הבדלה
הבדלה צילום: ISTOCK

הססמוגרף של נתניהו

בין אם יקיים ובין אם לא, ראוי להקשיב להבטחות הבחירות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. פעם הבטיחו טלוויזיות צבעוניות ומכוניות לכל פועל כהבטחת בחירות כי זה מה שהעם רצה.

אם היה נתניהו סבור שעם ישראל רוצה להחליף את הרכבות בפילים היינו רואים אותו לקראת הבחירות מנופף בהסכמים שטרם נחתמו לרכישת עדרי פילים מקנייה. אם נדמה היה לו שכרטיס מוזל למאדים הוא כמיהתו של העם היושב בציון הוא היה מכריז על רכבות אוויריות לשם בחצי חינם. אבל לא. הוא מרחרח את תושבי ישראל, מזהה את מה שהם רוצים ואת זה הוא מבטיח.

ממש משום כך כשהוא מבטיח ריבונות (חלקית, ולכן בעייתית, אבל זה עניין אחר) ביהודה ושומרון, כשהוא נשבע אמונים לחברון וכאשר ממטוסו יוצא גורם מדיני בכיר ומדבר על הישגי הטרנספר השקט של ערביי עזה, יש יותר מיסוד סביר להניח שהוא מבין מה הציבור הישראלי רוצה ומשום כך הוא מבטיח בדיוק את זה. עכשיו bותרו שתי שאלות מרכזיות: 1. אם הוא כל כך מאמין בזה, למה הוא לא עשה את זה עד עכשיו? 2. מתי תקום כאן ממשלת ימין שתעשה את מה שהעם רוצה?

אמת חד צדדית

וכה אמר מי שעל פתק ההצבעה שלו כתובה משום מה המילה 'אמת', הלא הוא יו"ר העבודה-גשר, חבר הכנסת עמיר פרץ, בראיון לאריה גולן כאשר הוא פונה לאנשי מחנה רבין במפלגת העבודה: "תזכרו את הלילה הנורא שבו נתניהו עמד על המרפסת בכיכר ציון כשלמטה היה ארון קבורה ואנשים עם מדי אס אס ותמונות של יצחק רבין".

אז מאיפה להתחיל כשבוחנים את המשפט המופלא הזה? אולי סתם ניתן כאן כמה תזכורות עובדתיות למען ההיסטוריה:

1. כאשר נתניהו עמד אז במרפסת ושמע את הקריאות 'רבין בוגד' הוא היה זה שקרא לעברם 'הוא לא בוגד. הוא טועה, הוא לא בוגד', אז אם כבר נזכרים באותו לילה, מר פרץ, בוא ניזכר במה שבאמת היה בו.

2. בין המון המפגינים אז נגד הסכמי אוסלו הנוראים (את זה מותר להגיד, עמיר? או שגם זו הסתה?) לא היה אז לא ארון קבורה ולא כוננית. אתה קצת מתבלבל מר פרץ. ארון קבורה היה במקום אחר ובהפגנה אחרת. זה היה ברעננה ולא בכיכר ציון, ואם כבר אנחנו מזכירים את הארון הזה שזוכה לכל כך הרבה קשקשת סביבו כאילו דימה את ארון הקבורה של רבין, חשוב להזכיר שמה שנכתב עליו היה 'רבין ממית הציונות', כלומר מדובר היה בארון קבורתה של הציונות, אקט מחאתי שעשו כמותו עשרות פעמים לאורך שנות קיומה של מדינתנו, אבל רק ארון אחד צרוב בתודעה. למה? כי זה מה שמפמפמים במוחנו שוב ושוב אז הדברים הפכו לעובדה.

3. גם העובדה המשונה שתיאר פרץ כאילו למטה, מתחת לאותה מרפסת בכיכר ציון, היו אנשים עם מדי אס.אס. גם היא רחוקה מהמציאות. אף אחד, כמובן, לא לבש מדי אס.אס. מה שכן היה אלו תמונות בגודל A4 (שבשל גודלם לא היה בדל סיכוי שנתניהו או מישהו מהניצבים במרפסת יראה אותן) שעליהם הודפסה דמותו של רבין במדי אס.אס, מה שהתברר כהפצה של סוכן השב"כ אבישי רביב, ככל הנראה כחלק ממשימתו להתסיס ולהכפיש את הימין באותם ימים שחורים.

אז מה אתה אומר, מר פרץ? הצלחת לדחוף כל כך הרבה אי-אמת בכל כך מעט מילים. באמת כל הכבוד. אבל מה עם בן שיחו של פרץ, העיתונאי הדגול אריה גולן? האם לא היה מתפקידו להזכיר לפרץ כמה פרטים היסטוריים אמתיים יותר? או שזה פשוט לא מסתדר עם האג'נדה אז נכון לאפשר לעמיר להמשיך ולדהור ולעזאזל הפרטים.

תנו לצחוק קצת

אז ככה עובדת הסאטירה בישראל. שוב ושוב הם מתהדרים בכך שהם תוקפים את כולם, ימין ושמאל, יהודים וערבים, דתיים וחילוניים. לכאורה שוויון מופלא והגינות מופלאה לא פחות. אלא שהשבוע קיבלנו עוד דוגמה לשוויוניות הזו עם עלייתה לאוויר של 'ארץ נהדרת' לקראת הבחירות.

היו שם באולפן מכל הכיוונים, בנימין נתניהו, בני גנץ, דוד ביתן, יאיר לפיד ואפילו הרב רפי פרץ ורעייתו. לכאורה הזדמנות להכות ולחבוט בכולם במידה שווה. אבל רק לכאורה. בעוד נתניהו מוצג כמושחת, דוד ביתן כקומבינטור והרב רפי פרץ ורעייתו כבלתי יציבים בנפשם, הרי שלפיד הוצג כמי שמתעקש בילדותיות על רוטציה ובני גנץ ככזה שלא ממש פועל כדי להיות ראש ממשלת ישראל.

התוצאה של השוויון הקומי היא מצד אחד, זה הימני, מושחתים תחמנים וחולי נפש ומהצד השני, השמאלי, כאלה שצריך לדרבן אותם להיאבק קצת יותר ברצינות ולהדריך אותם מה צריך לעשות אם הם רוצים להחליף את המטורללים שמימין.

וככה זה עובד בכל תכניות הסאטירה, וכך ניתן להמשיך ולנופף את דגל השוויוניות ולטעון בלהט: 'אנחנו? אנחנו צוחקים רק על הימין? מתי ראיתם תכנית סאטירה בפעם האחרונה?'.

הם מ-פ-ח-דים

השבוע נחלתי שוב אכזבה מצידה של דמות בכירה מאוד במפלגת העבודה, אבל מכיוון שזו לא הפעם הראשונה ספגתי את העלבון בגבורה והמשכתי הלאה, ובכל זאת נדמה לי שראוי לשנן את התובנה העולה מהסיפור:

פניתי לאחת הדמויות המובילות את מפלגת העבודה וביקשתי ממנה להתראיין ליומן החדשות של ערוץ 7. הייתי משוכנע שפנייתי תתקבל בברכה ולא רק משום שאנחנו קרובים ליום הבחירות, אלא בעיקר משום שבשבוע שעבר אמרה לי אותה דמות שבשבוע הזה היא תהיה נכונה וערוכה לכל ראיון ולכל שאלה, וכשדמות בכירה כל כך מבטיחה אני מעדיף להיות תמים ולהאמין. אלא ש... לא כך התגלגלו העניינים.

כשפניתי השבוע למימוש הבטחת הריאיון אמרה לי הדמות ש'לא נראה לי שאתראיין... אני לא רואה בזה תועלת... אתם לא בדיוק מהמחנה שלנו'. לדברים הללו הוסיפה הדמות הבטחה שבבוא היום היא תסכים להתראיין על עניינים אחרים. תהיתי אם הכוונה היא שראיון יהיה רק כשהוא לא יהיה מעניין ולא יהיה מה לשאול. הדמות התקשתה להסתיר את החיוך שמעבר לקו הטלפון ובכך הסתיימה השיחה.

מסתבר שלהחרים כלי תקשורת מותר רק לשמאל, ובכל זאת המלצה לראשי הימין: תלמדו מהחברים במפלגת העבודה. לא לכל הזמנה לראיון חייבים להיענות. מותר לכם להחליט שלא להתראיין במקום שבו רק תוכפשו, תותקפו ותוצגו כאידיוטים או כאויבי העם. כפי שאתם רואים, במפלגת העבודה נמנעים מראיונות על הרבה פחות מזה. שם מספיק שהשאלות שיעלו בראיון לא מקדמות את האג'נדה שלהם כדי שיחליטו לוותר על התענוג.

