הרב עדין שטיינזלץ
הרב עדין שטיינזלץ צילום: ישי לונדוי

חתן פרס ישראל ופרשן התלמוד הרב עדין שטיינזלץ הלך לעולמו בגיל 83.

בימים האחרונים אושפז הרב בבית החולים שערי צדק בירושלים לאחר שלקה בדלקת ריאות חריפה. הבוקר (שישי) נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.

הלוויתו של הרב תצא בשעה 14:00 בצהריים מבית ההלוויות שמגר בירושלים לחלקת חב"ד בהר הזיתים. ההלוויה תועבר בשידור חי בערוץ 7

הרב עדין אבן ישראל, נשיא מוסדות "מקור חיים" וישיבת תקוע, חיבר ספרי הגות יהודית וביאורים לתלמוד ולחסידות. בשנת 1988 זכה הרב בפרס ישראל למדעי היהדות. הוא קיבל את עיטור נשיא מדינת ישראל לשנת 2012 ויקיר ירושלים לשנת 2017.

הרב עדין אבן ישראל שטיינזלץ השתייך לחסידות חב"ד והקדיש את חייו למען היהדות והחינוך, חקר התלמוד והחסידות, פילוסופיה, כתיבה ומורשת לכל הדתות בעולם.

הרב שטיינזלץ: חלמתי חלום והוא התגשם

הרב עדין אבן ישראל נולד בירושלים בשנת 1937. לאחר שסיים לימודי כימיה ופיזיקה באוניברסיטה העברית, החל את דרכו כאיש חינוך ועבד כמנהל בית ספר בעיר ועסק בכתיבה של ספרי יהדות רבים ומגוונים.

בשנת 1965 ייסד בשיתוף עם ממשלת ישראל את המכון הישראלי לפרסומים תלמודיים, לימים מרכז שטיינזלץ אשר הפך למפעל חייו – הנגשת היהדות ומורשת ישראל, תרגום וביאור התלמוד הבבלי לכל העולם.

הרב שטיינזלץ, נחשב לאחד מגדולי הפרשנים החשובים של זמננו, וכתביו, פרשנותו והגותו תורגמו ל-60 שפות, אליהם נחשפו מיליונים של בני אדם מרחבי כל העולם. במסגרת עשייתו כתב הרב כ-60 ספרים בנושאים שונים ביניהם ספרי מבוא והדרכה לתלמוד, תורת הנסתר והחסידות, פילוסופיה יהודית ועוד.

אחד הפרויקטים המשמעותיים של הרב היה "גמרא-שטיינזלץ- תרגום מארמית וביאור של כל 2,711 דפי התלמוד הבבלי. בזכות היצירה התורנית המקיפה, שארכה 45 שנות עבודה - זכה הרב אבן ישראל-שטיינזלץ בפרס ישראל למדעי היהדות לשנת 1988, וכן בעיטור הנשיא לשנת 2012.

פועלו של הרב הקנה לו הכרה בישראל ובכל העולם, מגזין "טיים" כינה אותו "משכיל של פעם במילניום" ובקהילות יהודיות ברחבי העולם לומדים את משנתו מידי יום.

הרב שטיינזלץ בהתוועדות

במהלך חייו זכה הרב בשורה ארוכה של פרסים ותארים ביניהם: חתן פרס ישראל למדעי היהדות בשנת 1988, פרס הנשיא וראש הממשלה, עיטור הנשיא לשנת 2012, יקיר העיר ירושלים, תואר ד"ר לשם כבוד מהאוניברסיטאות בר-אילן, בן גוריון וישיבה יוניברסיטי בניו יורק.

באחרונה הביא להישג משמעותי נוסף כאשר ספריית הקונגרס, הספרייה הלאומית האמריקנית, הכריזה על אישור קבלתו של ספר התלמוד של מרכז שטיינזלץ אל שורותיה, לאחר מלאכת תרגום מעברית לאנגלית שארכה כשמונה שנים.

לפני ארבע שנים, על סף הגיעו לגבורות, סיים הרב את פירושו לחמשת חומשי התורה - וכן לנביאים ירמיה, ישעיה ויחזקאל ולספר תהילים. בשנים האחרונות השלים את כל הפירוש לתנ"ך בעברית ובאנגלית, ובעוד כחודשיים אמור לצאת לאור פירושו לששת סדרי המשנה שעריכתו מסתיימת בימים אלה.