה פאסיבית או אקטיבית?

הרבה קולמוסים נשברו בוויכוחים אינסופיים בין כלכלנים בכירים, סביב השאלה הנצחית: איזו השקעה עדיפה, אקטיבית או פאסיבית? 

השקעה אקטיבית היא השקעה שבה אני בוחר בפינצטה את המניות שבהן אני משקיע. לדעתי החברות א' ב' ו-ג' ישיגו תשואה גבוהה, לכן אני קונה את המניות שלהן.

בכל בתי ההשקעות, כאשר אתם בוחרים במסלול "מניות", אתם בעצם מבקשים מבית ההשקעות לבחור עבורכם את המניות שלדעתו הן הטובות ביותר, בתקווה שאכן ההימור הזה יצלח.

השקעה פאסיבית היא השקעה שבה לא מהמרים על מניה ספציפית, אלא על הממוצע של כל המניות. 

למשל, במקום להמר שבזק תעלה - אני קונה תעודת סל אשר עוקבת אחרי כל המניות שנסחרות בתל אביב, וכך גם אם בזק תרד - אני עדיין עשוי להרוויח מכיוון שחברות אחרות דווקא כן יעלו (וכמובן יכול לקרות גם ההפך).

הרעיון כאן הוא שלא ניתן לדעת מי יעלה ומי יירד, אבל כן אפשר להעריך שבממוצע השוק כולו יעלה, מכיוון שבממוצע החברות תמיד מרוויחות, מתפתחות וגדלות.

המדד הכי פופולרי בעולם ההשקעות עבור חובבי ההשקעות הפאסיביות, הוא מדד ה-S&P500, אשר מכיל בתוכו את 500 החברות הכי גדולות בארה"ב וקנדה (שמות מוכרים: פייסבוק, גוגל, אמאזון, נטפליקס, מייקרוסופט, עליבאבא, אפל, ועוד רבים וטובים).

אז במה אני בחרתי להשקיע?

אני אישית משקיע בשלוש דרכים:

* בקופת גמל להשקעה במסלול מנייתי (כלומר השקעה אקטיבית), עם דמי ניהול של 0.6%, בעיקר כדי לנצל את הטבות המס בתקווה שאצליח לחסוך עד גיל 60.

* דרך מיטב דש טרייד, אני קונה תעודת סל מחקה של S&P500 (כלומר השקעה פאסיבית), ונהנה מדמי ניהול של 0 עגול ויפה (קיימת עמלת קנייה/מכירה של 0.078% מהסכום בכל פעם שאני קונה יחידות נוספות של תעודת הסל, אבל אם אני לא מבצע פעולות אני לא משלם כלום).

*בקרן השתלמות מחקה מדד S&P500, עם דמי ניהול של 0.32%.

בינתיים, ההשקעה הפאסיבית הניבה לי תשואה הרבה יותר גבוהה, ובמיוחד מאז משבר הקורונה (הקרן המנייתית שלי עדיין לא חזרה לעצמה, בעוד ה-S&P500 כבר התאושש ועלה אל מעבר לשיא שהיה לו לפני המשבר).

כמובן שלא לכל אחד מתאים השקעה של 100% במניות, זאת השקעה מסוכנת מאוד, ואני אשקר אם אגיד שלא היו כמה ימים השנה שבהם הירידות החדות לא הפריעו לי לישון רגוע בלילה.

מצד שני, ב"ה החזקתי מעמד ולא משכתי את הכסף, והיום כאמור הבורסה כבר התאוששה וחזרה לשבור שיאים.

לסיכום,

בסופו של דבר, כל אחד יכול להשקיע את הכסף שלו, ומאוד חבל שרק בגלל הפחד מהנושא הזה אנשים משכיבים את הכסף שלהם בבנק לשנת חורף ארוכה.

שאלות/הערות/הבהרות/תודות - בתגובות.

מקווה שנהניתם

ח' באלול תש"פ 13:36
קצת להעביר לי כדי שאיישם את העצות הנבונות,
יהיה נחמד...🤣🤣🤣
ח' באלול תש"פ 13:43

אני יכול להגיד לך שבמקרה שלי, לקחתי משכנתא גדולה בכמה מאות אלפי ש"ח ממה שבאמת הייתי צריך, רק בשביל שאוכל לפתוח תיק השקעות יפה.

התשואה על התיק הזה גבוהה עשרות מונים מהריבית על המשכנתא, ואפקט הריבית דריבית צובר תאוצה (שוב - אני לא מייעץ כלום, וברור שיכולתי גם להפסיד מהמהלך הזה).

ט' באלול תש"פ 21:48
זה בדכ לפי הערכות שמאי וכל מיני תחשיבים שלהם
ט' באלול תש"פ 21:53
נניח יש לי 500 אלף ש''ח, ואני רוצה לקנות בית ששווה כפול מזה.

הבנק מוכן לתת לי 750 אלף ש''ח משכנתא, למרות שאני לא באמת צריך את כל הסכום הזה. אני פשוט אומר לבנק שזה מה שאני צריך.

וכך אני נשאר עם 250 אלף ש''ח פנויים להשקעה, מתוך תקווה (שבינתיים התממשה בענק) שהתשואה תהיה גבוהה מהריבית.
י' באלול תש"פ 06:40

סיכון
בהצלחה!
ט' באלול תש"פ 23:14
עשיתי חשבון (שעובד פרפקט!) שהריבית מההשקעה תכסה בכפל כפליים את ההלוואה, מה שאכן קרה תוך חודשיים כבר כיסיתי את הריביות ומכאן ואילך התשואה צומחת
י' באלול תש"פ 00:42
והריבית על ההלוואה היא בוודאי שלילית.

במילים אחרות זה משחק מסוכן, ולא לכולם זה מתאים.
י' באלול תש"פ 18:25

קיבלתי מהבנק, הוא שלי. 

זה נכון שאני צריך להחזירו לבנק לפי לוח תשלומים שקבענו מראש, אבל זה לא שונה מאנשים שרוכשים מוצר חשמלי בתשלומים - המוצר שלהם למרות שהם צריכים עוד לשלם עליו.

י' באלול תש"פ 18:55

אני לא בא לחנך כאן, להגיד לאנשים איך להשקיע וכמה להשקיע וכו'.

שכל אחד יעשה את השיקולים שלו.

י' באלול תש"פ 20:01

י"ב באלול תש"פ 22:08
אני זוכרת בבנק שעבדתי פעם, שהיו עושים מעקבים אחרי הלוואות שניתנו ללקוחות סמוך לרכישות מהבורסה כדי לוודא שהרכישה נעשתה מכסף פנוי ולא מהלוואה.
ויותר מזה, אסור לבנקאי לתת הלוואה ולרכוש מניות וכו' במעמד אותה נקודת שירות.
ח' באלול תש"פ 15:16
ב'ה אתעמק בזה במוצ'ש (יש לנו כסף שמושקע דרך הבנק ואני לא מבינה בזה כלווום)
ח' באלול תש"פ 15:17
אשמח לענות על שאלות שיהיו לך אחרי הקריאה, אם יהיו...
ח' באלול תש"פ 15:25
עדיין לא קראתי..
אבל בעז"ה במוצ"ש
ח' באלול תש"פ 16:04

הש''א והמסרים שלי לא עובדים.

ניתן להעביר לי הודעות דרך @הנורמלית האחרונה.

ח' באלול תש"פ 16:47
מה דעתך על כל ענייני הנדל"ן? או פשוט להכנס לענייני הבורסה?
ח' באלול תש"פ 16:51
אבל התמורה בהתאם

ח' באלול תש"פ 18:01
100אלף 300אלף חצי מיליון?
ח' באלול תש"פ 18:07
איפה ההשקעה? בארץ או בחו''ל?
איזה סוג השקעה זה, עם עוד אנשים או לבד?

אתה יכול גם להשקיע סכומים של כמה מאות אלפים בלבד בחברה שלוקחת את הכסף ומשקיעה בשבילך. בכל מקרה זה יותר בטוח מהשקעה במניות אם לא מבינים בבורסה.

לא מבינה כל כך בשני התחומים, בעיקר בעלי מתעסק בזה ואני רק נוגעת פה ושם, אבל בגדול נדל''ן זה כסף גדול באמת.

ט' באלול תש"פ 21:42
אפשר להיכנס לנדלן גם בסכומים לא גבוהים
לא צריך להשקיע בדירה שלמה אפילו משליש אפשר להשקיע..
פשוט צריך לדעת איך לעשות את זה . עם משכנתא נכונה ועבודה סבירה הכל אפשרי
אם לי היה כסף פנוי עכשיו הוא היה הולך על חלק מדירה.
בין הנסתר לנגלה
בין העולם הבא
לעולם הזה
(ארז לב ארי)
ט' באלול תש"פ 21:46
במיוחד בארץ...

ט' באלול תש"פ 21:49
בשביל התחלה זה בהחלט משהו תארי לך שליש עכשיו יכפיל את עצמו .. הערך יעלה... טאק כבר כסף לכמעט דירה שלמה .. לאט מתקדמים אבל בעיני לאט ובטוח.
בין הנסתר לנגלה
בין העולם הבא
לעולם הזה
(ארז לב ארי)
ט' באלול תש"פ 21:55
זה לא נכס זה התחייבות
זה לא מכניס לך כלום

עזבי לא משנה
אני לא מבינה מספיק כדי לדבר
וגם את לא
אז בואי נכבד את מי שכן ולא נעשה מעצמנו צחוק

ט' באלול תש"פ 23:41
בטח שזה התייחבות לא ציינתי שלא ,לשאר התגובה שלך ברשותך אני לא אגיב.
בין הנסתר לנגלה
בין העולם הבא
לעולם הזה
(ארז לב ארי)
ט' באלול תש"פ 21:58
ובשנים האחרונות הבורסה עלתה הרבה יותר מהר ממחירי הדירות
ט' באלול תש"פ 23:58
לכאן ולכאן..
לא חשבתי שהדירה תכפיל את עצמה כל כך מהר..
מה שכן זה מאוד תלוי איזה דירה בחרת מה המיקום וכמה היא מבוקשת ..
ואם בכלל בחרת תוכנית שמותאמת לך ומשכנתא טובה יש אנשים שלא יודעים לקחת ..
בין הנסתר לנגלה
בין העולם הבא
לעולם הזה
(ארז לב ארי)
י' באלול תש"פ 20:02

2% בערך לשנה נטו, קצת פחות לפעמים. יש גם את עליית ערך הדירות אבל אף אחד לא מתחייב שזה ימשך.

נדל"ן מסחרי זה סיפור אחר והסיכונים שם אחרים לגמרי.

ח' באלול תש"פ 18:07
שים לב להבדלים:

יתרונות:
א. אפשר להתמנף עם משכנתא
ב. הכנסות שכ''ד פטורות ממס עד 5,000 ש''ח בחודש בערך.

חסרונות:
א. אתה צריך הון עצמי של הרבה מאות אלפים בשביל להיכנס
ב. הכניסה עולה הרבה כסף (עורכי דין, מס רכישה, תיק משכנתא)
ג. היציאה עולה הרבה כסף
ד. אי אפשר להיכנס בזמן קצר
ה. אי אפשר לצאת בזמן קצר
ו. אי אפשר לממש חלק מהסכום. הכל או כלום.
ז. מניות לא מתקשרות אליך באמצע הלילה כדי לדווח שהדוד מקולקל.
ח. צריך להתעסק עם מציאת שוכרים, בטחונות, החלפות וכו'.
ט. אתה מושקע כל כולך בנכס אחד, שיושב ברחוב אחד, בעיר אחת, במדינה אחת. כלומר 0 פיזור ו-0 גיוון.

זה רק מה שעלה לי לראש עכשיו, מן הסתם יש עוד יתרונות וחסרונות שלא חשבתי עליהם עכשיו.
ח' באלול תש"פ 18:10
ניתן להרוויח מיליונים אם יודעים לעבוד נכון.
ולקנות נכס אחד ולהשקיע בו את הכל לא נקרא לעבוד נכון, פשוט לרוב האנשים אין כסף ליותר מזה.

ח' באלול תש"פ 18:11
בשנת 2019 הבורסה עלתה ביותר מ-20 אחוז.
הנדלן לא התקרב לזה.
ח' באלול תש"פ 18:12
אותי אישית זה מפחיד קצת
אבל צודק

ט' באלול תש"פ 21:47
אומץ כדי להצליח בנדלן
אם חושבים על הדוד שיתקלקל חבל על הזמן .. האדם לא מתאים לזה ,עדיף להשקיע כבר במשהו אחר
בין הנסתר לנגלה
בין העולם הבא
לעולם הזה
(ארז לב ארי)
ט' באלול תש"פ 23:29
ומס שבח בעיקרון דומה למס רווחי הון, כלומר הוא חל על 25% מהרווח.
ט' באלול תש"פ 23:30
בדיוק בתקופה האחרונה נכנסנו חזק לענייני השקעות חשבנו בהתחלה על נדלן וזה אחת הסיבות המרכזיות שירדנו מזה
ט' באלול תש"פ 22:00
הפוסט לא מיועד לשכנע מישהו שעדיף להשקיע בשוק ההון במקום בנדל''ן.
השתדלתי לפנות כאן לקהל הרחב, לאלה שיש להם קצת חסכונות בצד, לאלה שמרוויחים כמה אלפי שקלים יותר ממה שהם מוציאים מדי חודש.

לאנשים האלה, השקעה בנדל''ן תהיה פחות רלוונטית.
ט' באלול תש"פ 23:15
לא מתקרב לתשואה בהשקעה בשוק ההון, חבל על הזמן
ט' באלול תש"פ 22:14
אתה יודע כמה כלכלנים טוענים שהשקעה אקטיבית עדיפה על פאסיבית?

אל תכניס את עצמך בין שני ההרים האלה, ובטח שאל תייעץ לאנשים... היו שנים שבהן אלטשולר שחם וילין לפידות הביסו את כל המתחרים, כולל את המסלולים הפאסיביים.

