יהונתן פולארד נמצא בארץ כמה חודשים והספיק להתרגש בכמה הזדמנויות, אבל לדבריו אחת המרגשות ביותר היא בביקור בבית יהונתן - הבניין שנקנה על ידי עטרת כהנים בכפר השילוח - ונושא את שמו של פולארד.

בראיון לערוץ 7 מספר פולארד שהבניין הזה מייצג עבורו "חלום שהתגשם".

"מלבד הרצון להגיע לישראל ומלבד האהבה לאסתר, בית יהונתן היה ערך שעזר לי לשמור על חיי בכלא", מוסיף פולארד. "המקום הזה אומר לעולם - אנחנו כאן בבירתנו - ואיננו הולכים לשום מקום אחר. המקום הזה הוא שלנו".

הוא מספר שבארונית חדרו בכלא היו שתי תמונות - אחת של אסתר רעייתו והשנייה של בית יהונתן כדי שהחלומות שלו יהיו מול עיניו.

פולארד הגיב לשאלה האם דמיין את חירותו כשהיה כלוא. "היה קשה מאוד לדמיין זאת אבל לא הפסקתי. אחד הדברים שמחזיקים אותך בחיים הוא התקווה, שאליה מצטרפים החלומות".

עוד הוא מעריך כי לא כל ממשלות ישראל עשו הכל כדי לשחררו. "היו ממשלות שחיבלו במאמצים להבטיח את החופש שלי. למעשה, רק שתי ממשלות - האחת של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין והשנייה של ראש הממשלה בנימין נתניהו - שעבדו קשה כדי להביא אותי הביתה".

"העדכונים שנתנה לי אסתר על התמיכה העצומה לה זכיתי מילאו את החלל שנפער מיחסם של ראשי ממשלה שונים. זה נתן לי תקווה".

אסתר פולארד מוסיפה כי הדבר החשוב ביותר ליהונתן בעת בה היה כלוא, היתה החיבור לעם ישראל. "לא היה לו ברור מאליו האכפתיות של עם ישראל, האהבה והתמיכה שהורעפו עליו. הוא היה מקשיב ומחייך למשמע גודל התמיכה, אבל היה קשה לו להרגיש את זה בפועל".

"ושבו בנים לגבולם": קבלת פנים חגיגית לפולארד בבית יהונתן

פולארד לא נוטר טינה לממשלות שלא הצליחו או לא פעלו מספיק לשחרורו. "אני מכיר תודה לכל מי שעזר כולל ערוץ 7. פעמים רבות אנשים ניגשים אליי ומתנצלים על כך שהממשלה לא עשתה מספיק כדי להביא אותי הביתה. אני כל הזמן אומר להם שאין בכך צורך כי ברור לי שהעם שלי רצה שיחזירו אותי הביתה".

יש לו גם דעות מוצקות על המתרחש בישראל. כשהוא מדבר על מבצע 'שומר החומות' מבחינתו לא מדבור בניצחון ישראלי. "אני חשתי שהיתה שם חולשה. ירושלים היא האדמה שלנו. אנחנו לא צריכים לחיות שם כמו גנבים בלילה, אלא להיפך. אנחנו משחררים את האדמה מאנשים שכובשים אותה באופן בלתי חוקי. לא אנחנו הכובשים".

"כשאני שומע את שר החוץ האמריקני אומר שאסור לנו לעשות דברים מסוימים בשכונת שמעון הצדיק, כאילו אנו גונבים רכוש ממישהו, אני נדהם. הרי זו האדמה שלנו, הרבה לפני שמר בלינקן אי פעם הפך מזכיר המדינה. הם הפכו את מה שהיה צריך להיות סכסוך נדל"ן למשהו שחרג מפרופורציות אך ורק לשם מטרות פוליטיות".

ויש לו מסר למי שטוען שהיהודים "גונבים את הארץ מהערבים". "קודם כל, הארץ הזו היא שלנו. קיבלנו אותה מידי הקב"ה ואני מצטער אם ממשלות מסוימות והעולם, כולל ארצות הברית, לא מקבלות את העובדה הזו, אבל זו עובדה. אולי אנשים שנשבעים בעת קבלת תפקיד רם על התנ"ך, צריכים לפתוח אותו, לקרוא בחומש בראשית ולהבין מהיכן נובעת קדושת האדמה שלנו והבעלות על הארץ.

פולארד נשאל לתוכניותיו העתידיות. "אני מנסה להקים עסק, סטארט-אפ לטובת המדינה ואני מקווה שנוכל לממש את המטרות של החברה הזו. שמה של החברה הוא 'אנרגיית חבר העמים השלישית' והיא חברת אנרגיה מתחדשת. אלה חלק מהמאמצים שלנו - אסתר ושלי - להפוך את ישראל לאנרגיה עצמאית. ויצואן אנרגיה".

"זה בעצם מה שיהודים צריכים לזכור. האדמה מקבלת אותנו בברכה. האדמה מכניסה אותנו פנימה. אבל אנחנו גם צריכים לעבד את האדמה. עלינו גם לשפר את האדמה. זה מה שאנחנו מקווים שנוכל לעשות עם החברה הזו", מבהיר פולארד.

לסיכום הוא מציין שמפוליטיקה הוא מעדיף להתרחק ואין לצפות לראות אותו במפלגה כלשהי בטווח הזמן הנראה לעין.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו