מספר 2 ברשימת יש עתיד, חברת הכנסת והאלופה במיל' אורנה ברביבאי, הגיעה לריאיון טעון במיוחד באולפן 'בחירות אישיות', ששודר ב'וואלה' והועבר בדיגיטל של 103fm.

ברביבאי התייחסה למצב מפלגתה בסקרים, מתחה ביקורת חריפה על הממשלה, על ניהול משבר הקורונה, על בני גנץ ועל איתמר בן גביר. בהמשך, הביעה את דעתה על הריאיון שהעניק אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו ליונית לוי ב'חדשות 12', וטענה כי דבריו הם שקר. ואיזו שרה היא רוצה להיות?

ראשת אגף כוח האדם בצה"ל לשעבר, ח"כ וסגנית יו"ר הכנסת אורנה ברביבאי נמצאת שנים רבות בלב העשייה הציבורית. בפתח הריאיון היא מתחה ביקורת נוקבת על ניהול משבר הקורונה: "אומרים 'זו הקורונה ואיך אפשר היה לדעת?' - אבל הסיפור הוא תהליך קבלת ההחלטות. העובדה שחוזרים ללמוד ואין תוכנית שעתיים קדימה, כאילו לא היה מספיק זמן? הציבור לא מאמין לאף אחד כי הוא לא מבין איך ההחלטות מתקבלות, אז שלא יבלבלו את המוח ויגידו 'זו הקורונה' - זה האופן שבו מתקבלות החלטות במדינת ישראל".

עוד הוסיפה: "הממשלה מטורללת לגמרי. למה לגנוז ל־30 שנה את הפרוטוקולים אם זה לא פחד מתהליך קבלת ההחלטות? הקורונה רק חשפה את היעדר המשילות והיעדר האחיזה של הממשלה בקרב ציבורים מסוימים".

"נתניהו עושה צחוק מכולנו"

בהמשך, התייחסה לריאיון של ראש הממשלה נתניהו אמש (ב') ב'חדשות 12', ואמרה: "לדעתי הוא יודע מה המציאות, ופשוט עושה צחוק מכולנו. נותן להרגיש כאילו החיים שלנו תותים, ורק מציקים לו בשאלות טורדניות. 5,423 מתים, זה הדבר שיש לו להגיד? 'נה, נה, נה' למשפחות שאיבדו את יקיריהן? לעסקים הקורסים? אם רק הייתה יכולה להיות בועה שתהבהב 'שקר, שקר' - הוא לא הפסיק לשקר. 14 שנה לשליט יחיד זה יותר מדי, הגיע הזמן לשנות את המציאות ולהגיד לו - 'לך. אדוני רה"מ, התנתקת מהעם, העובדה שאתה יכול ללגלג על חיי אדם שהופקרו בצורה כזאת, גם בבריאות, בכלכלה, בחינוך, ובכל תחום מלמדת עד כמה התרחקת מאזרחי המדינה".

כמו כן, היא ציינה כי רה"מ טען שוב בריאיון כי 'תופרים לו תיקים', ותהתה: "מה אומר אזרח מהשורה שעושה עבירה ומישהו רושם לו דו"ח, או קורא לו למשפט? הוא אומר - כל מערכת האכיפה לא מקובלת עליי אם רה"מ אומר שתופרים לו תיק". לכן, לדבריה, "תהיה גבר, תתייצב למשפט, תן למערכת המשפט לעשות את מלאכתה".

אין ספק שנתניהו הוא אשף תקשורת, אך אמש בריאיון שמה לב ח"כ ברביבאי כי הוא גירד את אפו בשעה שנשאל על יחסיו עם מילצ'ן. היא הביעה זעזוע עמוק מכך שנתניהו הודה כי יצר קשר עם העד המרכזי בתיק נגדו, ואמרה: "יש פה ראש ממשלה שחושב שיש לו חוק משלו. החוק הפך לכלי לניהול על פי צרכיו של ראש הממשלה. החוק חל עליו באופן חלקי, ונתון לפרשנות בהתאם לצורך הפוליטי. הוא אומר שהוא מדבר עם עד ואנחנו עוברים לסדר היום".

למרות כל הביקורת הקשה כלפי נתניהו, הוא ומפלגתו עדיין מובילים ברשימת המנדטים, בפער גדול מיש עתיד ומשאר הרשימות. ברביבאי ציינה כי בסקר שפורסם השבוע נמצא כי "מעל 80 אחוז מהציבור חושב שההתמודדות עם מערכת החינוך גרועה, ומעל 70 אחוז חושבים שמערכת הבריאות גרועה. כל אדם במדינה יצטרך לשאול את עצמו האם הוא מוכן שחייו יופקרו באופן הזה, או שהוא רוצה לתת צ'אנס למפלגה שבכל היבט הוכיחה יציבות, להגיד 'עד כאן, מספיק עם המניפולציות, חצאי האמיתות והשקרים'".