לכן אני רק הבאתי את המידע, ומאוד השתדלתי לא לפסוק בעניין.
ט' באלול תש"פ 22:56
אבל אם מדובר בהשקעה אקטיבית ע"פ הבנתו של הקורא בפורום אני מאוד מתנגד
ט' באלול תש"פ 23:00
כשהייתי בן 18, קרובת משפחה שלי התחילה לעבוד בצ'ק פוינט. החלטתי שזה אומר שיש פה השקעה מעולה, וקניתי מניות שלהם בכל הכסף שהיה לי.

המניה עלתה, הדולר התרסק, יצאתי מופסד (אמנם לא בהרבה).

זאת הייתה הפעם הראשונה והאחרונה שקניתי מניה באופן ישיר
ט' באלול תש"פ 23:16
אחרי בירורים רבים.
ט' באלול תש"פ 23:23
כנסי לאתר של משרד האוצר גמל.נט, יש שם השוואה בין כל הקופות לפי תקופות.
בשנים האחרונות, הקופות עם התשואה הגבוהה ביותר הן מחקות מדד sp500, וזה עוד לפני שמחשבים את זה שיש לקופות האלה את דמי הניהול הזולים ביותר.

אלטשולר, וכמוהו כל שאר המנהלים האקטיביים, נמצאים איפה שהוא מאחור
י' באלול תש"פ 20:05

ט' באלול תש"פ 23:13
1. בהחלט יש אפשרות לדעת בקופת גמל במה הכסף מושקע
אני מושקעת באלטשולר שחם ויש דוחות באתר כל רבעון עם פירוט מדויק היכן הכסף מושקע!
(אני חייבת את זה בשביל לדעת אם ההשקעה בסדר מבחינה הלכתית)
2. נכון שהסכום מוגבל ל71 אלף לשנה, אנחנו פתחנו קופות ע''ש הילדים וכך הנחנו יותר. יכול להיות פיתרון מצוין אם יש לכם ילדים
כמובן אנחנו הנאמנים בקופה ויכולים למשוך את הכסף מתי שבא לנו
ט' באלול תש"פ 23:25
1. אין פירוט מלא ברמת המניה, זה סוד מסחרי שלהם
2. כתבתי שאפשר להפקיד 70 אלף לכל מספר זהות
3. בגלל שיש הטבת מס בגיל 60, כאשר פותחים את הקופה על שם ילד אז בעצם דוחים את ההטבה הזאת לשנה שבה הילד יהיה בן 60.
מי שמפקיד בקופת גמל להשקעה בשביל הטבת המס, כמוני, כנראה לא יעשה את זה (אני רוצה לתת את זה לילדים שלי לפני שהם יהיו בני 60...).
ט' באלול תש"פ 23:29
1. בדוחות של אלטשולר שם אני מושקעת כתוב בדיוק באיזה מניות אבל לא כמה בכל מניה (לא הבנתי אם לזה התכוונת) אם תרצה הדרכה איך להגיע לזה אז בכיף
2. לגבי המיסים- צודק לגבי ההטבת מס אבל בכל מקרה המיסוי הוא רק על הרווחים ואני מתכננת השקעה לטווח ארוך כך שאלוקים גדול אולי המיסים ירדו עד שארצה למשוך, אבל בכל מקרה אם התשואה הממוצעת היא 10 אחוז לשנה (והיא הייתה יותר בשנים האחרונות!) עדיין שווה לי להניח את הכסף שם עם המס מאשר להשקיע בנדלן עם כל הכאבי ראש ותשואה נמוכה בהרבה.
אגב שאלה: קרן השתלמות זה בדיוק כמו קופת גמל מבחינת התשואות וכו? הייתי ממש המומה לקרוא מה שכתבת שאחרי כמה שנים אין מס
תוכל לפרט יותר את ההבדלים ביניהן?
ט' באלול תש"פ 23:39
מבחינת ההשקעה עצמה, זה בדיוק כמו קופת גמל להשקעה. את מביאה כסף לבית השקעות, בוחרת מסלול, משלמת דמי ניהול, והם משקיעים את הכסף שלך לפי המסלול שבחרת.

מבחינת רגולציה, יש כללים אחרים:

א. אפשר להפקיד מעט מאוד כסף בשנה, זה משתנה לפי המשכורת שלך ובכל מקרה יש תקרה נמוכה ככה שגם מי שמרוויח המון לא יכול להכניס כמה שהוא רוצה.
ב. ההפקדה מוכרת לצרכי מס, כלומר שקל שאת מפקידה לקרן השתלמות הוא שקל שאת לא תשלמי עליו מס הכנסה. אם הרווחת מאה ש''ח והפקדת 5 ש''ח לקרן, אז מס הכנסה יסתכלו עלייך כאילו הרווחת רק 95.
ג. במשך 6 השנים הראשונות הקופה נעולה, את לא יכולה למשוך את הכסף.
ד. אחרי 6 שנים אפשר למשוך הכל, בלי לשלם מס כלשהו על הרווחים.
ה. ברגע שאת מושכת סכום כלשהו, אפילו חצי שקל, הקופה ננעלת להפקדות חדשות. זה אומר שהכסף שנשאר בקופה ממשיך לצבור תשואה ואת יכולה למשוך אותו מתי שאת רוצה, אבל את לא יכולה עוד להפקיד.
ו. את כמובן יכולה לפתוח קרן השתלמות חדשה, ואז תצטרכי שוב לחכות 6 שנים לפני שתוכלי למשוך את הכסף של אותה קופה חדשה. הכסף שנשאר בקופה הישנה ממשיך להיות נזיל כמובן.

בגלל הטבת המס המטורפת, המון אנשים לא נוגעים בכסף הזה עד הפנסיה, בכדי שהוא יצבור ריבית דריבית עם פטור ממס. זה יכול להגיע לסכומים מטורפים של פטור ממס.
אם פתאום צריך את הכסף, תמיד אפשר לקחת הלוואה בריבית פריים מינוס חצי במקום למשוך, בכדי לא לאבד את הטבת המס.
י' באלול תש"פ 00:01
או לפתוח כל 7 שנים קרן השתלמות חדשה?

שאלה אחרת:
אמרת שהתקרה נמוכה בקרן השתלמות.
במידה ועכשיו אני מובטל לאחר שנים שאני שכיר, האם אוכל להמשיך להפקיד כספים לקרן השתלמות מהעו"ש שלי?

עוד שאלה:
זכור לי שפתחתי קופת גמל בהראל, אבל הבאתי יותר מ70,000 שח... זה הגיוני? אשתי לא הייתה מעורבת בזה.
י' באלול תש"פ 00:06
שכיר לא יכול לפתוח קרן השתלמות בלי הסכמת והשתתפות המעסיק.
מובטל לא יכול לפתוח קרן השתלמות.
רק עצמאי יכול לפתוח עבור עצמו.

