מנהל מרחב ירדן במד"א: "מיד הבנו שיש פה קטסטרופה"

אורן אביטן, שפיקד על הכוחות שטיפלו בעשרות נפגעי האסון במירון, מספר על האירוע הקשה: "יש הרבה עצב. ראיתי ילדים מתים, זה קשה"

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ' באייר תשפ"א

אורן אביטן, מנהל מרחב ירדן במד"א שפיקד על הכוחות שטיפלו בעשרות נפגעי האסון במירון, שוחח עם ערוץ 7 במקום שבו התרחש האסון וסיפר על הרגעים בהם הבין שמדובר באסון כבד.

"ברגע שהיתה פריצה במערכות הקשר, הבנו שמדובר באירוע חריג. מהר מאוד קיבלנו את הדיווח החריג, על 7-8 איקסים, אתה מבין שיש פה קטסטרופה", סיפר אביטן.

אביטן ציין כי מהר מאוד הבין שלא מדובר בקריסה של טריבונה אלא באירוע דוחק, "אני הבנתי מיד שמדובר באנשים שנדרסו בדוחק, אני הגעתי תוך שניות. ישבתי בחפ"ק 150 מטרים מפה, ומיד יצאתי למקום. אבל רוב הכוח נכח פה".

"ירדתי וראיתי צוותים שלנו מבצעים החייאות ועוד אנשים יוצאים עם אלונקות וקרשי גב והנחיתי אותם לרדת למטה למרפאה משנית שלנו ושם לעבוד בתוך אוהל, מכיוון שפה היה נחיל של אנשים והסכנה היא שכל מי שכורע ברך, אפילו כדי לקשור נעל או כדי להציל מישהו, להנשים אותו, לבצע החייאה, הוא מסתכן בזה שידרסו אותו שלא מרצון", הוסיף אביטן.

על סוגי הפציעות שראה באותן דקות הוא מספר, "סוגי הפציעה הם חנק, דריסה ומעיכה, שגורמים לחנק. פעולה של ניתוחי שטח היא פעולה מחויבת ומצילת חיים אבל התנאים לא אופטימליים. אני מכיר כמה אירועים כאלה אבל לא בסדר הגודל הזה. יש פה עוצמה שקשה להבין אותה. עכשיו קל לנו לעמוד פה ולראות רצפה, אתה לא רואה את זה. יש פה מאות אלפים. יש בי הרבה עצב, ראיתי ילדים מתים, זה קשה. אני מאמין שעם הזמן נאסוף את עצמנו".

למרות האסון, אביטן לא ממהר לקרוא להגבלת אירוע ההילולה או הפסקתו, "אני לא חושב שנכון בשעות האלה לעסוק בכן אירוע או לא אירוע. רבי שמעון זה משהו מיוחד".

בהמשך נשאל אביטן איך נערכים במד"א לסייע לאנשי הצוותים שטיפלו בנפגעים, "אנחנו בני אדם אין דבר כזה שאתה תראה אירוע כזה וזה לא יפגע בך בנפש. כבר ביום שישי העלינו את זה בשיחות זום. מחר אנחנו מקיימים שיחות ומפגשים עם אותם צוותים. יש אנשים שמרגישים קושי ויש דרכים לסייע להם".

לסיוע ועזרה למשפחות האסון לוועד הרבנים לחצו כאן

לסיוע ועזרה למשפחות האסון לקופת העיר לחצו כאן