תחקיר משרד הבריאות: אמבולנסים נחסמו, המיון בבי"ח "זיו" הוצף בנפגעים

במשרד הבריאות ערכו היום תחקיר על אופן הטיפול בנפגעי האסון בהר מירון, בו עלו כשלים ובעיות בשרשרת הטיפול בנפגעים

ערוץ 7 , כ"ב באייר תשפ"א

תחקיר משרד הבריאות: אמבולנסים נחסמו, המיון בבי"ח "זיו" הוצף בנפגעים-ערוץ 7
אסון במירון
צילום: David Cohen/Flash90

בכירים משרד הבריאות התכנסו היום (שלישי), חמישה ימים לאחר האסון במירון, לישיבה בה ניסו לתחקר את אופן הטיפול בעשרות הנפגעים באסון.

בחדשות 13 נחשפו הערב חלקים מהתחקיר, מהם עלה בין היתר כי ההודעה לחמ"ל החירום על האירוע החריג במירון הגיע בשעה 1:19, כעשרים דקות לאחר תחילתו של האירוע הקשה.

עוד עלה בתחקיר כי לחדר המיון בבית החולים "זיו" בצפת, העיר הקרובה למירון, פונו 40 נפגעים, בשעה שחדר המיון של בית החולים הקטן מכיל 20 מיטות בלבד.

"בית החולים נהריה המתין לקבל פצועים ברמה יותר קשה משקיבל, אך הם לא הגיעו למרות שבית החולים היה ערוך לכך", אמר רפי גולני, ראש האגף לשעת חירום במשרד הבריאות.

לצורך פינוי פצועים קשה הוזנקו לאזור מסוקים שסייעו בפינוי פצועים לבתי חולים במרכז הארץ, אך על פי התחקיר של משרד הבריאות, בבתי החולים שיבא, בילינסון ואיכילוב המנחתים לא היו ערוכים לקבל אותם. שלושת בתי החולים הכחישו את טענות משרד הבריאות.

בתחקיר עלה גם נושא היריבות בין ארגוני ההצלה, מד"א ואיחוד הצלה, וכן התברר כי בשעה 4:19 לפנות בוקר התקיימה שיחה עם משטרת ישראל, שבמהלכה הועלו טענות על קושי בפינוי הגופות מהאתר במירון.

בתיעוד שהגיע לידי חדשות 13, ניתן לראות אמבולנסים שפינו פצועים, אך לא הורשו לחזור בחזרה ולטפל בפצועים נוספים שנמצאים במתחם ההר. "לא נותנים לנו להיכנס לאתר, המשטרה חסמה אותנו", טענו הפראמדיקים.

בתגובה לכך, ממשטרת ישראל נמסר: "במהלך האסון ויסתו השוטרים עשרות אמבולנסים וגורמי רפואה שזרמו כל העת לשטח ההר. עליה של אמבולנסים בצירי החירום שלא הייתה נחוצה נחסמה כדי לאפשר צירי פינוי פנויים, כל זאת במטרה לפנות את הפצועים מהר ככל שניתן להמשך טיפול בבתי החולים".

לסיוע ועזרה למשפחות האסון לוועד הרבנים לחצו כאן

לסיוע ועזרה למשפחות האסון לקופת העיר לחצו כאן