לגבי שאר השאלות, איני יודע.
י' באלול תש"פ 00:55
אם ממילא אין הטבת מס (כי לחכות שהילד יהיה בן 60 זה לא רלוונטי), אז שווה לשקול השקעה ישירה דרך ברוקר פרטי (מיטב דש טרייד, אקסלנס נשואה, IBI).
יש שם דמי ניהול אפסיים, כך שההשקעה יכולה לגדול הרבה יותר במשך השנים (במיטב דש למשל יש מסלול שבו אי אפשר לקנות מניות אלא רק קרנות נאמנות ותעודות סל, ואז דמי הניהול הם 0 עגול. פשוט כלום. אני משקיע בקרן נאמנות מחקה sp500, וכל שקל שאני מרוויח הולך ישירות לתיק שלי, עד שארצה למכור את ההשקעה ואז אשלם מס על הרווח).
כמובן יש עמלה על מכירה וקנייה של ני''ע, אבל העמלה הזאת קיימת כמובן גם בקופת גמל להשקעה (שימי לב שבדוח כתוב לך ''הוצאות ניהול השקעה'' - אלה העמלות על קניית ומכירת ניירות הערך שבית ההשקעות משלם).
י' באלול תש"פ 01:01
אתקשר למיטב-דש (לדוגמא), אגיד להם לבצע השקעה פסיבית של s&p500 ולהוסיף לשם כסף כרצוני?

קראתי את הקישורים שהופצו כאן (שמאד שיבחו את s&p500 בעיקר).
י' באלול תש"פ 07:00
עבר עריכה על ידי פשוט אני.. בתאריך י' באלול תש"פ 07:12
הם לא קונים בשבילך דבר, אתה קונה בשביל עצמך.

אחרי שתתקשר אליהם כדי לפתוח חשבון, אתה תקבל מהם שם משתמש וסיסמה לאתר/אפליקציה שלהם*, ומספר חשבון בנק אליו אתה מעביר את הכסף שאתה רוצה להשקיע.

אתה יכול להעביר כמה כסף שאתה רוצה, ואחר כך להיכנס לאפליקציה/לאתר עם שם המשתמש והסיסמה, ולרכוש כל נייר ערך סחיר שאתה רוצה.

בין היתר, תוכל כמובן לרכוש קרנות נאמנות מחקות.

*שם אתה יכול לקנות, למכור, לראות גרפים, לראות את התשואה המצטברת שלך בכל השקעה בנפרד ובכל התיק ביחד, ועוד אי אלו פיצ'רים.
י' באלול תש"פ 15:32
זה הכוונה ב0 דמי ניהול?
י' באלול תש"פ 15:37

תגיד להם שאתה לא רוצה לקנות מניות כלל אלא רק קרנות נאמנות וכיוצ"ב, ואז הם יוותרו לך על אותם 15 ש"ח בחודש, כך שתישאר רק עם העמלה המאוד מאוד נמוכה בגין קנייה ומכירה.

י' באלול תש"פ 18:24

יש עמלת מינימום.  לרוב אתה תשלם אותה בכל קניה. ומי שאין לו סכום גדול חד"פ אלא מפקיד כל חודש כמה מאות ש"ח (נניח 400 ש"ח משלם אחוז שלם אם לא יותר ככעמלות. תוסיף את עלויות קרן הסל. אפס עמלות זה לא.

י' באלול תש"פ 18:29

אצל הברוקר שלי (מיטב דש) יש עמלת מינימום של 4.5 ש"ח בערך. זה אומר שאם תקנה/תמכור ניי"ע בפחות מ-5,000 ש"ח, אז יוצא שתשלם יותר מ-0.09%. זה אומר שאם תקנה ב-2,000 ש"ח למשל, תשלם 4.5 ש"ח ולא 2 ש"ח, פעם בחודש... לא דרמה.

שוב, ברור שיש המון דקויות, אבל רציתי לתת מידע ראשוני למשקיע המתחיל.

בתוך המידע הראשוני הזה - לא מצאתי שתשלום של 2 ש"ח בחודש (או אפילו 4) במקרה שבו אתה משקיע סכום נמוך ולא מגיע לעמלת המינימום, הוא מידע מאוד רלוונטי.

י' באלול תש"פ 18:34

אנחנו מדברים על 2.25 אחוז. זה פער שאולי שווה לעבור לקופ"ג להשקעה ללא עלות קניה. למשל.

י' באלול תש"פ 18:42

200 ש"ח בחודש למשך 45 שנה זה סד"ג של 600,000 ש"ח.

ב אנשים רבים ואני ביניהם מפצלים מטעמי נוחות את החסכונות (למשל לכל ילד אני פותח קה"ש אחרת גם כדי לשייך כסף לילד וגם כדי להוציא אותה בהדרגה מאחוז מניות גבוה ליותר נמוך לקראת הזמן בו אצטרך אותה כדי לצמצם סיכון) מה שמביא למספר קופות שבכל אחת סכום של 200-400 שח בחודש.  (למשל, 200 זה הפקדה חדשית מינימלית בחלק מבתי ההשקעות) ויש אנשים שלא יכולים להרשות לעצמם  לחסוך יותר. אז נכון לא יהיה להם הרבה אבל זה עדיף על כלום

י' באלול תש"פ 18:45

בא נגיד שבמקרה הטוב זה יגיע לחצי מליון שקלים תשואה על פני 45 שנים. 

(אני מעריך את זה בכ-300,000 שקלים, אבל נלך על מקרה הקצה). 

י' באלול תש"פ 18:49

7אחוז תשואה היסטורית על מניות נותנות כ600000 שח

י' באלול תש"פ 18:50

הן יותר קרובות לתת חצי מזה - ובניכוי מסים, אפילו פחות.

י' באלול תש"פ 18:52

ואם הבנאדם בקה"ש אז גם מס אין.

לא יודע בד"כ אני אוהב את החישובים שלך אבל כאל בדקתי אחרי שאמרת, זה הסכומים ב7 %

י' באלול תש"פ 18:54

העשור האחרון היה טוב יותר(בערך 9%) אבל בגדול זה 6.

י' באלול תש"פ 19:01

המקור הכי מביך שיש אבל בזה אני יודע שהוא אמין מ1970 עד היום התשואות הממוצעות ל25 שנה הם בין 9 ל12 ככה שאנחנו מדברים על תשואה נומילנאלית של כ10 אחוז ב50 שנה האחרונות

י' באלול תש"פ 19:41

וזה לפני מיסוי ולמרות העשור האחרון שהיה די מטורף. 

י' באלול תש"פ 19:46

ביום 1.1.80 המדד עמד על 105 נקודות.
היום, עברנו כבר את ה-3,500.

זאת תשואה מצטברת של 3,333 אחוזים.

או שמא אתה מתכוון שזו הייתה התשואה השנתית הממוצעת שלו, ולא התשואה הכוללת?

לי יצא בחישוב שזאת תשואה שנתית של 9.2 בקירוב:

105*0.092^40=3500.

הנוסחה מימין לשמאל, והיא כאמור לא הכי מדויקת.
י' באלול תש"פ 19:52

אם היית קונה מניה אחת ב-124 (שזה היה המחיר ב-1980) והיום היו לך בערך 3500 - אז מדובר על עליה של 8.7% בשנה. 

י' באלול תש"פ 19:57

אני זכרתי את החישוב שעשיתי בתחילת העשור. 

העשור האחרון היה מוצלח במיוחד. 

י' באלול תש"פ 19:57
וזו לא מניה אלא מדד 🤭
י' באלול תש"פ 19:58

זה ני"ע שמחקה מדד. 

י' באלול תש"פ 20:16

זה יוצא הרבה יותר מ600 אלף:

PMT (שנתי):

200*12= 2400

RATE:

8%

N:

45

FV= 927,613

י' באלול תש"פ 20:21

י' באלול תש"פ 23:47

לפני מסים. 

אחרי, זה כבר פחות מ-350,000. 

י' באלול תש"פ 23:50

ואין הבטחה שזה ימשיך. (בד"כ זה לא קורה). 

ולא חישבת 25% מס. (וזה כבר יורד ל-675,000). 

י"א באלול תש"פ 00:04
עבר עריכה על ידי ספק בתאריך י"א באלול תש"פ 09:39
עבר עריכה על ידי ספק בתאריך י"א באלול תש"פ 09:39

לעומת זאת, מי שהשקיע בספטמבר של 1998, כמעט ולא הרוויח כלום. (עד לעשור האחרון). 

העשור האחרון היה משהו חריג בקנה מידה היסטורי - ולרוב, אחרי עליה כ"כ חדה, מגיע תיקון מסוים. 

ולמרות העשור האחרון, עדיין הממוצע על פני 40 שנים הוא באזור ה-8%. 

מבחינתי, הלוואי וזה ימשיך כך, אבל אני לא מאמין שזה יקרה. 

let us hope, that I'm wrong...

י' באלול תש"פ 20:30

במספרים תמיד העליות מרשימות יותר.

י' באלול תש"פ 01:32

רשומה יפה, ממצה ובהירה מאד.

תודה רבה.

הערות קטנוניות:

א) מיסוי- מס הכנסה מתחשב בהשפעות האינפלציוניות, וכן בשפעות שינוי במט"ח.

באג"חים שאינן צמודי מדד שיעור המס הוא 15%.

ב) בעיני המסלול "האקטיבי" שלך הוא פסיבי לגמרי- כשמתווכחים על השקעה אקטיבית ופסיבית לא מתכוונים לשאלה האם עדיף קופ"ג להשקעה או קרן מחקה, מבחינת המשקיע זה די אותו דבר. ההבדלים בניהם יכולים להיות כמה אחוזים לכאן או לכאן. קופ"ג להשקעה "מניות בארץ" תעשה בסוף משהו דומה לת"א 35 השנתי, עם הפרשים של אחוזים לכאן או לכאן. כשמתכוונים להשקעה פסיבית הכוונה השקעה של כסף משמעותי במניות ספציפיות, כולל שינויים תזזיתיים בהתאם לציפיות וכדו'. בשיטה הזו יש רווחים (או הפסדים) של עשרות אחוזים בימים ספורים. כשמשקיעים בקופ"ג הפיזור מספיק גדול שלא תתקרב להשפעות שכאלה.

הערה חשובה-

תיק ההשקעות שלך כפי שתואר הוא מסלול בסיכון גבוה מאד.

אמנם, לך יש דירה, כך כתבת באיזה תגובה, שהיא השקעה סולידית למדי, ובוודאי במבט של משפחה, אבל מבחינת הנכסים הפיננסיים שלך מדובר על תיק מסוכן ממש. 

כל התיק מושקע במניות, וגרוע מזה, אתה גם ממונף (לא יודע באיזה אחוז, אבל כנראה לא מעט).

זה אומר שבעת נפילות התיק כולו צונח, ואם צריך את הכסף בטווח זמן מיידי, זה יכול להיות הרסני.

אני חושב שאדם ממוצע צריך למתן את הסיכון ולפזר אותו גם בהשקעות סולידיות יותר (אג"ח מדינה וכדו').

הדבר נכון שבעתיים ככל שתקופת הזמן של משיכת ההשקעה קטנה, וככל שכריות הביטחון של המשקיע נמוכות יותר (למשל, למי שאין דירה, או שאין הכנסה קבועה שמכסה עלויות גבוהות מזדמנות).

י' באלול תש"פ 06:44
ראשית, תודה רבה

ב. לא כך הדבר. ההגדרה של השקעה אקטיבית היא בחירת מניות ספציפיות, ואין זה משנה אם אני בוחר אותן בעצמי או שבית ההשקעות בוחר בשבילי. גם אם מבחינתי ''אין הבדל'', זאת עדיין השקעה אקטיבית מבחינת המהות שלה, ולכן חסידי ההשקעה הפאסיבית (למשל הסולידית) יתנגדו להשקעה כזאת, שהרי אתה מפסיד פעמיים לשיטתם:
גם תשלם דמי ניהול גבוהים, וגם ממילא לא תצליח להכות את השוק, קרי לקבל תשואה גבוהה יותר מתשואת המדד.

''כשמתכוונים להשקעה פסיבית הכוונה השקעה של כסף משמעותי במניות ספציפיות'' - אני מניח שהתכוונת להשקעה אקטיבית, לא פסיבית...

בקשר לתיק שלי - הוא אכן מסוכן וציינתי זאת כמה פעמים. עם זאת, אני בהחלט שומר כסף בצד ליום סגריר, בדיוק כפי שכתבתי בתחילת הפוסט.
י' באלול תש"פ 17:26

פירוט נרחב יותר של הדברים והסברים טכניים יותר איך עושים את זה.

פורסם לפני כחצי שנה כאן בערוץ (ולא אין עוד המשך, לא הגעתי לזה)

https://a7.org/?file=20200323173254.pdf

מבוא לשוק ההון - חיסכון השקעה וצריכה

י' באלול תש"פ 18:06

למשל, דרך אינטראקטיב ברוקרס אני מקבל עמלת קניה ומכירה של 0.01 דולרים לני"ע בחו"ל. (ומניה היא יותר מדולר אחד בד"כ) - ובלי דמי ניהול. 

החסרון: 

צריך לעשות לבד את חישובי המס.  

י' באלול תש"פ 18:24

אמנם הם בתי השקעות, אבל כשאתה מדבר עליהם בהקשר של ניהול עצמי - אז הם מתפקדים כברוקרים ולא כבתי השקעות.

אכן ישנם גם ברוקרים בחו"ל, אבל זה כבר פחות פשוט, ואני לא יודע כמה זה מתאים למשקיע המתחיל. 

כמובן שאין עניין להסתיר זאת, ואשריך על התוספת

י' באלול תש"פ 18:28

(הם לא בדיוק שייכים לאינטראקטיב ברוקר'ס ולא בדיוק הבנתי מהם היחסים ביניהם) - זה הופך את זה להרבה יותר קל. 

אגב, אזרחים אמריקאים יכולים גם לפתוח סוג של קרן השתלמות בארה"ב (roth-IRA) שפטורה ממס אם מוציאים אותה אחרי גיל 59.5

כמובן שגם היא מוגבלת וניתן להשקיע בה בין 6000 ל-5,500 דולרים בשנה. 

הם גם בד"כ נותנים שער המרה טוב יותר מבתי השקעות למטבעות חוץ. 

י' באלול תש"פ 18:17

איפה יש קרן השתלמות עוקבת מדד ב0.32?

י' באלול תש"פ 18:22

זה מסלול חדש שהם פתחו לפני חודש-חודשיים, והם מציעים דמי ניהול מאוד זולים כדי שהמסלול הזה יצבור תאוצה.

י' באלול תש"פ 18:25

צרף אותי עכשיו אני נכנס עם כמה מאות בחודש...

י' באלול תש"פ 18:31

ולכולנו התחילו להפקיד לקרן השתלמות לפני שנה-שנתיים לכל היותר. 

י' באלול תש"פ 18:40
טוב, ראית את התמונה, אז אני מרשה לעצמי למחוק
י' באלול תש"פ 18:42

יותר מזה ד.נ ורוצה להוריד את התשלום למינימום

י"א באלול תש"פ 10:59
מה זה דורש?

היא עכשיו אמרה לי בטלפון שצריך 100,000 שח התחלתי או 30,000 עם העמלה של 15 שח בחודש, אחרת אי אפשר.
י' באלול תש"פ 18:30

י' באלול תש"פ 18:32

י' באלול תש"פ 18:19

אתה כן משלם דמי ניהול במיטב דש, פשוט דמי ניהול לחברה המנפיקה את התעודה. אה, ואגב אין היום תעודות סל יש קרנות סל.

י' באלול תש"פ 18:21

בסופו של דבר בוודאי שאין דבר כזה חינם, אבל עדיין זה הפרש משמעותי לעומת בתי ההשקעות.

י' באלול תש"פ 20:01

י' באלול תש"פ 20:47
י"א באלול תש"פ 20:48
אני לא רוצה ליצור מהומה על הדיון ההלכתי.
בכל זאת יש לי כמה שאלות טכניות, בגלל שאני מחפש השקעות שעומדות בקריטריונים שהמליצו מכון כת"ר (דהיינו היתר עסקה וכן לא להחזיק ישירות במניות שנהנים בהם מחילול שבת של יהודי).
תעודות סל הן בדרך כלל טובות, אבל כתבו פה שאין היום תעודות סל. איזה עוד כלים מחקי מדדים יש היום ומה ההבדל בינהם? קרנות סל זה משהו אחר?
אני מחפש קרן פנסיה וכן קרן השתלמות שעומדות בתנאים הללו (ויש כאלה הרבה), אך גם מחזיקות מקסימום מניות. לא מצאתי קרן פנסיה כזו שיש בה יותר מ-30% מניות (ואפשר ורצוי בגילי עד 70%) וגם לא קרן השתלמות.
אתה יודע להגיד לי אולי אם קרן ההשתלמות שלך טובה לי הלכתית?

אגב, למי ששואל, באופן תיאורטי מסלולי הלכה היו יכולים להיות רווחיים כמו מסלולים אחרים. בפועל חלקן כאלו (במיוחד בחיסכון לכל ילד ובקרנות גמל), אך חלקן לא, ולא מפני שאי אפשר, אלא מפני שהציבור שמעוניין בהם הוא קטן ושבוי של החברות. אם נצליח יחד לפרסם על התאגדות בעניין, אז נוכל להשיג קרנות הלכה טובות כמו הקרנות הכלליות (שיש הרבה רבנים שמתירים אותן) וליצור קידוש ה' מאוד גדול סביב מפעלים שאינם מחללים שבת.
י"א באלול תש"פ 20:55
לגבי סוגים שונים של מחקי מדד, ראה כאן:
https://www.hasolidit.com/%D7%9E%D7%94-%D7%94%D7%94%D7%91%D7%93%D7%9C-%D7%91%D7%99%D7%9F-%D7%A7%D7%A8%D7%9F-%D7%A1%D7%9C-%D7%9C%D7%AA%D7%A2%D7%95%D7%93%D7%AA-%D7%A1%D7%9C

אחרי שתחליט אחרי איזה מדד אתה רוצה לעקוב, אתה יכול פשוט לחפש בגוגל ''מחקה מדד X'', ולבדוק מה האפשרויות שיש לך.

אני לא מסכים עם הקביעה שאפשר לא להחזיק במניות של ''חילול שבת'' ועדיין להשיג תשואה יפה.
בטח לא במניות ישראליות, וגם בארה''ב יש יהודים בכל עמדות המפתח של החברות הגדולות, אז אתה בגדול נשאר עם אג''ח ועם מק''מים.

לפי הגר''מ פיינשטיין זה מותר לכתחילה, וכך גם קיבלתי מהרב שלי.
י"א באלול תש"פ 21:05
בהם המשקיע אינו מחזיק בעצמו ישירות במניות?
י"א באלול תש"פ 21:15
י"א באלול תש"פ 22:02
לא ראיתי את כל ההודעה משום מה.
זה דיון ארוך. אני מכבד את הדרך שלך, כי הטענה שאתה אומר לגמרי נכונה, ועם זאת יש יתרונות לשיטה של מכון כת"ר. הם המליצו בעבר על תעודות סל כאשר בית ההשקעות שומר שבת, הואיל ואני לא מחזיק במניות ישירות. היתרון לטענתם (ובזה אני לא מבין, אלא רק סומך עליהם, אז אתה מוזמן לחלוק) הוא שאני מעודד על ידי כך מניעת חילול שבת.
י"א באלול תש"פ 22:29
מעולם לא התעסקתי בזה, ולאחרונה חושב על זה ככה שהפוסט שלך בא לי בדיוק בזמן.
פרקטית, אם אני רוצה לשים את הכסף במה שכינית 'תעודת סל מחקה' ולשכוח ממנו לכמה שנים, איך אני עושה את זה? אילו חברות אמינות?
י"א באלול תש"פ 22:33
אז תפתח חשבון השקעה אצל ברוקר פרטי (כתבתי כמה דוגמאות בפוסט), ותקנה קרן מחקה של המדד אשר אתה חפץ ביקרו.

י"א באלול תש"פ 22:38
מה 'הכלי' שאני צריך לבקש? קופת גמל להשקעה?
י"א באלול תש"פ 22:58
כמו שכתבתי למעלה:
בקופת גמל להשקעה יש דמי ניהול, ואם אתה לוקח ממילא מסלול מחקה מדד - אז זה ממש בזבוז, כי אתה יכול לקנות בעצמך אצל ברוקר פרטי.

