"משלמים מחיר על אקטיביזם ייעוצי"

המשנה ליועמ"ש רז נזרי בכנס לשכת עורכי הדין בשומרון: "העובדה שיש לי כיפה לא אומרת שאני מייצג את הציבור הדתי לאומי".

רעות הדר , י"ט באדר ב תשע"ו

עו"ד נזרי בכנס לשכת עורכי הדין
עו"ד נזרי בכנס לשכת עורכי הדין
צילום: בועז העצני

לשכת עורכי הדין ערכה השבוע יום עיון לעורכי הדין בשומרון בהשתתפות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד רז נזרי, יו"ר ועדת החוקה של הכנסת ח"כ ניסן סלומינסקי וראש המועצה האזורית יוסי דגן.

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה התייחס בין היתר לתוכנית ההתנתקות ולקונפליקט איתו הוא מתמודד בהיותו שומר תורה ומצוות. "העובדה שיש לי כיפה לא אומרת שאני נמצא במקום שאני נמצא כי אני מייצג את הציבור הדתי לאומי.

''אני לא נבחר ציבור, אני עובד ציבור. בדיוק כפי שלא הייתי מצפה ממשנה ליועץ המשפטי לממשלה שגדל בשומר הצעיר לייצג ציבור מסויים במשרד היועץ המשפטי''. עם זאת הוא סייג: "אני לא אומר שאני פועל במנותק מהערכים עליהם גדלתי".

נזרי התייחס גם לפרשות האחרונות בהן הוטחה ביקורת על המעורבות המוגזמת של היועץ המשפטי לממשלה במדיניות הממשלה. "לאקטיביזם ייעוצי יש מחיר. כמו שיש לאקטיביזם שיפוטי. כמו שבית המשפט העליון שילם מחיר על אקטיביזם שיפוטי כך גם מערכת הייעוץ המשפטי לממשלה שילמה ומשלמת מחיר על אקטיביזם ייעוצי''. 

ראש מועצת שומרון יוסי דגן ציין בדבריו את המעמד המשפטי הבלתי נסבל של תושבי יו"ש, "אנחנו חיים תחת שלטון צבאי ומהסיבה הזו מבחינות רבות אנחנו אזרחים סוג ב'. אנחנו ראשונים בחובות ואחרונים בזכויות.

''המשמעות היא למשל שלקח לאלוף הפיקוד 10 ימים לחתום על חוק היטל הבצורת שהוא חובה ושנתיים לחתום על חוק הלוחות הסולאריים שהיא זכות של תושבים. עד שחתמו הסתיימו המכסות. אנחנו מצפים מהממשלה והמערכת המשפטית לסייע לנו לשנות את המצב המשפטי של תושבי יו"ש", הדגיש דגן.