לא עובדת אצל בנט

ח"כ ברביבאי הבהירה כי יש עתיד לא תצרף את הרשימות החרדיות לקואליציה בתמורה לביטול מהלכי החקיקה לגיוס חרדים: "יש פה ראש ממשלה שמתדלק שיסוי אחד בשני. אני חושבת שמפלגת שלטון, שרוצה להחליף את השלטון, צריכה להסתכל על כלל האוכלוסיות במדינה, ולהגיד – 'אנחנו צריכים להיות רלוונטיים'. יש עתיד מביאה אג'נדה והיא המפלגה היחידה שעמדה במה שהיא אמרה".

מי שמסתמן כ'ממליך המלכים' של הבחירות הרביעיות הוא יו"ר ימינה, נפתלי בנט. לדבריה, "הוא בריטואל שלו ירד מתחת לאחוז החסימה, ועכשיו הוא הדמות שתהיה ראש ממשלה? אם יש עתיד תהיה מספיק חזקה היא תקבע את סדר היום. נראה לך שאני עובדת אצל בנט?".

על השותפים לשעבר בכחול לבן אמרה: "הם חלק מהממשלה הגרועה בתולדות ישראל. יכולתי עכשיו להיות במעמד של שרה לענייני כלום ושום דבר. ראיתי חלק שעשו את זה ועכשיו אומרים: 'אנחנו הצלנו אתכם'. גנץ היה גורם פחות נזק לאוכלוסייה, לשחיקת שלטון החוק, לבריאות, לחינוך, לכולנו. במקום זה הוא נמצא איתו בממשלה, מספר סיפורים שהוא עוזר למנוע קטסטרופות אחרות ובמו ידיו מאפשר לנתניהו לעשות את מה שהוא רוצה. האירוע הזה הוא ממש תאונה למדינה. לא דיברנו מאז ואני חושבת, בצער גדול, יכול להיות שהיינו במציאות אחרת. הוא עשה כל טעות אפשרית, לצערי".

"בן גביר יקבע מתי בוקר ומתי ערב"

בשבוע שעבר נחתם הסכם עודפים בין הציונות הדתית והליכוד, והדבר עורר סערה ציבורית גדולה. זאת מכיוון שעו"ד איתמר בן גביר, אחד מאנשי הרשימה, מזוהה עם דרכו של הרב כהנא. "השתגענו?", שאלה ברביבאי, "הגענו למצב שבן גביר יכתיב לנו את סדר היום שלנו? איך יכול להיות שהקצה הכל כך בוטה ומנותק מההוויה של מהי מדינה יהודית ודמוקרטית הופך להיות כל כך ריאלי?". היא התריעה: "זה קרוב, אם אתם חושבים שזו בדיחה או סיבוב של הליכה בפארק, בן גביר יכול להיות חלק מממשלת נתניהו. אותה ממשלה שהיום גנץ הוא חלק ממנה".

כספית ציין כי נתניהו התחייב שבן גביר לא יקבע כלום. על כך היא השיבה: "ואתה מאמין לנתניהו? הוא יקבע מתי בוקר ומתי ערב במדינת ישראל כי הוא ירחיק אותו מהמשפט וייצור לו את החקיקה העוקפת להמשך המשפט שלו".

בתחילת החודש קודמה ברביבאי על ידי יו"ר מפלגתה, יאיר לפיד, למספר 2 ברשימה לכנסת ה־24. היא ציינה כי בקרוב יתקיימו פריימריז לרשימה, והוסיפה: "אני חושבת שעפר שלח טעה בזה שהוא הלך, ואני מניחה שבדיעבד הוא חושב ככה". לדבריה, "לא ניהלתי עם יאיר לפיד שיח מקדים, כשהוא הודיע לי שאני מס' 2 הוא אמר שהוא מאוד מעריך את העבודה שלי. הרגשתי מצוין".

לסיום, התייחסה לפערים בייצוג הנשי הפוליטיקה הישראלית, נושא אשר קרוב לליבה ואשר פעלה רבות לשנותו: "ההישג של מרב הוא אחלה כיו"ר מפלגה אבל לא מספיק. צריך לעשות יותר, לדעתי אנחנו 30 מתוך 120, זה רבע".