*אלא אם כן* אתה רוצה לנצל את הטבות המס של קג''ל, או את האפשרות ללוות כספים בריבית מאוד נמוכה.
י"א באלול תש"פ 23:30

הַמִּלִּים שֶׁבָּחַרְתִּי אֵינָן הַטּוֹבוֹת מִכֻּלָּן

י"א באלול תש"פ 23:35
י"ב באלול תש"פ 19:45
ואנחנו מעוניינים להשקיע אותו.
יש מסלול מסוים שהיית ממליץ לנו?
י"ג באלול תש"פ 08:45

בתנאי כמובן שאתם שוכים מהכסף ולא מסתכלת עליו או על כמה הוא עלה או ירד.

איזה מנייתי? אסור לי להמליץ לך בישראל.  אבל כל מדד שמכיל כמה שיותר מניות מכמה שיותר עולמות וכמה שפחות דמי ניהול הוא טוב.

י"ב באלול תש"פ 22:15
אני חושבת שיכותה מאוד להוסיף התייחסות על השקעות בפרוייקטים של חברות שומרות שבת או לפחות לתת כיוון לאנשים לתת על זה את הדעת בשיקולי רכישה.
היה לא מזמן מקרה מרכז ביג שפתחו באשדוד והיתה הפגנה לא קטנה נגד הפתיחה שלו כי הוא היה מיועד לעבוד בשבת. המרכז הזה הוקם בחלקו מהשקעות אג"ח קונצרניות, היה יותר נכון לדעתי אם אנשים היו מדלגים על האג"ח הזה (מפתה ככל שיהיה) ומתעדפים השקעות במקומות שמכבדים את קדושת השבת.
כך לא היה נוצר מצב של שמאל מוחה וימין מממנת.
אבל זו באמת נקודה קטנה. המדריך עצמו מצויין ממש.
י"ב באלול תש"פ 23:05
יישר כח לפותח השרשור, כתבת פה הסברים יפים מאוד.
לא קראתי את כל השרשור אבל היה לי חשוב להוסיף כמה נקודות מהניסיון האישי שלי. נרשמתי במיוחד לשם כך (במקרה נתקלתי בפרסום של השרשור בעמוד הראשי של ערוץ 7) - אם מה שכתוב כאן יעזור אפילו למשפחה אחת, והיה זה שכרי.

אדגיש גם כן שאני לא מייעץ לעשות שום דבר, אלא רק נותן ידע. מי שבוחר לפעול כך או אחרת - עושה זאת על אחריותו בלבד.

א. כלל ברזל בהשקעות זה שלא משקיעים כסף שלווינו. נקודה. ללוות מהבנק כסף ולהשקיע אותו בשוק ההון - זה משחק באש!
גם מי שעוקף בפס לבן רצוף יכול לעשות זאת 100 פעמים ולצאת בחיים אבל אם הוא נתקע פעם אחת במשאית ממול - כנראה שלא תהיה לו הזדמנות שניה...

ב. סבא שלי היה אומר לילדים שלו "תשקיעו בשוק ההון רק כסף שאתם מוכנים להפסיד!".
זה משתנה מאדם לאדם, אבל בוודאי שזה צריך להיות כסף שאינכם צריכים לפחות ב5-6 שנים הקרובות, ובוודאי שצריך לחשוב טוב טוב כמה מהכסף שלנו נכנס להשקעה...
לא סתם אמרו חז"ל בבבא מציעא "וא"ר יצחק לעולם ישליש אדם את מעותיו שליש בקרקע ושליש בפרקמטיא ושליש תחת ידו".

ג. אז איך מכים את השוק?!...
ההמלצה הגורפת להשקיע בקרנות סל אולי נכונה להמון שאיננו מוכן להשקיע טיפה של מחשבה במה הוא משקיע. אבל תחשבו על זה רגע: האם אתם מוכנים לשים סכום כסף ששווה כמה שנים של עבודה מאומצת שלכם - בלי טיפת מחקר ומחשבה? בלי להכיר את החברות שהכסף שלכם מושקע בהם? בלי ביטחון אמיתי שהם יעלו חזרה בזמני שפל כמו שהבורסה חוותה בחצי שנה האחרונה?

אני ב"ה זכיתי ללמוד שיטה שבה בוחרים חברות בפינצטה - וזה ממש לא הימור אלא ניתוח הגיוני שנותן שקט נפשי ידע איפה הכסף שלי מושקע, ומעל הכל - תשואה הרבה יותר גבוהה מהתשואה של הs&p ושאר המדדים.
אתן סתם דוגמה ל2 מניות שאם הייתם יודעים לבחור אותם לפני שנה התיק שלכם היה היום אחרי צבירה של עשרות אחוזים:
NVDA stock
EPAM stock
חפשו אותם בגוגל ותראו איך החברות החזקות והמבוססות האלה עלו בשנה האחרונה, משאירים את המדדים הרחק מאחוריהם... (ושוב - אין כאן שום המלצה לקנות אותם ספציפית)

אני למדתי את השיטה לניתוח חברות במסגרת קורס אינטרנטי ששמו "מגע מידאס", קורס יקר ששווה כל שקל לדעתי, אבל אפשר גם ללמוד את עיקרי הדברים לבד בספרים שונים כגון "המשקיע הנבון", "הספר הקטן שמכה את השוק בגדול" ועוד בז'אנר, שכולם מבוססים על שיטתו המצליחה של ווארן באפט בהשקעות שלו.

לדעתי שווה להשקיע כמה שעות, אפילו כמה ימים בשנה, בשביל לקבל תשואה גבוהה בהרבה - אבל בעיקר בשביל לקבל שלווה ברגעים שבהם כל השוק לחוץ... כי גם אם המחירים נופלים לרצפה - חברות טובות ממשיכות לעבוד...

ד. אני גם במיטב דש טרייד, אחלה ממשק ושירות לקוחות לדעתי ועמלות זולות. יש גם אפשרות לפתוח קרן השתלמות בניהול עצמאי - מה שנקרא IRI.
י"ג באלול תש"פ 06:27
וילין לפידות? הראל, הפניקס, מנורה, מיטב דש?
אף אחד מהם לא מכיר את השיטה הסודית?

הרי כל בתי ההשקעות הנ''ל הרוויחו בשנים האחרונות פחות מתשואת המדד, למרות שהם מחזיקים את מיטב המוחות בשוק.

כמו שכתבתי, כלכלנים רבים סבורים שאין שום אפשרות להכות את השוק לאורך זמן, תהא השיטה אשר תהא.

לבחור מניות לבד זה דבר מסוכן הרבה יותר מאשר להשקיע כסף שלווית, ורבים וטובים כבר נפלו כך.
י"ג באלול תש"פ 12:44
בלבחור מניות כי הם "שמעו מחבר", או כי הם "הסתכלו בגרף". לא כי הם השקיעו מינימום קריאה של ספר-שניים בנושא ויומיים עבודה שיטתית במחקר של חברות.

באותה מידה רבים וטובים נפלו כי הם השקיעו על עיוור בקרנות סל וברגע שהשווקים ירדו בקורונה הם ברחו עם הפסדים עצומים... אז היו מעטים כמוך שהחזיקו מעמד ו"רק" הפסידו כמה לילות של שינה ללא שום סיבה אמיתית. אבל הרוב, שלא באמת מבין מהי השקעה, ולמה המחירים נופלים בבורסה - יישבר ברגעי חולשה. וחבל...

