הרב יוסף צבי רימון:
אין הרבה סרטים היום עם משפחה נורמלית

הרב יוסף צבי רימון קורא להוציא סרטים עם מסרים מבית המדרש. על לימוד תורה לנשים: "אני לא חושב שצריך להיות כמו גברים".

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , כ"ח בחשון תשפ"א

הרב יוסף צבי רימון, ראש העמותות "סולמות" ו"לאופק", רב המרכז האקדמי לב ורב בית הכנסת האשכנזי אלון שבות דרום, התארח בסדרת הרשת 'על רגל אחת ו-4 גלגלים'.

בסדרה 'על רגל אחת ו-4 גלגלים', שיצר אוריאל שאלזון, הוא מתלווה לרבנים בציבור הדתי לאומי במהלך נסיעותיהם ומשוחח איתם בשאלות מעולמם של צעירים.

הרב רימון דיבר על הכח שיש היום לסרטים וקרא ליצור עוד סרטים מקצועיים עם מסרים מעולם הקודש. "אין הרבה סרטים היום שתראה משפחה נורמלית. אבא, אמא, ילדים, משפחה נורמלית", אמר. "רוב הסרטים, אם תהיה משפחה, אז יש שם משהו לא טוב. משפחה נורמלית, לראות דברים כאלה זה דבר כל כך חשוב".

לדבריו, "יש לנו באמת בעיה, כי מה שקורה בפועל שמי שמחנך אותנו הם אלה שכותבים את הסרטים של הוליווד. אתה יודע שמסר סמוי של סרט - וואו כמה הוא משפיע. הדברים האלה צריכים להוביל אותנו לחשוב הלאה".

הוא הוסיף, "אני מאוד מאוד מצפה ומקווה שאתה ועוד חברים, וצריכים עוד הרבה אנשים עם כסף, בלי כסף שום דבר לא יצליח, שיבואו ויגידו כמו שיש את הסדרה 'רצים למשנה', בואו נעשה עוד סדרות. לאט לאט, אבל עוד סדרה ועוד סרטים, כי זאת אחת המלחמות הגדולות שלנו ואין לנו באמת פתרון. אלא אם כן אתה אומר 'אל תסתכל על סרטים, אל תהיה שם'. זה נחמד ומצוין וברור שזה עדיף, אבל אני יודע שזאת גזירה שהציבור לא יעמוד בה".

עוד אמר הרב רימון בנושא הסרים: "גם אם אדם לא מצליח, שידאג שזה יהיה במינון קטן, שידע לבחור טוב. שיעשה מאמץ שאם הוא נחשף לדברים שהם לא 100% - שיהיה לו איזון, שיהיה לו תורה ועוד דברים אחרים שיתנו לא את האיזון שבסוף כן יוכל לחיות בצורה כזאת שמה שינתב אותו זה עולם הקודש. שלא יבלבלו אותו לא הסרטים ולא החברים שלו באוניברסיטה".

לדבריו, "כשאתה חי בסרטים אז באמת יש לך בעיה כי התרבות שלך היא אחרת. אתה הולך לבית כנסת אבל אתה לא בדיוק שם כי במהות אתה נמצא במקום אחר. יהיה הרבה יותר קל לך לשבת ולדבר ולהתחבר ולהנות עם אדם חילוני מאשר עם אדם חרדי. למה זה ככה? גם בגלל שהתרבות שלנו היא תרבות חילונית, השפה שלנו היא שפה חילונית ולא שפה של בית מדרש. יותר קל לנו בשפה הזאת. זה דבר שהוא מטריד, לא הקשר (עם החילונים, י"ג), מטריד שהסרטים והשפה הם לא שלנו. זה בעיה".

הרב רימון דיבר על לימוד התורה לנשים. לדבריו, לימוד תורה לנשים הוא לימוד שונה מלימוד תורה לגברים אך בדומה ללימוד תורה אצל גברים - הוא נמדד במבחן האם הוא "מוביל ליראת שמיים".

"היום נשים לומדות ומתפחות באקדמיה וקשה להעלות על הדעת שבזה הן יהיו ברמות מאוד גבוהות ובלימודי קודש הן יהיו ברמה של בית ספר יסודי", אמר. "לא יכול להיות".

"את המהפכה הראשונה התחיל ה'חפץ חיים'", ציין. "לימוד אצל נשים צריך להיות גם כן לימוד רציני. איזה לימוד וסוג הלימוד? אני לא חושב שצריך להיות כמו גברים. מורי ורבי הרב ליכטנשטיין, כשהקימו את 'מגדל עוז', הייתה ישיבת ר"מים ומישהו אמר שם 'הישיבה במגדל עוז'. הרב עצר אותו. 'אנחנו לא מקימים ישיבה אנחנו מקימים מדרשה'. הטעות הגדולה ביותר שלנו תהיה לקחת לימוד תורה שמצליח והולך טוב אצל בנים ולהעתיק אותו לבנות".

הוא הוסיף, "אנחנו לא מנסים להעתיק. אנחנו מנסים ללמוד ולמצוא את הדברים שהם באמת טובים לבנות. זה יכול להיות לימוד רציני ומעמיק, זה לא צריך ללמוד היום 'צאינה וראינה', אנחנו נמצאים במקום אחר, אבל זאת גם לא צריכה להיות העתקה מבנים".

"אני חושב שהמדד אם אנחנו מצליחים או לא מצליחים, זה האם זה מוביל ליראת שמיים", ציין. "אם זה מוביל לקיום הלכה, ליראת שמיים ולזה שהלימוד באמת מוביל לזה שאנשים יותר מחויבים לקב"ה ולתורה ומצוות - סימן שהצלחנו. אם לא, גם אצל בנות וגם אצל בנים, צריך לבדוק טוב טוב איך לשנות את זה".