פרס סוקולוב

ועוד הערה בעניינו של אריה גולן. השבוע התבטא מר גולן בהתפעלות מצועפת עיניים אודות עבודתו העיתונאית המעולה של גיא פלג. זאת כמובן בעקבות דבריו של נתניהו בתגובה לתמלילי החקירות הנודעות בעניינו, וכה אמר אריה גולן: "נתניהו תוקף את גיא פלג הכתב המצטיין שעושה עבודה מצוינת ומוציא תמלולים מחקירות נתניהו". ובהמשך לא הסתפק גולן בכך ואת האייטם חתם במילים: "נחזק את ידיו של עמיתינו גיא פלג, נלחץ את ידיו ואם הייתי יכול הייתי מעניק לו את פרס סוקולוב".

הזדמן לי באחרונה לשוחח עם מספר עורכי דין בסוגיית נורמת ההדלפות מחדרי חקירה ומסתבר שהדעות חלוקות ואין בכוונתי להיכנס בין הררי משפט וענקי הפרקליטים, ובכל זאת, הנה דוגמא לעמדתו של מי שהיה סגן ראש לשכת עורכי הדין בתל אביב, עורך הדין הוותיק חיים שטנגר שקובע שאכן הדלפה שעשויה לפגוע בהליך הפלילי היא בגדר עבירה לכל דבר והבסיס המשפטי לכך הוא בסעיף 70 לחוק בתי המשפט שם נאסר לפרסם על הליך פלילי תלוי ועומד אם יש בפרסום זה כדי לפגוע בהליך הפלילי.

אמנם יש עורכי דין הסבורים שהעבירה ממוקדת יותר במדליף ופחות במדווח את פרטי ההדלפה, אבל לעו"ד שטנגר למשל לא ברור איך עד היום איש לא הגיש תלונה נגד פרסום תמלולי החקירות על ידי פלג. בכל אופן אלו ואלו מתקשים לחשוב שמדובר בעבודה עיתונאית המזכה את בעליה בפרסים, בהערכה ובהוקרה כפי שממליץ אריה גולן.

ואם כבר בגיא פלג עסקינן, מסתבר שיש ממעריציו שמעדיפים להתעלם מהדרמטיות שבהודאתו כי ציטט באופן משובש את שלמה פילבר. העניין דרמטי בעיקר משום שלא מדובר בשיבוש בלבד וגם לא בציטוט לא מדויק כפי שהגדיר זאת פלג עצמו, אלא בציטוט הפוך לחלוטין ממה שהתכוון לו פילבר עצמו, ולהלן תזכורת:

בתחילה ציטט את פלג את פילבר כמי שאמר בחקירתו ש"ברור לי שהמיזוג הזה הוא אסון לאומי. אסור לי לעשות אותו בשום פנים ואופן". עולם ומלואו חגג את האמירה המוכיחה שנתניהו פעל לביצוע מהלך שבעיני פילבר הוא 'אסון לאומי', אבל למחרת הגיעו תמלולי האמת שאילצו את פלג להתנצל ולחזור בו משום שמה שפילבר אמר היה בדיוק ההיפך: "זה לא שמישהו אמר באיזה שלב שהעניין הזה זה איזשהו אסון לאומי".

כלומר לא טעות מינורית שציטט משהו לא במדויק, אלא עיוות מושלם. גיא פלג עצמו התנסח ואמר ש"שלמה פילבר מצא את עצמו נפגע מאי הדיוק הזה ולכן אנחנו מבהירים את הדברים ומתנצלים בפניו", ניסוח מתפתל שכזה, פילבר מצא את עצמו נפגע, אנחנו לא התכוונו וכמעט ולא טעינו, אבל הוא, מה לעשות, עדין ולכן מצא את עצמו נפגע ולכן אנחנו מתנצלים. אז לא. זה לא שהוא מצא את עצמו נפגע אלא שהפכתם את משמעות דבריו ב-180 מעלות, ולכן שבה ועולה השאלה על איזו עבודה מצוינת צריך לשבח ולהלל את פלג?

המתנחלים האלימים האלה

לפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו בנושא אלימות ודמוקרטיה הצמיד חבר הכנסת לשעבר, והיום איש 'המחנה הדמוקרטי', מוסי רז תמונה לא נעימה לצפייה. צעיר וצעירה פלשתינים עומדים ומולם, במרחק של כשני מטרים, עומד מתנחל המכוון אליהם את נשקו.

לכאורה עוד הוכחה לאלימותם של המתנחלים כלפי שכניהם הפלשתינים, אלא שבדיקה שנערכה ברשת גילתה שהתמונה לקוחה מדיווח של ערוץ 20 על ניסיון פיגוע בשערי הישוב קרני שומרון. מסתבר ששני הצעירים הגיעו למקום עם סכינים כדי לבצע פיגוע דקירה וככל הנראה עד שהגיעו כוחות הביטחון להשתלט על השניים כיוון גורם ביטחוני כלשהו מתושבי הישוב (רכז ביטחון או איש כיתת הכוננות) את נשקו אל השניים לבל יימלטו. את הרגעים הללו תיעדה המצלמה, אך בעיניו של מוסי רז המראה של מתנחל מכוון נשק לשני פלשתינים הוא לא יותר מעוד עדות לאלימותם של המתנחלים.

חלף זמן ובפייסבוק הוחלט להסיר את התמונה. פניתי למוסי רז כדי לדעת אם התמונה הוסרה בידיעתו ובהסכמתו. סברתי שאולי לאחר שנודעה לו הסיטואציה שבה צולמה התמונה בחר בעצמו להוריד את התמונה שמעט מגחיכה את טיעוניו, אבל הוא השיב בשלילה. לא הוא שהסיר את התמונה אלא פייסבוק ולטעמו שלא כראוי.

כשהזכרתי לו את הסיטואציה בה תועד המתנחל מכוון הנשק השווה מוסי את האירוע לאירוע אלאור אזריה וציין שהתמונה צולמה מספר דקות לאחר האירוע. גם את ההסבר לפיו לא מדובר בירי אלא בכיוון נשק להרתעה עד שיגיעו כוחות הביטחון הוא לא קיבל ונותר בשלו ואפילו גיחך על הרעיון שכיוון הנשק נועד להרתעת המחבלים הצעירים.

ניסיתי. כשלתי

רציתם שנרגיע, לא?

מיטב העיתונאים והפרשנים קובלים על מערכת בחירות מנומנמת ויגעה. חשבנו, הם אומרים ומתקשים להסתיר את האכזבה, שעם תום החופש הגדול נראה את המתמודדים מסתערים זה על זה ובעיקר על הבוחר הישראלי, אבל זה לא קורה.

מוזר מאוד. אלו ממש אותם עיתונאים ואותם פרשנים שלפני ארבעה חודשים ביכו מרה את מערכת הבחירות הגועשת מדי, היצרית מדי, התוקפנית מדי, את זו שבה כולם מתגוששים עם כולם ומורידים את המדינה ויושביה לתהומות של ריב ומדון. אז מה בדיוק אתם רוצים? הנה לכם מערכת בחירות רגועה שמאבקיה מנומנמים. אתם אמורים להיות מרוצים, לא?

אז או שאתם סתם אוהבים להתבכיין על כל מצב, או שהאמת היא שבעומק ליבכם אתם משתוקקים לזירת הבוץ של מערכת בחירות אלימה וכוחנית אבל כשהייתה אחת כזו היה לכם נחמד גם לדווח על כל פרץ תוקפנות פוליטית וגם להתכסות באצטלת המעודנים ויפי הנפש שסולדים מכל הגועל הזה.

תעשו מצווה

פניה לחברים סרבני החיסונים שמשום מה חלקם מגיע מהציבור הדתי-חרדי: יש כאן ילדים שעלולים להידבק, יש כאן חולים עם מערכת חיסונית פגומה או כמעט בלתי קיימת. עבורם זו סכנת חיים של ממש. הציווי של 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם' וההדרכה ש'מה ששנוא עליך לא תעשה לחבריך' לא קצת יותר חשובים ומשמעותיים מפתיתי שמועות על סיכונים תמוהים שכרוכים בחיסון? חברים, אתם יוצאים לאומן, ששם החצבת פורחת ואלפים נדבקים במחלה, תעשו מצווה צדיקים, קחו חיסון חמש דקות.

(להערות ולהארות שלכם: cshimon2@gmail.com)

לעוד כמה הערות קודמות:

חסמב"ה ומלחמת ההדתה

צדיקים מוסתרים ומכתב לנתניהו

מאבקי בג"ץ ולמי פרחים מנתניהו

על ראש המפגינים בוער הכובע

ראש שב"כ בגלימה של נביא