ניצול השואה נגד אפי איתם

ניצול השואה מריאן טורסקי שלח מכתב לנשיא ריבלין והרב ישראל מאיר לאו, בו הוא מבקש לשקול מחדש את מינוי אפי איתם ליו"ר "יד ושם".

ניסן צור - ערוץ 7 , י"ט בחשון תשפ"א

ניצול השואה נגד אפי איתם-ערוץ 7
אפי איתם
צילום: קובי ריכטר/TPS

מריאן טורסקי, אחד מניצולי השואה המפורסמים שעדיין חיים בתוכנו, שלח מכתב פתוח לנשיא ראובן ריבלין ולרב ישראל מאיר לאו, בו הוא דוחק בהם לשקול מחדש את הכוונה למנות את תא"ל אפי איתם ליו"ר החדש של מוזיאון "יד ושם" במקום המנהל הפורש אבנר שלו.

טורסקי, שנולד בשנת 1926 בפולין בשם משה טורבוביץ', שרד את גטו לודז' ואת מחנות ההשמדה אושוויץ-בירקנאו, בוכנוואלד וטרזינשטט, ומשמש בשנים האחרונות בתפקיד מרכזי בארגונים ומוסדות רבים להנצחת השואה בפולין ובעולם.

"אני כותב מכתב זה בחרדה ובדאגה מההנהגה והסמכות העתידית של 'יד ושם'", כתב טורסקי. ''במשך 35 שנים ניהלתי מערכת יחסים קרובה מאוד עם 'יד ושם'. אני כותב זאת כמי ששרד את אושוויץ, בוכנוולד ושתי צעדות מוות, כיו"ר במשך כמה קדנציות של המכון היהודי להיסטוריה בפולין, חבר מועצת הזיכרון של אושוויץ, סגן יו"ר מועצת אושוויץ הבינלאומית, וראש מועצת מוזיאון POLIN בוורשה''.

המכתב המלא

טורסקי סיפר במכתבו: ''נודע לי מהעיתונות הישראלית כי ממשלת ישראל מתכוונת למנות ראש חדש ל'יד ושם'. הדיווחים מצביעים על כך שהאיש הזה היה מעורב במלחמות ישראל, ותנו לי לשבח אותו על כך. אך הוא גם ידוע כאדם בעל דעות קיצוניות, וחלק מהצהרותיו הפומביות מעוררות חששות רבים. אני חושש שהמועמדות הזו תערער מאוד את סמכותו של 'יד ושם' ברחבי העולם.

''מול העלייה העולמית בלאומיות ופופוליזם, גל מחודש של אנטישמיות וחזרתה של תעמולת הכחשת שואה, ליו"ר 'יד ושם' צריכה להיות סמכות מוסרית ללא דופי. בבוא הרגע לעמוד נגד שנאת זרים, גזענות ואנטישמיות בזירה הבינלאומית, מי שיהיה יו"ר 'יד ושם' יהיה חשוב ביותר אם לא נרצה ש'יד ושם' יהיה מוגבל רק לארץ ישראל אלא להישאר סמכות מוסרית עולמית מובילה".

בהמשך המכתב דוחק טורסקי בנשיא ריבלין וברב לאו לפעול נגד המינוי של איתם לתפקיד ב"יד ושם". "אדוני הנשיא ואדוני היו"ר היקרים. אם אתם מסכימים לטיעוניי, אנא השתמשו בהשפעתכם על מנת למנוע החלטות שיכולות רק לפגוע רק במטרה היהודית בדעת הקהל הבינלאומית. מלבד השיקולים לעיל, אני מאחל לשניכם המון בריאות".

כזכור, גם יו"ר מפלגת "יש עתיד" יאיר לפיד שלח מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו ביקש לבטל את מינויו של איתם ליו"ר "יד ושם".