לוחמות בצה"ל. אילוסטרציה
לוחמות בצה"ל. אילוסטרציה צילום: פלאש 90

בימים הקרובים יתקיים כנס מיוחד סביב ספרו של אל"מ במיל רז שגיא 'נלחמות בצה"ל', הספר העוסק בפגיעת השירות הקרבי של בנות הן בצבא והן בבנות עצמן.

בין הדוברים הצפויים בכנס יהיה גם המדען הראשי לשעבר במשרד החינוך, ד"ר גבי אביטל, עמו שוחחנו ביומן ערוץ 7 אודות דבריו הצפויים בכנס.

ד"ר אביטל רואה בספרו של אל"מ רז שמגיע מתוך המערכת "הישג גדול", כלשונו. אביטל מספר כי אליס מילר שעוררה את סוגיית שילובן של בנות בקורס טייס הייתה סטודנטית שלו בהיותו מרצה בטכניון וכששאל אותה מדוע עוררה את כל הסוגיה השיבה לו שחשוב לה להשתלב בקורס טייס לשם מימוש עצמי. אביטל מזכיר כי בבג"ץ מילר החליט בית המשפט כי יש לפתוח את שערי הצבא בהתאם למגבלות שיבטיחו שלא תהיה פגיעה בכשירות המבצעית של הצבא. ארגוני הנשים, מספר אביטל, לקחו את הפסיקה הזו והפכו את משמעותה על פניה, העבירו את הדיונים בנושא מוועדת חוץ וביטחון שלה הם שייכים לוועדה למעמד האישה, ועדה שבאופן טבעי הוזמנו אליה תומכי שילובן של נשים וזאת מתוך אג'נדה ברורה שתכליתה סירוסו של הצבא, כלשונו של אביטל.

בהקשר זה מזכיר ד"ר אביטל את מעורבותה של הקרן לישראל החדשה המבקשת בפעילותה להפוך את ישראל למדינת כל אזרחיה ובהדרגתיות פועלת מאז שנת 99' לשינוי פניה של החברה בישראל, בין השאר גם תוך הפעלת פמיניזם רדיקאלי. אביטל מחריף את דבריו ואומר כי "הטרור הפמיניסטי רדיקאלי מונע דיון ענייני על שילוב חיילות בצה"ל. הדיון נסחף לכיוון שבו מעוניינות אותן פמיניסטיות רדיקליות לסרס את הצבא", הוא אומר ומציין כי נימוק חיצוני של אותן פמיניסטיות הוא לאפשר מקפצה נוחה ממדרגה גבוהה בצבא לתפקידים מובילים בחברה שמחוץ לשורות הצבא.

בהמשך הדברים מזכיר אביטל את סוגיית הפגיעה הגופנית בחיילות, סוגיה שהתבררה על ידי מחקר של קצין רפואה ראשי. לדבריו המציאות כיום היא קיומו של לחץ חברתי מאסיבי שמונע מכל אדם להתבטא באופן חופשי ולומר את עמדתו מחשש שיבולע לו.

בנושא הפגיעות הגופניות בנשים מזכיר אביטל פגיעות ברחם, פגיעות בסידן, נזקים בברכיים ועוד. כל אלה מהווים פגיעה ארוכת טווח בחיילות לאין ערוך יותר מאשר הפגיעה בחיילים. לדבריו יש להקשיב למי שהיה במקומות הללו כדוגמת המפקדת הבכירה ביותר בארה"ב שהציגה במחקר שביצעה את הפגיעות הללו תוך דגש לפגיעות בלתי הפיכות המכות בחיילות.

לצד פגיעות אלה מציין ד"ר אביטל את הפגיעה המבצעית באופיין של היחידות. לדבריו הוכח כי ארבעה חברי צוות בטנק ישנו את התנהגותם והלכידות שבינם לבין עצמם, לכידות הכרחית לצורך המבצעיות, במידה ויהיה צוות זה בנוי מגברים ונשים יחדיו.

"צבא הוא כלי מלחמה שמטרתו לתפקד באופן מושלם ולהביא למקסימום נפגעים אצל האויב ולמינימום נפגעים אצלנו. כל מה שמשבש את המשימה הזו לא תקין", אומר אביטל ומזכיר כי על מנת לאפשר שילובן של בנות הורדו סטנדרטים ובכך למעשה הונפקו לוחמים פחותים במוכנותם וכשירותם המבצעית.

עם זאת הוא מציין כי בתפקידים שאינם קרביים יש לא מעט תחומים בהם לחיילות יתרון משמעותי על הבנים, אך "במערך הלוחם והקרבי אסור שתהיינה נשים".