פרופ' נחמן אש: "אם התחלואה לא תרד, נאריך את הסגר"

פרוייקטור הקורונה התייחס לשיעורי התחלואה המדאיגים: "מספר החולים גבוה". הוא גם העריך שבעוד כחודשיים יחל החיסון לילדים מעל גיל 12

103FM , כ"ח בטבת תשפ"א

פרופ' נחמן אש: "אם התחלואה לא תרד, נאריך את הסגר"-ערוץ 7
פרופ' נחמן אש
צילום: דפנה גזית

אין ספק שבשורת בואם של חיסוני הקורונה לישראל הצליחה להפוך את המאבק בנגיף למעט יותר אופטימי; אך אתמול (שני) לאחר מתן המנה השנייה לחלק מהמתחסנים, עלו עדויות על תופעות לוואי לא נעימות שלא חשו קודם כמו תחושת נימול באצבעות.

פרופ' נחמן אש, פרויקטור 'מגן ישראל' שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm והגיב לדברים: "אנו רואים יותר מקרים של תופעות של חום וכאבי שרירים, אלו תופעות שחולפות וזה דבר מוכר. אנו רוצים להגיע עד ל־200 אלף מחוסנים ביום, אך הוכחנו בשבוע שעבר שאפשר להגיע למספרים כאלה ונגיע אליהם. אנו מקווים להגיע עד אמצע חודש מרץ לחמישה מיליון מתחסנים בישראל. אני מעריך שבחודשיים הקרובים נוכל לחסן ילדים ומבוגרים מעל גיל 12, אנו מחכים לתוצאות מחקרי חברות החיסונים".

בהמשך דבריו, הביע את דעתו על גילוי המוטציה היפנית שהתגלו בעולם, שמצטרפת למוטציה הבריטית והדרום אפריקאית שנפוצו גם בישראל: "מוטציות לנגיפים זה דבר שקורה כל הזמן, אנו מסתכלים על אלה שהם יותר משמעותיים שיכולים לגרום למחלה קשה או להתפשט מהר. אנו עדיין לא יודעים מספיק לגבי הנגיף היפני, ואם תצוץ מוטציה שעמידה לחיסון, יפתחו חיסון שמותאם לו".

האם תצא מדינת ישראל מהסגר בעוד קצת יותר משבוע, כמתוכנן? פרופ' אש השיב: "נקווה ממאוד שנוכל לצאת מהסגר ביום חמישי הבא, נמשיך לעקוב אחרי הנתונים, המספרים היום גבוהים. אין לי ספק שנראה בימים הקרובים את תחילתה של הירידה, הסגר והחיסונים ישפיעו. אם נראה שהמספרים לא יורדים, נמליץ על הארכת הסגר".