ניר ברקת הוסמך כ"נאמן ניקיון"

אל ברקת הצטרפו הנהלת העירייה הבכירה ובקרוב גם מאות מעובדי העירייה. נאמני הניקיון רשאים לפעול נגד מלכלכים ולהגיש דוחות.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ד בסיון תשע"ד

ברקת (משמאל) בהסמכת נאמני ניקיון
ברקת (משמאל) בהסמכת נאמני ניקיון
ג'קי לוי

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, הוסמך הבוקר (ראשון) ל"נאמן ניקיון" בעיר ירושלים לאחר שהשתתף בהשתלמות נאמני ניקיון מטעם המשרד להגנת הסביבה והמחלקה לאיכות הסביבה בעירייה.

יחד עם ראש העיר הוסמכו חבר מועצת העיר אריה קינג, מנכ"ל העירייה אמנון מרחב ומנהליה הבכירים של העירייה. בחודשים הקרובים יעברו מאות מעובדי העירייה הכשרת נאמני ניקיון ויצטרפו בהתנדבות לשמירה על ניקיון העיר.

כמו כן יזם ברקת הכשרת כל תלמידי העיר מעל גיל 16 כנאמני ניקיון מתוך ראייה כי תלמידי העיר שיוכשרו ויתגייסו למערך נאמני הניקיון יביאו את השינוי בקרב כל תושבי העיר. בכוונת העירייה להכשיר תושבים המעוניינים להתנדב כנאמני ניקיון באמצעות המינהלים הקהילתיים.

ראש העיר ברקת אמר כי "מערך הניקיון בירושלים נמצא בעיצומו של שדרוג משמעותי ביותר. הגדלנו את התקציבים, הרחבנו את מערך הניקיון ואיסוף האשפה, אנו מפתחים את המרחב הציבורי והגינות בעיר ומשפרים את איכות החיים בה.

"נאמני הניקיון הם הזרוע הארוכה של העירייה בשמירה על ירושלים נקיה והם מהווים מכפיל כח", הוסיף ברקת. "כל תושב צריך להתייחס למרחב הציבורי כמו אל ביתו הפרטי וכך כולנו יחד נשמור על ירושלים נקייה".

השר להגנת הסביבה עמיר פרץ הוסיף כי ״הפעולה החלוצית של ירושלים שכל הנהגת העיר מעורבת בכך, מבהירה כי בשביל להצליח במאבק על זיהום הסביבה צריך גם את המקל וגם את הגזר. אנחנו פועלים בהסברה מקיפה החל מבתי הספר ועד בתי האבות, אך לא נוותר על אכיפה. מהיום יש עוד מאות זוגות עיניים בירושלים שיוודאו שמי שפועל נגד הסביבה, הסביבה תפעל נגדו והוא יידרש לשלם קנס של מאות שקלים״.

נאמני ניקיון הינו פרויקט של המשרד להגנת הסביבה במסגרתו ממונים מתנדבים לשמש כנאמני ניקיון במטרה לשמור על ניקיון המרחב ציבורי ושיפור איכות החיים בו. בשנת 2012 התקבלו במשרד להגנת הסביבה 574 דיווחים על השלכת פסולת לרשות הרבים, מתוכם 339 דיווחים מנאמני ניקיון ירושלמים.

נאמני הניקיון רשאים מתוקף הכשרתם וסמכותם ע"פ חוק שמירת הניקיון, לפעול נגד העוברים על החוק ולהגיש דוחות עבירה למשרד להגנת הסביבה כנגד משליכי פסולת במרחב הציבורי. מטרת נאמני הניקיון היא לסייע באכיפת חוק שמירת הניקיון ושמירה על המרחב הציבורי.

המשרד להגנת הסביבה מעמיד לרשות נאמני הניקיון מערך דיווח מתקדם הכולל אפליקציה לדיווח, אפשרות דיווח באינטרנט, מענה טלפוני לדיווח ודיווח בכתב.

בחודשים האחרונים גייסה עיריית ירושלים עשרות עובדי ניקיון חדשים למערך הניקיון והטאטוא בעיר על מנת לשפר ולתגבר את הניקיון בשכונות ובמרכז העיר בדגש על המדרחובים, שוק מחנה יהודה, תוואי הרכבת הקלה, אזור הכניסה לעיר (תחנה מרכזית ובנייני האומה) ובמרכזי הבילוי והפנאי, שמעתה ינוקו לאורך כל שעות היממה.

בנוסף לגיוס העובדים החדשים תשקיע העירייה כ-50 מיליון ₪ בהגדלת וחידוש צי רכבי הניקיון העירוני ואלה יתווספו למערך הניקיון הקיים. במהלך החודשים האחרונים נוספו למערך ניקיון העיר משאיות לאיסוף ופינוי אשפה, משאיות לאיסוף ופינוי אשפה אורגנית, רכבי טיאוט חדישים לניקוי מדרכות וכלי ניקיון נוספים. בנוסף תקים העירייה מתקני אצירת אשפה תת קרקעיים ברחבי העיר בהשקעה של יותר מ 8 מיליון ₪.

חבר המועצה ומחזיק תיק איכות הסביבה, אריה קינג, שהעלה את רעיון פתיחת קורסי נאמני הניקיון לעובדי העירייה בפני ראש העיר אמר כי "כנאמן ניקיון מזה כ-18 שנה וכמי שמכיר את מערך הניקיון בארץ ובירושלים בפרט אני מכיר בחשיבות גיוס מירב הנאמנים מקרב תושבי ירושלים על-מנת לשדרג את מצב הניקיון בעיר ולהגביר את המודעות לאיכות הסביבה.

"בטרם העירייה פונה לתושבי העיר אנו נבחרי הציבור ועובדי העירייה נהווה דוגמה אישית לתושבים ובתקווה שכבר בקדנציה הנוכחית נבחין בכל רחבי העיר בשינוי והמודעות בנושא הניקיון וברמת הניקיון", הוסיף קינג.