בנימין נתניהו
בנימין נתניהו צילום: דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ

בסיעת הליכוד הודיעו כי יצביעו נגד הארכת החוק למניעת איחוד משפחות, כך דווח הערב (שני) בחדשות 12.

מנגד, ראשי מפלגות האופוזיציה יציגו ביום רביעי את "חוק-יסוד: ההגירה לישראל", שמטרתו לעגן את מניעת איחוד המשפחות בחוק של קבע. מדובר בחוק שהעלה ח"כ שמחה רוטמן.

בקואליציה מנסים לפתור את המשבר והערב יתכנסו שרת המשפטים איילת שקד, שר השיכון זאב אלקין, יו"ר הקואליציה עידית סילמן ויו"ר רע"מ מנסור עבאס.

בין הפשרות שנשקלות: דחיית ההצבעה בשבועיים כדי למצות את ההידברות עם חברי הקואליציה שהודיעו שלא יצביעו בעד ההצעה. "זה כולנו בחזית אחת".

גדעון סער לליכוד: התעשתו ערוץ כנסת

מוקדם יותר תקף שר המשפטים ויו״ר תקווה חדשה, גדעון סער, את מפלגת הליכוד בשל התנגדותו להארכת החוק המונע איחוד משפחות פלסטיניות.

''אחד הדברים המדהימים- גם למי שכיהן בבית הזה שנים רבות- הוא התנהלות האופוזיציה, בראשות סיעת הליכוד, בסוגיית חוק איחוד משפחות. אני מכיר היטב את הנושא. ההחלטה הראשונה להגביל את איחוד המשפחות, בהמלצת השב"כ, הייתה ב-2001 בתקופת האינתיפאדה השנייה, עת שכיהנתי כמזכיר הממשלה", אמר סער.

''אחר כך העברתי לראשונה את החוק בכנסת ב-2003 כיו"ר סיעת הליכוד והקואליציה. לחוק היו טעמים ביטחוניים מובהקים וגם העתירות נגדו לבג"צ- נדחו. לימים כיהנתי כשר הפנים בממשלת נתניהו השלישית וגם בתפקיד זה פעלתי להארכת תוקף החוק''.

סער הזכיר: ''הליכוד תמך מדי שנה בהארכת החוק הזה- גם שהיה בממשלה וגם בשנים בהן היה באופוזיציה (בתקופת ממשלת אולמרט). באותם ימים היינו אופוזיציה לוחמת מול הממשלה.
אך לא היינו אופוזיציה למדינה ולאינטרסים החיוניים שלה. אבל אין צורך לעסוק בשנים שעברו.
הצעת החוק הזאת ממש עברה לפני מספר ימים. לא בממשלה הנוכחית, אלא בממשלת נתניהו. חמישה ימים לפני שאיבדה את השלטון: ב-8 ביוני. בהחלטה נאמר במפורש שהיא נעשית על בסיס חוות דעת עדכנית של גורמי הביטחון המוסמכים. ממשלת נתניהו היא גם זו שפנתה לכנסת ובקשה את אישורה.

עוד באותו נושא:

''כלומר, מה שקורה כעת- האופוזיציה בראשות נתניהו מתנגדת לחוק שממשלת נתניהו אישרה ימים ספורים לפני החלפתה. הליכוד פועל בניגוד לעמדותיו. האופוזיציה, כדי כביכול לגרום מבוכה לקואליציה, מוכנה לפגוע בטובת המדינה, כפי שהיא רואה אותה''.

לדברי סער כל שרי הממשלה שסיימו את תפקידם לפני שמונה ימים יודעים בדיוק מה עמדת גורמי הביטחון לגבי החוק הזה. ''דבר כזה עוד לא היה. נכון שפעמים רבות בסוגיות תקציביות למשל ננקטות עמדות שונות באופוזיציה ובשלטון. אבל בסוגיות הלאומיות העקרוניות- מעולם לא היה כדבר הזה.
אני אומר זאת גם כמי שעמד בראש סיעת הליכוד בכנסת 6 שנים ברציפות, מהן 3 באופוזיציה. זה מעיד על אובדן דרך ואובדן עשתונות''.

''זה מראה לא רק שלא הופקו הלקחים מאובדן השלטון. לא רק שלא נערך חשבון נפש אלא שהעדפת אינטרסים אישיים ופוליטיים על טובת המדינה מעמיקה שורשים. אם מישהו חושב שזה יקרב אותו בחזרה לשלטון- הוא טועה טעות קשה. הציבור חכם והוא מבין היטב את חוסר האחריות וחוסר היושרה במהלכים האלה''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו