הובטחה עצמאות חטיבת החדשות בשידור הציבורי

מנהל חטיבת החדשות ימונה על ידי מנכ"ל התאגיד באישור המועצה, וישמש כעורך ראשי. ההחלטה התקבלה בניגוד לדעת השר ארדן.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י' בתמוז תשע"ד

אושר. קארין אלהרר
אושר. קארין אלהרר
צילום: פלאש 90

ועדת אלהרר הבטיחה היום את עצמאותו של מנהל חטיבת החדשות המאוחדת בתאגיד השידור הציבורי שיקום, ועיגנה בחוק את היותו העורך הראשי.

מנהל חטיבת החדשות ימונה על ידי מנכ"ל התאגיד באישור המועצה, ויפוטר באותו אופן.

הוועדה החליטה על כך על פי הצעתה של יו"ר הוועדה קארין אלהרר, ובניגוד לעמדת שר התקשורת גלעד ארדן, שסבר שהעורך הראשי צריך להיות מנכ"ל התאגיד.

יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר, טענה כי "עצמאותו של מנהל חטיבת החדשות, האחראי על ליבת השידור הציבורי חייבת להיות מעוגנת בחוק, במיוחד לאור העובדה שיש מבנה היררכי והמנכ"ל מעל כולם. חשוב להבהיר שבענייני עריכת החדשות הוא עצמאי וניתן לו גם הגנות, על מנת שהמנכ"ל לא יוכל לפטרו באופן שרירותי".

שר התקשורת גלעד ארדן טען מנגד, כי "עובדת היות המנכ"ל העורך הראשי אינה אומרת שהוא מתערב יום יום בעריכת המהדורה. אבל אם יש מחר תביעת דיבה גדולה, הוא יכול לקבל החלטה שלא לשדר כתבה. אם הוא לא יהיה העורך הראשי, עלול לקרות מצב שהמנכ"ל ינסה להביא לתפקיד ראש חטיבת החדשות בובה שלו".

ח"כ עופר שלח סיפר, כי "ברשות הקיימת המנכ"ל התערב הרבה יותר מאשר בגופים פרטיים. היה מקרה שעמדתי להתראיין, והמנכ"ל מנע זאת".

השר ארדן הוסיף, כי "אם המנכ"ל לא יכול לפטר, אלא צריך לשכנע את הדירקטוריון, זה יוצר שקיפות. הוא יודע שהכל יצא החוצה, והוא יחשוב פעמיים לפני שיתערב בתוכן".

ח"כ עופר שלח ציין, כי "ערוץ 10 הוא דוגמה מצוינת, כי יש שם זכיין אחד ובוס אחד. למנהל חברת החדשות הייתה עצמאות שאין כמוה. הוא היה העורך הראשי. העצמאות הופרה כשבאו לראודור בנזימן ואמרו לו – אם לא תשדר התנצלות, הערוץ יפשוט את הרגל. אם המנכ"ל לא יהיה בהכרח בעל רקע עיתונאי, והוא ינהל את כל הגופים וגם יהיה אחראי על התוכן וגם על החדשות, זה מפתח לכישלון".

דנה נויפלד, היועצת המשפטית במשרד התקשורת הסבירה את עמדתה.  "למנכ"ל אמורה להיות אחריות מלאה. הוא מחויב כלפי כל העולם. אם מנהל חטיבת החדשות שתחתיו הוא העורך הראשי, אתם יוצרים חור שחור של סמכות בידי אחד, אבל מלוא האחריות על אחר".

בתוכניות שאינן חדשות ואקטואליה המנכ"ל יהיה העורך הראשי. ההחלטה התקבלה פה אחד.

קודם לכן הוועדה החליטה גם על כך שבאינטרנט לא ישודרו פרסומות ומשדרי חסות וכן בערוץ הילדים שיהיה נקי מכל פרסום גלוי או חסוי, "ולמען הסר ספק", הוסיפה יו"ר הוועדה ח"כ קארין אלהרר, "גם כשמשדרים תחרויות נושאות פרסים, הן ייעשו ללא חסויות. מדובר באוכלוסייה שאין לה יכולת להבחין בין גלוי לסמוי, ולכן עלינו להבטיח מרחב נקי מפרסום".

בתוכניות הרדיו לילדים יהיו פרסומות. בשידור הטלוויזיה יותרו תשדירים לשירות הציבור ושידורי חסות, אך הם חייבים להיות משודרות במובחן מהתוכן. לא יותר פרסום סמוי.

על פי הצעת יאיר טרצ'יצקי, יו"ר ארגון העיתונאים, התאגיד יוכל לדרוש ממפיקים חיצוניים דו"ח כיצד ממומנת ההפקה, על מנת למנוע זליגת תכנים פרסומיים. מה שמכונה פרסום סמוי - כל תוכן שבא לקדם שירות או מוצר במסגרת התוכניות, יהיה אסור.

ח"כ נחמן שי הביע הסתייגות מהגבלת הפרסומות. לדבריו: "ככל שלתאגיד יהיו יותר הכנסות, הוא יהיה תלוי פחות בממשלה".

שר התקשורת ארדן תמך בהצעתה של ח"כ עליזה לביא לפיה המועצה תקים ועדת משנה שתפקידה לבחון את כל התכנים הפרסומיים ברדיו ובטלוויזיה כדי לוודא התאמתם לערכים הקבועים בחוק. לא יהיו תכנים פוגעניים, וכל פרשנות תהיה מתוך דגש למניעת פגיעה על רקע מיני, מגדרי, הורות, הריון, דת, לאום, מוצא, השקפה או מגבלות גופניות או נפשיות.