בכל אופן המטרה העיקרית שלי לא הייתה שאנשים ילכו בדרך שלי שהניבה לי עשרות אחוזים בשנה, אלא שאנשים יפעלו בשכל, שילמדו על השוק ולא רק על אפיקי ההשקעה הקיימים בחברות השונות - ומעלה הכל שלא יעשו צעדים חסרי אחריות כמו להשקיע כספי הלוואה!...

ואם מישהו בעקבות ההודעה שלי ייגש לאחד מהספרים שהזכרתי ויחכים קצת (או לקורס שאני למדתי בו) - לא חושב שהוא יתחרט... חושב שיש הרבה יותר מה ללמוד מבנג'אמין גרהם וווארן באפט מאשר מאשר מאלטשולר שחם עם כל הכבוד...
י"ג באלול תש"פ 14:28
כנראה אנשים חושבים שהדרך להכות את השוק היא להצטרף לקרנות גידור, לבחור באופציות, או לקנות ולמכור כל היום. זה להשקיע בסיכון גבוה.

נגד זה באפט יוצא.

אם אתם לא מוכנים להשקיע כמה ימים מחייכם בהשקעת הכסף שעבדתם בשבילו במשך שנים - כנראה שהפתרון בשבילכם הוא להשקיע בקרנות סל. בתקווה שלא תמכרו בהפסדים ברגעי משבר היסטוריים...

אני דיברתי על קנייה של 5-6 חברות לאחר מחקר עומק שלהם, והחזקה שלהם לאורך זמן.

תהיה בטוח שזה מה שהביא לבאפט את ההצלחה שלו, בחירה נכונה של חברות לטווח ארוך. לא השקעה בקרנות סל... יש איתו מספיק ראיונות באינטרנט... ומספיק מידע בויקיפדיה...

הכתבה שהבאת רק ממחישה את מה שאני אומר - אם ההבנה של אנשים מתבססת על כתבות בכלכליסט - אז חבל... 2 הספרים שהבאתי בתור דוגמה כנראה עולים הרבה פחות מהסכום שאנשים כאן משקיעים...

ושוב - אם כולם פה נעולים על קרנות הסל למיניהם - בהצלחה רבה!
רק אל תשקיעו כסף שלוויתם! ואל תשקיעו את כל כספכם. לא סתם אמרו חז"ל לעולם ישלש אדם מעותיו...
י"ד באלול תש"פ 17:12
הנקודה לא להלוות כבף להשקעות
נכונה ביותר
בטח בתקופתנו .
לא מן הנמנע שנוכל לקבל עליית ריבית, אני לא מדבר על ההשלכות של זה על יוקר ההלוואה בלבד אלא על ההשפעה של זה על שוק המניות, על ההאטה והמיתון שהעולם מקבל. חושב שיציבות כלכלית עומדת בראש ובראשונה לפני הרצון למנף את חשבון העו"ש.
בטח ובטח בתקופה בה היציבות הכלכלית היא הגורם הכי חשוב שיש.
והאמת?
אם מישהו לחוץ ופוחד שהשוק יברח, אז לא,
שוק המניות בארה"ב כבר ברח מזמן. עכשיו שאני רואה שהבורסה בכותרות אני נזכר במשפט :קנה את השמועה, מכור את החדשות.
והשוק בארץ?
זה לא סוד שבארץ צריך לבחור דברים בפינצטה, הבורסה פה מבוססת בעיקר על נדלן ופיננסים, מישהו עם ראש על הכתפיים רואה פה יציבות?
אני לא. ואם כן -תאירו את עיניי.
וגם בתוך הנדלן יש המון תחומים וחברות יציבות יותר ויציבות פחות ככה שהקשעה במדד יכולה להיות לא אפקטיבית.

חושב שבחירה בחברה עם איתנות פיננסית ורלוונטיות לשנים הקרובות היא בחירה מושכלת יותר כפי שציין המשקיע האקטיבי, או בחירה בסל של סקטור ספציפי.
הנתונים האלה חשובים כי עוד חורף לפנינו ומי יודע מה יביא איתו.

האם זה אומר עוד מפולת?
לא יודע, אבל צמיחה? בחברות ספציפיות בלבד.

י"ג באלול תש"פ 15:29

כל בתי ההשקעות בישראל נפלו אל מול המדד בשנים האחרונות, וכל זה כי הם לא קראו את הספר שאתה מדבר עליו?

ענווה.

י"ג באלול תש"פ 16:44
נרשמתי לכאן בעיקר כדי להזהיר אנשים שלא ישקיעו את כל כספם במניות וקל וחומר בן בנו של קל וחומר שלא ייקחו השראה מכך שהשקעת כספי הלוואה.

אם מנעתי ממישהו לעשות זאת - אני שמח שנרשמתי.

מעבר לזה, שיתפתי מניסיוני האישי, גם למקרה שיעזור למישהו - וגם כדי שלא יחשבו שאני סתם אדם שפוחד מהשקעה במניות, ולא יקשיבו לעצה הנ"ל שהיא עצה פשוטה מאוד של שכל ישר, אך אפשר לעבור עליה בלי בעיה כפי שאתה עשית...

אני ברוך ה' השקעתי כספים שאני יכול לספוג הפסד שלהם - וב"ה אני רואה תשואה של עשרות אחוזים. לא רואה צורך לתת קונספירציות והסברים למה מנהלי ההשקעות הסטנדרטיים לא נותנים תשואה כזאת...

בהצלחה לכולם, תהי ברכת ה' עליכם!
י"ד באלול תש"פ 17:16
אין אינטרס מהותי להכות את השוק.
הם מנהלים כספים של הציבור הרחב
רוב הציבור לא מבין בהשקעות, לא יודע בסיס,
חושב שזה קזינו.
בתי השקעות מוכרים לאנשים יציבות,תחושה שהכסף בידיים טובות ולאנשים זה מספיק.
י"ד באלול תש"פ 17:19

כל בית השקעות רוצה להצטיין, כי המון אנשים בוחרים בכל שנה את בית ההשקעות שלהם לפי טבלאות התשואות של השנה הקודמת.

אתה יכול למצוא ראיות בחיפוש פשוט בגוגל, למשל על הצמיחה המטורפת של ילין לפידות כשהם השיגו תשואות מעולות, ואחר כך קצב הגידול האסטרונומי של אלטשולר שחם כשהם היו מובילי הטבלה...

י"ד באלול תש"פ 19:46

בטוחה שיעזור להרבה מאוד אנשים

ישר כוח עצום!

לקפוץ למים ולצאת מהאנונימיות לגמרי זה צעד מרגש

אז יש כרטיס אישי חדש, ועכשיו יש פרטים גם כאן 😊

יעל זק"ש

יועצת זוגית משפחתית ואישית,

מדריכה לחיי אישות ומדריכת כלות

ליצירת קשר: 0542-331193

[email protected]

יעל זק"ש - האגודה הישראלית לייעוץ זוגי ומשפחתי

י"ד באלול תש"פ 19:48