הבית הלבן: ביידן ישוחח עם נתניהו בקרובהבית הלבן

דוברת הבית הלבן ג׳ן סאקי נשאלה הערב (חמישי) מדוע הנשיא ג'ו ביידן טרם התקשר אל ראש הממשלה בנימין נתניהו, וענתה כי השיחה תתקיים בקרוב.

לדברי ציינה כי היא לא יודעת מתי בדיוק תתקיים שיחת הטלפון אך הדגישה: "יש קשר טוב, חשוב וארוך שנים בין המדינות''.

פרופסור אבי בן צבי, ראש התוכנית לדיפלומטיה באוניברסיטת חיפה וחתן פרס ישראל, טען היום כי העיכוב בשיחת הטלפון בין המנהיגים היא "התחשבנות על נאום איראן של נתניהו בקונגרס, שביידן החרים. זה מסר לישראל - אל תנסו לחזור על אותו משחק ואל תפריעו".

שגריר ישראל באו''ם לשעבר, דני דנון, שמתקשה לקבל את העובדה שנשיא ארה"ב ג'ו ביידן לא שוחח בטלפון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו מאז שנכנס לבית הלבן בחודש שעבר, כתב אתמול בטוויטר: ''ג'ו ביידן, התקשרת למנהיגי העולם ממקסיקו, קנדה, דרום קוריאה, אוסטרליה, יפן, גרמניה, צרפת, הודו, בריטניה, קנדה ורוסיה, אולי הגיע הזמן להתקשר למנהיג של ישראל, בעלת הברית הקרובה ביותר של ארצות הברית?".

ליתר ביטחון, דנון צירף את מספר הטלפון של משרד ראש הממשלה בירושלים: "972-2-6705555".

לאחר שחטף מטר של ביקורות על כך שהוא מביך את נתניהו, דנון אמר לגלי צה''ל "אני מקבל את הביקורת, ויכול להיות שבחירת המילים לא הייתה מוצלחת - אבל אני עדיין מאמין במסר.

"אני לא כתבתי את הציוץ בעצמי, לא היה בציוץ שום תחמונים או קריאה נרגשת. אני ציינתי עובדות - הנשיא הנבחר טרם התקשר לבעלת הברית הקרובה ביותר לארצות הברית, בניגוד לנשיאים קודמים. אובמה, למשל, טלפן כבר אחרי ארבעה ימים. אני מאמין שביידן יעבוד בצורה מצוינת עם נתניהו שייבחר בעוד כמה שבועות. פגשתי אותו עוד כשהיה מועמד לנשיאות, ובכל פגישה הוא אמר לי, 'מסור ד"ש לחברי נתניהו'. עכשיו הוא העביר מסר, המסר עבר - צריכים להתקדם", הוסיף דנון.

"בפירוש לא ניסיתי להשפיל את ראש הממשלה - אני תומך בנתניהו. רציתי להסב את תשומת הלב לשיחה שעדיין לא התקיימה, ויש לכך משמעות", הסביר דנון.

לשאלה אם ביידן מנסה להשפיל את ראש הממשלה אמר, "אני חושב שהמילה 'להשפיל' לא נכונה. בתוך האנשים שעובדים עם ביידן יש שתי אסכולות - זו של אנשי אובמה, שבאים עם קו יותר לעומתי, והאסכולה השנייה של האנשים שאומרים שצריכים להתקדם ולעבוד יחד".