שליח 'חדשות 13' לוושינגטון גיל תמרי ניתח את העימות האחרון בין המועמדים לנשיאות ארה"ב דונלד טראמפ וג'ו ביידן.

"זה היה עימות ענייני, טראמפ התנהג בצורה מאוד נשיאותית, מה ששיחק מאוד לטובתו. סקר אחד של 'CNN' מראה ש־53% חושבים שביידן ניצח, סקר אחר של 'פוקס' מראה שמעל 70% חושבים שטראמפ ניצח. אני חושב שהיה שקול עם יתרון קל לטראמפ", אמר תמרי לרדיו 103FM.

ד"ר יעל שטרנהל, מומחית להיסטוריה של ארה"ב, ניתחה גם היא את העימות האחרון ואמרה "ראינו טראמפ הרבה יותר קל לעיכול עבור המצביעים שלו. המצביעים הרפובליקנים פזורים בצורה כזאת שעדיין מאפשרת לו לנצח את הבחירות - זה עדיין אפשרי".

כאמור, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ והמועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב ג'ו ביידן, השתתפו הלילה (שישי) בעימות השני והאחרון לפני הבחירות, שנערך בנשוויל, טנסי.

בתחילה הותקנו לוחות פלסטיק על הבמה כדי למנוע הידבקות בקורונה. עם זאת, מטות הבחירות של שני המועמדים הסכימו להסיר את המחיצות לאחר ששני המועמדים עברו בדיקות קורונה ונמצאו שליליים לנגיף. בנוסף הוחלט שהמיקרופון של כל מועמד יושתק בזמן שהאחר מדבר כדי שביידן וטראמפ לא יפריעו האחד לשני.

לפני הגעתו לטנסי אמר ביידן: "אני מקווה שטראמפ ישחק לפי הכללים. אני מקווה שכולם נבדקו. אני מקווה שהכול יסתדר".

מנחת העימות היתה קריסטן וולקר מרשת NBC, שטראמפ כינה אותה בשבוע שעבר ''דמוקרטית רדיקלית". הנשיא סיפר בעצרת באריזונה "היא צורחת לכיווני שאלות כבר הרבה זמן, היא לא טובה".

העימות החל בדיון על מגיפת הקורונה, וכל אחד מהמועמדים נשאל כיצד יתמודד עם המגיפה. טראמפ אמר בתשובתו כי החיסון לקורונה מוכן והודעה רשמית עליו תגיע בתוך מספר שבועות. כשנשאל על ידי המנחה על כך שמומחים מעריכים שיעברו חודשים רבים עד שחיסון יהיה זמין באופן נרחב, השיב טראמפ: "אני חושב שלוח הזמנים שלי יהיה מדויק יותר".

בנוסף הנשיא דיבר על הטיפול שעבר לאחר שנדבק בנגיף, ואמר כי הוא כעת "מחוסן" מפני הנגיף. ביידן הביע ספקות בנוגע לדבריו של טראמפ על החיסון והאשים את הנשיא בכך שאין לו שום תוכנית להילחם בנגיף.

"זה אותו בחור שאמר לכם שזה הולך להסתיים בחג הפסחא. אין לו תוכנית ברורה", האשים ביידן שהעריך כי ארה"ב עומדת להיכנס ל"חורף חשוך" מכיוון שמספר המקרים החדשים עולה בעשרות מדינות בארה"ב.

טראמפ מתח ביקורת על הצעותיו של ביידן בנוגע לנגיף: "כל מה שהוא מדבר עליו הוא סגר. לא, אנחנו לא הולכים לסגור את המדינה". ביידן אמר בתגובה: "אני הולך למגר את הנגיף, לא לסגור את המדינה".

טראמפ אמר עוד כי "אנחנו לומדים לחיות" עם נגיף הקורונה, וביידן השיב לו: "אנחנו לומדים למות עם זה".

החלק השני של העימות עסק בהתערבות הרוסית והאיראנית בבחירות, אך מהר מאוד גלש להאשמות הדדיות מצד ביידן וטראמפ בנוגע לעסקים שלהם במדינות זרות.

טראמפ התייחס לפעילו של בנו של ביידן ברוסיה וטען כי ביידן "קיבל 3.5 מיליון דולר מרוסיה וזה הגיע דרך פוטין". ביידן הגן על הפעילות העסקית של בנו האנטר באוקראינה ובסין ואז תקף את טראמפ ואמר: "זה שהסתבך באוקראינה היה הבחור הזה - ניסה לשחד את ממשלת אוקראינה לומר עלי משהו שלילי".

ביידן קרא לטראמפ לפרסם את דוחות המס שלו, וציין כי הנשיא מבטיח כי יפרסם אותם מאז מסע הבחירות שלו ב-2016 אך לא עשה זאת עד כה.

"תראה לנו אותם. רק תראה לנו. תפסיק לשחק", אמר ביידן. בתגובה אמר טראמפ כי הוא "שילם מראש מיליוני דולרים במיסים".

ביידן מתח ביקורת על טראמפ וטען כי הפך את צפון קוריאה ללגיטימית בכך שנפגש עם מנהיגה קים ג'ונג און, אותו הגדיר כ"בריון".

טראמפ בתגובה לעג לנשיא הקודם ברק אובמה ואמר כי קים לא רוצה להיפגש עם אובמה כי "הוא לא מצא חן בעיניו".

הנשיא ציין גם כי "להיות ביחסים טובים עם כל המדינות זה דבר טוב". בתגובה תקף ביידן ואמר: "היו לנו יחסים טובים גם עם היטלר לפני שהוא פלש לכל אירופה".

השניים גם התעמתו על נושא הגזענות נגד שחורים, וטראמפ אמר כי "מאז לינקולן איש לא עשה כל כך הרבה למען הקהילה השחורה כמוני". הוא דחה את טענות ביידן על כך שהוא גזען ואמר: "אני האדם הכי פחות גזען בחדר הזה".

טראמפ עקץ את ביידן במהלך העימות ואמר לו: "התמודדתי לנשיאות בזכותך, אילו הייתי מרוצה מהעבודה שלך בתפקיד לא הייתי רץ לנשיאות. איפה היית במשך 4 השנים שהיית סגן נשיא? למה לא פעלת למען כל מה שאתה מבטיח עכשיו?".