450 פצצות ב-35 דקות: ה"טעות" שהשמידה את המחבלים במנהרות

צה"ל שחרר הודעה עמומה לתקשורת, גרם לחמאס להכניס את לוחמיו למנהרות ואז החל להפציץ עם 160 מטוסים מהאוויר וגם מהיבשה.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , ג' בסיון תשפ"א | עודכן: 15:49

450 פצצות ב-35 דקות: ה"טעות" שהשמידה את המחבלים במנהרות  -ערוץ 7
מנהרת טרור
Photo by Abed Rahim Khatib/Flash90

התחבולה של צה''ל: קצת אחרי חצות הלילה (שישי) הודיעה ישראל כי "כוחות אוויריים וקרקעיים של צה״ל תוקפים כעת ברצועת עזה. פרטים נוספים בהמשך".

הכתבים הצבאיים בישראל הבינו שמדובר על תקיפה של כוחות שריון ותותחנים המוצבים מחוץ לרצועה, אולם ההודעה העמומה הביאה את כלי התקשורת הזרים לדווח על תחילת מבצע קרקעי ברצועה עזה.

כעת מתברר כי ההודעה העמומה היתה תחבולה מתוכננת של צה''ל במטרה לחסל מספר גדול של מחבלי חמאס בזמן קצר.

כוחות רגליים, תותחנים וטנקים, הוזזו לכיוון גדר הרצועה ובחמאס חשבו שמתחילה פעולה קרקעית, מה שהכניס את כלל לוחמי הארגון לרשת המנהרות התת קרקעיות מתחת לעיר עזה.

160 מטוסים של חיל האוויר חגו במשך 35 דקות מעל עזה והפילו 450 פצצות עם למעלה מ-80 טונות של חומר נפץ. עוצמה אש אדירה הוטחה בעיר התחתית של חמאס, וצה''ל מוטט את מערך המנהרות על המחבלים המסתתרים בהן.

במהלך התקיפה הושמדו קילומטרים רבים של מנהרות טרור. גם בשעה זו לא יודעים בישראל וגם לא בחמאס מהו היקף הנזק, אך לפי הערכות כמות גדולה של מחבלים נקברו בחולות רצועת עזה, בזכות מעשה התחבולה שתוכנן היטב בצה''ל ובוצע בהצלחה על ידי חיל האוויר בשיתוף כוחות היבשה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אמש: ''אזרחי ישראל, אנחנו מתמודדים במערכה עם שתי חזיתות. החזית האחת - עזה. אמרתי שאנחנו נגבה מחיר כבד מאוד מהחמאס ומשאר ארגוני הטרור, אנחנו עושים זאת ואנחנו נמשיך לעשות זאת בעוצמה רבה. המילה האחרונה לא נאמרה והמבצע הזה יימשך ככל שיידרש כדי להשיב את השקט והביטחון למדינת ישראל''.