חברי ועדת החקירה
חברי ועדת החקירה צילום: דוברות הרשות השופטת

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות הודיעה כי מינתה את נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, מרים נאור, לעמוד בראש ועדת החקירה הממלכתית בעניין אסון הר מירון.

בנוסף לנאור, חיות מינתה גם את הרב מרדכי קרליץ והאלוף (במיל') שלמה ינאי לכהן כחברי הוועדה.

הוועדה תחקור את השתלשלות האירוע שבו נהרגו 45 בני אדם ותקבע ממצאים ומסקנות בכל הנוגע למכלול ההיבטים של האסון.

"באסון מירון מצאו את מותם 45 בני אדם ונפצעו למעלה מ-150. כולם באו במצוות אמונתם להילולת רשב"י, המתקיימת מדי שנה בל"ג בעומר – והאסון שאירע טלטל בכאב גדול את כולנו.

במעמד זה אני מבקשת להעביר את תנחומיי למשפחות שאיבדו את יקיריהן ולשלוח איחולי החלמה לפצועים בגוף ובנפש", אמרה חיות.

עוד באותו נושא:

"החלטת הממשלה מיום 20.6.2021 בדבר הקמת ועדת חקירה ממלכתית קובעת כי האסון שהתרחש, לרבות הסיכונים הקיימים באירועים דומים, הוא נושא בעל חשיבות ציבורית חיונית הטעון בירור. כמו כן נקבע בהחלטת הממשלה כי הוועדה תמליץ על הדרך הנכונה לעריכת אירועים המוניים. זאת, בעיקר במקומות פולחן דתיים, ובפרט לגבי השינויים הנדרשים באתר הילולת ל"ג בעומר בהר מירון ובתשתיותיו, לצורך בטיחות קיום אירועים בו בעתיד.

הקמת ועדת חקירה ממלכתית על ידי גורם בלתי תלוי נועדה להבטיח את עצמאותה ואת אמון הציבור בעבודתה ובמסקנותיה. בהתחשב בגודל האסון, וברגישות הסוגיות הטעונות בירור, בחרתי להעמיד בראש הוועדה את נשיאת בית המשפט העליון בדימוס מרים נאור, ולצדה יכהנו, כאמור, הרב מרדכי קרליץ והאלוף במילואים שלמה ינאי".

"הנשיאה בדימוס נאור היא עתירת ניסיון וידע שיפוטי. היא כיהנה לאורך שנים בכל ערכאות השיפוט ודנה בתיקים מן המורכבים ביותר שידעה המדינה.

הרב קרליץ כיהן בעבר כראש עיריית בני ברק ולוֹ ידע רב וניסיון מעשי בתחומי התכנון והבניה. הוא שימש בעבר כחבר ועדת טל לגיבוש ההסדר הראוי בנושא גיוס בני ישיבות לצה"ל, ולוֹ בקיאות רבה בהוויה הדתית הנוגעת להילולת רשב"י.

האלוף ינאי שימש כאלוף פיקוד הדרום וכראש אגף התכנון במטכ"ל, והוא עתיר ידע וניסיון בתחומי הלוגיסטיקה והתכנון. מאז שפרש מצה״ל עוסק האלוף ינאי בניהול חברות מובילות במשק. כמו כן הוא משמש כיושב ראש עמותת על"ם – עמותה לנוער במצבי סיכון. היום, י"ז בתמוז, הוא היום שבו על פי המסורת היהודית נבקעו חומות העיר ירושלים. מי ייתן והוועדה שחבריה מתמנים היום תעשה לתיקון ולבניין יציב, בהיבטים חברתיים ובטיחותיים כאחד".

שר הביטחון, בני גנץ מסר "‏מברך על מינויה של נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, השופטת מרים נאור, לעמוד בראש ועדת החקירה הממלכתית במירון שאותה קידמתי בישיבת הממשלה הראשונה. הנשיאה נאור היא דמות ממלכתית ושיפוטית מהבכירות במדינת ישראל, ואני בטוח שהוועדה בראשותה תביא למסקנות שיצילו חיי אדם בעתיד."

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו