שמחה רוטמן: מערכת המשפט זקוקה לטיפול עומק, הזהות היהודית של ישראל נמצאת תחת מתקפה

מועמד מפלגת 'הציונות הדתית', עו"ד שמחה רוטמן, רואה ברפורמות הנדרשות במערכת המשפט הכרח לקידום ערכיה המותקפים של הציונות הדתית.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ט בשבט תשפ"א

עורך הדין שמחה רוטמן, מועמד מפלגת 'הציונות הדתית' לכנסת, מתייחס בראיון לערוץ 7 להחלטה שהתקבלה בבית המשפט לבטל את הקמתה של וועדה לבחינת התנהלות המחלקה לחקירות שוטרים.

עו"ד רוטמן מציין כי מדובר אמנם בנושא שלא כולם בקיאים בו, אך בפרשת מותו של אהוביה סנדק ז"ל התברר לציבור הישראלי כולו כי אין בישראל גוף רציני החוקר את התקלות במשטרה. "אחד הדברים שניסו לעשות הוא הקמת אותה ועדה. הועדה הוקפאה בהתחלה עקב התנגדות היועמ"ש, אחר כך היה צו ביניים של בג"ץ ובהמשך שרי המשפטים שבאו לאחר מכן לא נתנו תשובה עקב ההתנגדות העזה של היועמ"ש. הוא פשוט לא רוצה שיחקרו אותו. זהו כפל התפקידים".

"כאשר אנחנו מדברים על פיצול תפקידי היועץ זה אולי נשמע כמו עניין למיטיבי לכת, אבל הוא נוגע לכל אחד ואחד מאיתנו", קובע עורך הדין רוטמן הסבור כי מציאות זו היא בין הגורמים מרכזיים לחוסר האמון הציבורי במערכת המשפט. "זה חלק מההבטחות שלנו, לפעול לפיצול תפקידי היועמ"ש. זה במצע של 'הציונות הדתית'".

האם נושא זה קשור לערכי הציונות הדתית? עו"ד רוטמן משיב כי לצד ערכיה המוכרים של הציונות הדתית "הזהות היהודית של מדינת ישראל נמצאת במתקפה כבר הרבה מאוד שנים כאשר מוקד מרכזי של המתקפה הזו מתבצע בבית המשפט העליון באמצעות עתירות שונות. אם לא נתמודד עם הבעיה בשורשה המתקפות על זהותה היהודית של ישראל יימשכו שוב ושוב, ההתיישבות, נושא בליבת הציונות הדתית, גם היא במתקפה של אותן מערכות, וכך גם סוגיות של הגירה, ביטחון ועוד".

"מערכת המשפט תפסה לעצמה בשנים האחרונות מקום מאוד מרכזי שהיא לא צריכה לתפוס בכל אחת מסוגיות הליבה של הציונות הדתית. מערכת המשפט שלנו זקוקה לטיפול עומק כדי לטפל בהתיישבות, ביטחון, כלכלה וערכי הציונות הדתית".

עו"ד רוטמן מעריך כי לו היה הרכב בית המשפט העליון תואם ומשקף את הלכי הרוח בציבוריות הישראלית ישראל לא הייתה במקום בו היא נמצאת. "יש לנו קבוצה קטנה שהיא לא מחוברת לערכי העם היהודי בכלל וערכי הציונות הדתית בפרט והפער הזה בא לידי ביטוי בהחלטות ובתפיסות. אפשר לנחש את הפסיקות על פי זהות השופטים".

לדבריו אמנם השלטון בשנים האחרונות היה בידי הימין, אך בפועל הדבר לא בא לידי ביטוי בהיבט זה של מערכת המשפט. בהקשר זה הוא מזכיר ומציין כי בהסכם העודפים שחתמה מפלגתו אחד התנאים שהציבה מפלגתו היא טיפול בערכי המשילות. "אנחנו לא יכולים לקדם ערכי התיישבות, ביטחון וזהות יהודית בלי טיפול במערכת המשפט".

על המעבר שהוא עצמו עובר מהזירה המשפטית ציבורית לזירה הפוליטית אומר עו"ד רוטמן כי רבים מזהירים אותו מהזירה החדשה אך הוא סבור שהשינוי צריך להתבצע על ידי נבחרי הציבור.

על החיבור עם מפלגות 'נעם' ו'עצמה יהודית' אומר רוטמן כי אכן החיבור נעשה מתוך אחריות לממשלת ימין, "התודעה שלנו צרובה במה שקרה בבחירות 92', היו אז אנשים שלא היה נאה להם לשבת זה עם זה וכתוצאה מכך עלה שלטון שמאל וקיבלנו את אוסלו. גילינו אחריות לממשלת ימין ולציונות הדתית. הרשימה בכללותה משקפת גוונים רבים בציונות הדתית ומחויבת לערכי הציונות הדתית ולממשלת ימין ובהתאם לכך עשינו את החיבורים הנדרשים".