"מירי רגב לא למדה את נושא התרבות"

ח"כ נחמן שי תוקף את שרת התרבות בראיון לתכנית פרשת השבוע עם גיא זו-ארץ, "היא נהנית מההתנגשות עם קהילת התרבות "

ערוץ 20 , כ"ז באדר תשע"ו

ח"כ נחמן שי בראיון בערוץ 20
ח"כ נחמן שי בראיון בערוץ 20
צילום: ערוץ 20

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) התארח בתכנית "פרשת השבוע" בהגשת גיא זו-ארץ לראיון מעמיק ונשאל גם על הביקורת שמתח על העברת תקציבי תרבות מהמרכז לפריפריה.

ח"כ שי ניצל את ההזדמנות להסביר את תפיסתו וגם כדי לתקוף את שרת התרבות, "אני התכוונתי שאי אפשר להרוס מרכז תרבות. בכל מדינה בעולם יש מרכז תרבות אחד גדול. אמריקה קצת יותר גדולה מישראל – התרבות מרוכזת בניו יורק. וכן במוסקבה, בפריז, בלונדון ובתל אביב ואת זה היא רוצה להרוס".

"רגב חושבת שאם היא תיקח איקס מיליונים מ'הבימה' ותשים אותם במקום אחר במדינת ישראל יקום שם תיאטרון. ואני אומר שהוא לא יקום! הוא לא יקום כי כדי להקים תיאטרון או להקת מחול מרכזית, זה דורש יותר מאשר כסף, הרבה יותר", הסביר ח"כ שי.

ח"כ שי המשיך המתקפה על רגב ואמר, "היא לא למדה את נושא התרבות, אין לחשוד בה בכלל בעניין הזה, היא פשוט באה עם כמה רעיונות, חלקם בשלים חלקם בוסריים. בימים האחרונים הייתה לה עוד פעם התנגשות עם קהילת התרבות והיא נהנית מזה, אולי זה גם יוצר לה כלים. אבל אי אפשר להרוס את המרכז התרבותי ששמו תל אביב.

אני גר בירושלים, גם אני נהנה מהעושר התרבותי שתל אביב נותנת. יש לנו תיאטרון... אבל עדיין זה נשען על תל אביב. וכך חיפה, וכך ב"ש, ערים שיש להן כבר להקות משלהן, עדיין הן נהנות מהתרבות של תל אביב. אם רגב תהרוס את הליבה, היא לא תקבל שתים עשרה להקות 'בת-שבע'. היא לא תקבל גם אם כולם ירקדו". 

ח"כ נחמן שי ששימש בעבר כמנכ"ל משרד התרבות פירט את הצעדים שלדעתו צריכים להינקט, "כמנכ"ל המשרד השקעתי הרבה יותר מחשבה, כנראה גם ממנה, איך מטפחים תרבות. יש כישרונות בפריפריה, צריך לתת להם לצמוח ואחר כך אחרי שהם מוכנים ובשלים אתה לוקח אנשים ואתה מרכז אותם במקומות מסוימים כדי להגיע למצוינות. תרבות זו מצוינות, זה לא צדק תרבותי, זו לא חלוקה שווה לכולם. יש אנשים בתחום הזה יותר מוכשרים ויש כאלה שפחות מוכשרים. היא חשבה שמחלקים את כל המשאבים... זה לא דומה! זה לא לחם, זה עולם אחר לגמרי".