משה (מושקו) מושקוביץ
משה (מושקו) מושקוביץ צילום: לירון מולדובן

משה (מושקו) מושקוביץ, ממחדשי היישוב היהודי בגוש עציון, נפטר הלילה (ראשון) בגיל 96.

מושקוביץ היה ממייסדי ישיבת הר עציון, ממקימי אלון שבות ואפרת ואף היה ראש המועצה הראשון שלה. בנוסף היה מיוזמי הקמת מכון צומת.

הוא נולד בשנת 1925 בצ'כוסלובקיה, ועלה לארץ עם הוריו בהיותו ילד בן 10. מפעל חייו החל עוד לפני שקמה המדינה כשהיה חבר בגרעין של קבוצת משואות יצחק שהוקמה בגוש עציון בשנת 1945 והוחרבה עם נפילת הגוש במלחמה.

בהמשך החל בפעילות חינוכית ויצא לשליחות מטעם הקיבוץ הדתי במחנות המעצר בקפריסין, במטרה לסייע למעפילים בארגון חייהם במחנות ולהכין אותם לקראת העלייה לארץ ישראל.

לאחר שזכה להקים מחדש את קיבוץ משואות יצחק בתחומי המועצה האזורית שפיר נבחר גם לתפקיד ראש המועצה, כבר בהיותו בן 27 שנים, הצעיר ביותר עד אז, וכיהן בתפקיד בין השנים 1952-1979.

הראיון האחרון של מושקו ז"ל

בחלוף שלוש שנים הניח את הפינה לעיר אפרת שם גם כיהן כראש המועצה הראשון. הודות לניסיונו ופועלו הפך היישוב לאבן שואבת לעולים ממדינות דוברי אנגלית וכבר אז הונחו היסודות שהביאו להצלחתו ושגשוגו של היישוב היום.

בנט עם מושקו. ארכיון
צילום: דוברות

יו"ר ימינה ושר הביטחון לשעבר נפתלי בנט ספד: "הסיפור האישי של משה מושקוביץ משולב יד ביד עם סיפורה של מדינת ישראל: עלייה לארץ, מעפילים, גרעין קיבוצי, גוש עציון. טביעת האצבע שלו הייתה בחינוך, בחברה ובהתיישבות.

''מושקו היה ממחדשי גוש עציון וממקימי מכון צומת שמשלב בין טכנולוגיה להלכה. הוא היה מפעל חיים שלם. המורשת שהשאיר אחריו, היישובים שהקים, אנשי החינוך שיצאו ממפעליו - מדברים בעדו ומשמשים עדות חיה ומליצי יושר עבורו. יהי זכרו ברוך", כך בנט.

עוד באותו נושא:

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' ספד: ''מושקו, דור הנפילים. איש גוש עציון. איש אשכולות. אגדה. איש התורה, העם והארץ. חייו הם הסיפור הציוני כולו. בכל פגישה איתו, הציג עוד רעיון, עוד חזון לקידום ההתיישבות, העליה, והציונות. לא מזמן ישבנו במשרד התחבורה והוא פרס תוכניות לכביש גוש עציון-ים המלח. הגיע ככה בגילו המופלג, מצוייד במפות, חד ויודע בדיוק מה הוא רוצה.

''כך היה גם לגבי הקמת שכונה חדשה בחטמ"ר עציון, כך בעמותה שהקים לבנות שירות לאומי מחו"ל, וכך בכל סוגיה שבה הוא היה מעורב. והיום הוא בא בימים. בא אל כיסא הכבוד עם מלא ימיו בידיו, אחד מהם לא הלך לריק.

''מפעליו כאן בארץ יעמדו עוד ימים רבים ויעשו פירות, והוא יביט עליהם בגאווה מלמעלה, כשבבת השחוק בקבועה על פניו, שמח בהם וממשיך לדאוג להם משם. תהי נשמתו צרורה בצרור החיים לעולמים'', הוסיף סמוטריץ'.

ח"כ אופיר סופר ספד: "מושקו מושקוביץ איש חזון ומעש, איש התיישבות ברמ"ח איבריו. דמותו ופועלו יהוו נר לרגלי הדורות הבאים כאיש התיישבות פורץ דרך. יהי זכרו ברוך".

ניר אורבך, ‏‏מנכ"ל הבית היהודי לשעבר, ספד למושקוביץ' בחשבון הטוויטר שלו: "מושקו נפטר. משה מושקוביץ ממשואות יצחק, מגדולי הנפילים של דור התקומה. איש תורה ועבודה במלוא מובן המילה. ברוך דיין האמת".

הרב נתנאל אלישיב ספד: ‏"על אברהם אבינו כתוב 'זקן ובא בימים', והסבירו שזקנה זה הגיל הביולוגי, אבל בא בימים אומר שהוא בא לעולם האמת עם כל הימים שבהם חי, כשהם מלאים בתוכן נצחי. כך מצטיירת אצלי עלייתו של מושקו לשמיים. כל חייו שליחות למען תקומת ישראל".

"מושקו לא הפסיק לעבוד ולקדם את ההתיישבות ביהודה ושומרון עד יומו האחרון", ספד אלנתן זכריה, דובר מועצת יש"ע. "יהי זכרו ברוך".

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן ספד גם הוא ליקיר גוש עציון משה (מושקו) מושקוביץ שהלך לעולמו. "קמנו לבוקר עצוב. גוש עציון מבכה את אחד ממייסדיו הבולטים, משה מושקוביץ - מושקו. אשר פעל עשרות שנים ללא הפסקה בשדה ההתיישבות והחינוך, הקים והפעיל מוסדות וישובים. עד לפני מספר ימים עוד המשיך ללוות הקמת שכונות חדשות בלב גוש עציון על שטח משואות יצחק הישנה וחטמ"ר עציון. המשיך לעמוד בפועל בראשות הנהלת ישיבת הר עציון. קשה לתאר את המרץ הבלתי פוסק, הכניסה לפרטים הקטנים ואת מידת ההשתדלות המדהימה לכל דבר אשר חלם ויזם. איש גדול בלכתו מאיתנו ציווה להמשיך את ההגשמה הגדולה של ישובו ופיתוחו של גוש עציון".

"לפני מספר חודשים הגשנו את מועמדותו של מושקו לקבלת פרס ישראל על שמונה עשורים של עשייתו הברוכה. לצערנו לא הספקנו. תודה מושקו על מה שנתת, אנחנו נשמר ונלמד את מורשתך למען הדורות הבאים. יהי זכרך ברוך", חתם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו