"הרגשה של בוז באוויר"

תחושה קשה בקרב גורמים שנכחו בפגישה שנערכה אמש בנושא תודעה יהודית, "יעלון ביזה פוליטיקאים ורבנים בכירים; אייזנקוט אטום למסורת".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ה בשבט תשע"ו

"הרגשה של בוז באוויר"-ערוץ 7
בוז באוויר. יעלון ואייזנקוט
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

גורמים שנכחו אמש בפגישה המכרעת על עתידה של הרבנות הצבאית ותחום תודעה יהודית מגיבים בחריפות לתוצאותיה.

בפגישה שנערכה אתמול בתל אביב בין נציגי הבית היהודי והמפלגות החרדיות לבין שר הביטחון בוגי יעלון והרמטכ"ל גדי אייזנקוט סביב סערת הפקעת ענף תודעה יהודית מהרבנות הצבאית, השתתפו בין השאר: הרב חיים דרוקמן, שר החינוך נפתלי בנט, משה גפני ושר הפנים אריה דרעי, ראש אכ"א חגי טופולנסקי והרב הצבאי הראשי לשעבר, הרב ישראל וייס.

לדברי גורם שהיה מעורב בפגישה אמש, נציגי המפלגות הופתעו מההתעלמות והאטימות של שר הביטחון והרמטכ"ל בכל דיון שסבב סביב נושא.

לראשונה מאז החל המאבק על עתידה של הרבנות הצבאית נוצרה חזית מאוחדת בקרב המפלגות הדתיות בכנסת, הבית היהודי, ש"ס ויהדות התורה.

גורמים שהיו מעורבים בדיונים לקראת הפגישה אמש סיפרו, "המשתתפים הגיעו לפגישה עם ציפיות לשיח אמיתי, ובפועל נתקלו בקיר אטום. יחד עם חברי הכנסת ושרים בכירים בליכוד ובבית היהודי, וכן גורמים בכירים במפלגות החרדיות יש פה ממש קונצנזוס דתי ויהודי, מכיוון שהם מייצגים למעלה ממחצית מהקואליציה שמתנגדת למהלכי היחיד של יעלון. בוגי כנראה שכח שמדובר כאן בממשלה, ולא בשלטון יחיד של אדם אחד. הפגישה אמש היתה במטרה להבין את המניעים סביב ההחלטה התמוהה של הפסקת פעילות של ענף שנחשב בצבא כהצלחה מסחררת".

"היתה הרגשה של בוז באוויר. לא הרמטכ"ל ולא שר הביטחון רחשו כבוד לנוכחים בחדר", טענו אותם גורמים וציינו כי השניים ביזו את הרב חיים דרוקמן, זקן רבני הציונות הדתית. עוד הוסיף הגורם שמקורב לפגישה כי "הוסרה המסכה מעל הרמטכ"ל ומעל שר הביטחון- אין טיפה של כבוד למסורת, אין כבוד להלכה, אין כבוד לרבנים. בזיון של ממש".

עוד מוסיפים הגורמים הנוגעים לפגישה אמש כי היחיד שיכול לשנות את המצב זה רק ראש הממשלה בנימין נתניהו. "ההבנה היא כי היחיד שיכול להחזיר את המצב לקדמותו זה ראש הממשלה נתניהו שלפחות רוחש כבוד למסורת וליהדות, לתורה ולהלכה היהודית. הוא הכתובת ואליו נפנה מעתה, ברור שראש הממשלה לא יוכל להתעלם מרצונם של רוב חברי הקואליציה".

הגורמים שנכחו אתמול בפגישה מוחים על ההתנהלות של בוגי בתקופה האחרונה, בעיקר סביב סערת תודעה יהודית, אליה מצטרפת פרשת הבתים בחברון. "זה מקומם. אנחנו מרגישים ששר הביטחון של הליכוד הפך להיות השר לענייני עיתון הארץ". הדברים נאמרים לאור התמיכה העקבית של 'הארץ' במהלך של אייזנקוט ויעלון, מהלך שזכה לאחרונה לשבחים יוצאי דופן על דפי העיתון.

המחאה הגוברת סביב הפגיעה ברבנות הצבאית הביאה אתמול לפרסום של מכתב עליו חתמו לראשונה למעלה ממאה רבנים מכל קצות הקשת של הציונות הדתית, בהם רבני ערים, ראשי ישיבות וראשי מכינות, בו ביקשו מראש הממשלה להתערב בסוגיה. "יש הרגשה קשה של עלבון", נכתב במכתב.

בצעד חריג, פנו אתמול שני הרבנים הראשיים לישראל, הרב דוד לאו והרב יצחק יוסף בבקשה לפגישה דחופה עם ראש הממשלה על מנת להסביר לו את חומרת הדברים. "יש לעצור את המהלך לאלתר ולהשיב את המצב לקדמותו, מדובר בהרס של ממש עבור צה"ל". גם קצינים בכירים התבטאו בשיחות סגורות נגד המהלך, בהם האלוף לשעבר גרשון הכהן שתקף בחריפות את החלטת הרמטכ"ל.