כל מה שרציתם לדעת על ביטוח רכב- טרם הרכישה

בשנים האחרונות החלו חברות ביטוח שונות לאפשר רכישת ביטוח דרך אתרי האינטרנט שלהן, ולכן ריכזנו עבורכם מספר טיפים.

נתנאל כ"ץ , ה' בתשרי תשע"ה

כל מה שרציתם לדעת על ביטוח רכב- טרם הרכישה-ערוץ 7
ביטוח רכב
פלאש 90

אחד המוצרים הבסיסיים ביותר שאנו מכירים הוא ביטוח הרכב. כל אחד המחזיק בבעלותו רכב מחוייב על פי חוק ברכישת ביטוח חובה לרכב, כאשר לרוב האנשים ישנם גם ביטוחים משלימים נוספים- מקיף וצד ג'.

בשנים האחרונות החלו חברות ביטוח שונות לאפשר רכישת ביטוח דרך אתרי האינטרנט שלהן, ולכן ריכזנו עבורכם מספר טיפים שיעזרו לכם בתהליך הרכישה :

 • כאשר אתם מדברים עם חברת הביטוח, זכרו כי השיחה מוקלטת. כל מידע שאתם מוסרים מוקלט, ולכן חשוב למסור את כל הפרטים המדויקים כלפיכם, היות והקלטת השיחה מהווה מעין חוזה ביניכם לבין חברת הביטוח.
 • בנוסף לכך, חשוב מאד למסור פרטים מדויקים אודות הנהג העיקרי ברכב, וכמו כן עבור שאר המורשים לנהוג. במקרה של אירוע ביטוחי- חברות הביטוח מאמתות את הפרטים שמסרתם לצורך תשלום הפיצויים.
 • כאשר רוכשים רכב יד שניה, דאגו לבטח את הרכב עוד לפני הרכישה עצמה- זאת על מנת שתוכלו לקבל העתק של תעודת ביטוח החובה בזמן. מומלץ שלא להסתמך על תעודת הביטוח של בעל הרכב הקודם. במידה והחלטתם להעביר את הביטוח הקיים על שמכם- יש לוודא מול חברת הביטוח כי הביטוח פעיל ותקף, וכי חברת הביטוח מוכנה להחיל אותו עליכם בתנאים הקיימים.

במקרה של תאונה יש לקבל את ההחלטה את מי לתבוע - את חברת הביטוח שלכם או את זו של הצד השני המעורב בתאונת הדרכים.

תביעת חברת הביטוח שלכם הינה מהירה יותר, אך תחייב אתכם בסכום ההשתתפות העצמית כפי שנקבע בפוליסה, ובנוסף יגרור אובדן הנחת היעדר תביעות בעתיד. במידה ובחרתם לתבוע את חברת הביטוח של הצד השני - יש לקחת בחשבון כי תיאלצו לטפל בעצמיכם בנושאים בירוקרטיים כגון שמאות, מוסכים וכו'.

טיפים נוספים שיעניינו אתכם

 • בביטוח צד ג', סכום הכיסוי אינו קבוע ואף משתנה בין חברות הביטוח בפערים גדולים. במקרה של אירוע ביטוחי בו לרכב שלכם נגרם נזק, או לרכוש של צד ג', תהיו מכוסים ביטוחית רק עד לסכום הכיסוי אשר היה נקוב בפוליסה. כל סכום אשר מעל לסכום זה ישולם על ידכם, ולכן ההבדלים בין החברות יכולים להיות קריטיים בסופו של יום.
 • יש לוודא כי פוליסת הביטוח שברשותכם מאפשרת לקבל כיסוי טיפולי בכל מוסך מורשה, ולא רק במוסכים שלחברת הביטוח יש עימם הסדר. חשוב לציין כי במידה ומכניסים את הרכב לטיפול במוסך הסדר, ההשפעה על כך היא הוזלה משמעותית, וכמו כן גם שיער השתתפות עצמית נמוך יותר, ותנאים נוספים שחברות הביטוח מספקות למבוטחים.
 • כאשר מתכוננים לרכוש פוליסה, חשוב לדעת מהם התנאים הנדרשים לאישורה- למשל, מהו המיגון הנדרש לרכב, הצגת אישורי היעדר תביעות, דוח שמאי ועוד.
 • יש לוודא היטב באילו מקרים ישנה השתתפות עצמית מצידכם, מה גובהה, ומה היא התוספת במקרה של נהג צעיר/ חדש. מומלץ לוודא שאכן הפוליסה כוללת גם את הכיסויים הנוספים לפוליסה הבסיסית שנרכשה כגון: רכב חלופי במקרה של טוטאל לוס/ גניבה, שירותי גרירה ותיקוני דרך, כיסויי שמשות ועוד.
 • יש להשוות את היקף הכיסויים השונים ולבדוק האם שירותי הגרירה כוללים חניית לילה, וכן לכמה ימים מקבלים את הרכב החלופי במידת הצורך.
 • כאשר נפגע רכושו של צד ג' במקרה ביטוחי, יש למסור לצד הנפגע את פרטיכם האישיים ובנוסף את פרטי הפוליסה שלכם, ולא להודות באשמה!. זכרו כי הודעה באשמה מסירה כל אחריות מצד חברת הביטוח, מה שעלול בסופו של דבר לגרום לסירוב קבלת התביעה ומימון הוצאות הטיפול ברכב בעצמיכם.
 • חובה לזכור- נהגים מתחת לגיל 24 אינם רשאים לנהוג ברכב חליפי, וכמו כן, יש אפשרות לוותר על הכיסוי או להמיר את הזכאות בכסף בחלק מן החברות.
 • חלק מחברות הביטוח מאפשרות לשדרג את כיסויי הרכב החליפי לרכב בעל גיר אוטומטי.
 • במידה וברכב מותקנת מערכת סטריאו מובנית- אין צורך לבטחה בנפרד.
 • משפחות אשר להן נהגים צעירים שאינם מרבים להשתמש ברכב, חלק מחברות הביטוח מאפשרות לחסוך בעלות הביטוח ולשלם רק בעבור פרקי הזמן בהם יש צורך בכיסוי לנהגים הצעירים. הכיסוי מתאים במיוחד לחיילים.
 • יש אפשרות להוזיל את עלות הפוליסה על ידי העלאת סכום ההשתתפות העצמית ו/או הגבלת המורשים לנהוג ברכב רק לבן או בת הזוג. במידת הצורך, חלק מחברות הביטוח מאפשרות להוסיף מורשים לנהגיה ברכב לזמנים קצרים בעלות נמוכה.