רות קלדרון
רות קלדרון פלאש 90

הצעת החוק לשינוי דמותה של השבת אותה מתכוונים לקדם חברי הכנסת רות קלדרון (יש עתיד) ואלעזר שטרן (התנועה), לא הותירה אדישים את חברי הכנסת החרדים שגינו את ההצעה בחריפות לצד ח"כ יוני שטבון מסיעת הבית היהודי.

"בשנה וחצי האחרונות נתונה ישראל לגל חקיקה שנועד לערער את זהותה היהודית של ישראל בדרך למדינת כל אזרחיה", אמר ח"כ שטבון והבהיר כי חוק התחבורה הציבורית בשבת "הוא טיל נוסף במתקפת החקיקה האנטי דתית במטרה לכרסם בזהות היהודית של המדינה".

על החוק עצמו אמר שטבון כי "החוק לכאורה מאפשר מרחב מחייה לכל דכפין, אך למעשה מהווה הפרה בוטה של הסטאטוס קוו המהווה כדבק חברתי בין המגזרים השונים בעם". שטבון הדגיש כי "במרחב הפרטי, איש באמונתו יחיה, אך במרחב הציבורי, ישראל היא מדינה יהודית ונהדוף כל איום על זהותה ככזו".

ח"כ שטבון הוסיף כי "מדינות כל אזרחיהן יש רבות, מדינה יהודית יש אחת. ולכן, אנחנו, מפלגת הבית היהודי, לא ניתן לחוק כזה לעבור". לטענתו, "תפקידנו בממשלה הוא לשמש גם כשכפ"ץ היהודי בממשלה ולהגן על אופייה היהודי של ישראל".

ח"כ אלי ישי (ש''ס) אמר בתגובה לחוק כי יוזמיו אינם מבקשים לפגוע בדת היהודית כי אם ביהדות כולה. "הניסיון הנוסף מבית מדרשם של יש עתיד והתנועה לא מבקש לפגוע בדת היהודית כי אם בעולם היהודי כולו. על אף שהסקרים לא מחמיאים לאותם חכים ולמפלגתם, הניסיון הנואש לקושש מנדטים דרך פגיעה בדת היהודית מתוך אמונה כי הדבר יחזיר להם בוחר או שניים, הינו ניסיון שפוגע באינטילגנציה של הבוחרים אותם מבקשים מקדמי החוק ללטף. השבת שמרה עלינו במשך 3000 שנה- חובה עלינו לשמור גם עליה".

עוד אמר ח"כ ישי כי "מעבר לפגיעה בציביונה של המדינה, הדבר יביא לכך שמכבדי ושומרי השבת, דתיים ומסורתיים ורבים אחרים הרואים בשבת כיום המוקדש למשפחה ולמנוחה, יהיו מופלים בעת קבלה למקום עבודה שעשוי להיפתח בהתאם לחוק החדש".

ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה אמר כי נשכחו צלילי האזעקה בתל אביב והחלה המלחמה נגד התורה. "לפיד ולבני וליברמן החלו להתחרות על צלילי המלחמה בחרדים. מבשרים כבר על חקיקה החדשה נגד השבת והתורה. הם דורשים 'לשנות את השיח סביב השבת ולהכיר בזכויות החילונים'. ליברמן מזהיר מפני 'החרדים שעולים מליארדים'.

"התחרות הזאת מעידה על שני דברים. א. השוק הפוליטי מריח תבליני בחירות קרובות. ב. כבר מזמן לא היו אזעקות. חוזרים לשגרת המלחמה בחרדים".

מוקדם יותר היום פורסם כי ח"כ קלדרון וח"כ שטרן מקדמים בימים אלו ניסוח של חוק חדש, תחת הכותרת "חוק השבת במרחב הציבורי". השניים מתכוונים להגיש את הצעת החוק מיד עם פתיחת מושב הכנסת הקרוב בסוף אוקטובר.

החוק אמור להסדיר באופן מוסכם ככל האפשר את אופי השבת במרחב הציבורי בישראל, אך ככל הנראה הוא יעורר מחלוקת פנימית בקואליציה, והתנגדות בבית היהודי ואולי גם בליכוד. ההצעה מבוססת על עקרונות של אמנת גביזון-מדן ופיה מוסדות ממלכתיים (כפי שהם מוגדרים בחוק) יהיו סגורים בשבת, למעט מוסדות מיוחדים שקשורים לביטחון הציבור ובריאותו (למשל בתי חולים).

לעומת זאת, מוסדות ציבוריים כמו תיאטרון, מוזיאונים, גנים לאומיים וגני חיות יהיו פתוחים בשבת. ניתן יהיה לשלם לפעילות במהלך השבת, אך תתווסף אופציה לתשלום לפני כניסת השבת עבור הציבור שומר השבת. ההצעה מבקשת במקביל לאסור פעילות מסחרית בשבת, ומנגד לאפשר פעילות בילוי, בידור תרבות ורוח. 

על פי ההצעה, מתנ"סים ומרכזים קהילתיים ייפתחו על ידי הרשויות המקומיות ותתקיים בהם פעילות תרבותית, חברתית ורוחנית. באשר לתחבורה הציבורית, רשות מקומית שתרצה בכך, תוכל להפעיל תחבורה ציבורית בתחומה, במתכונת מצומצמת ותוך הגבלת הצורך.

בסיעת הבית היהודי דחו בתוקף את היוזמה של קלדרון ושטרן ואמרו כי "הצהרות החוק האלה יחזיקו אייטם ורבע, מה שלא יהיה בהסכמה לא יהיה".