נחמיה אהרוני ז"ל
נחמיה אהרוני ז"ל צילום: באדיבות המשפחה

ימים אחדים לאחר שהבחור נחמיה אהרוני ז"ל מבית שמש מצא את מותו, הולכים ומתבררים נסיבות האירוע הטראגי.

מתברר כי הנער יצא עם חברי כיתתו לטיול פרידה של בני הכתה לפני ימי 'בין המצרים' לקראת עלייתם הקרובה לישיבות.

הטיול התקיים ביום חמישי בשעות הצהרים, בפינת ישיבה מוסדרת השוכנת בפאתי בית שמש, בסמיכות מקום לגשר הנבנה בימים אלו בכביש 38 החולף סמוך לעיר.

תלמידי הכתה השתעשעו במתקני השעשועים הסמוכים, שיחקו במגרש הממוקם בצמוד למתחם וישבו לפוש לצד שולחנות הגן הקבועים במקום, שניים מהם במרחק של כארבעה מטרים בלבד משפתו של בור שאינו נראה עמוק במיוחד ובו מים ממי נחל שורק, לצד בריכה גדולה שנקוותה במקום בגלל העבודות ושגובהה נראה רדוד למדי.

במהלך השהות במקום, אספו חלק מהתלמידים מים מהנחל בתוך בקבוקי פלסטיק שקופים, כשבתוך המים היו דגיגים קטנטנים וראשנים.

כמו חלק מהחברים האחרים עשה זאת גם הנער נחמיה, שהותיר את הבקבוק בקרבת הבור, וכששבו התלמידים אל טנדר ההסעה נזכר כי שכח את הבקבוק מאחור, ביקש שימתינו לו שתיים שלוש דקות, על מנת שיספיק לרוץ ולהביא את הבקבוק.

התלמידים ורבם המתינו בטנדר ומשבושש הנער לבוא החלו לקרוא בשמו ולחפש אותו, אך לאחר מעשה התברר כי באותה שעה הוא כבר לא היה בין החיים, לאחר שהחליק אל תוך הבור שעומקו כשלושה מטרים לערך, ומפלס המים מגיע לגובה של שניים וחצי מטרים לפחות.

מפקד זק"א בית שמש, הרב אברהם קאפ, שניהל את החיפושים אחרי הנער נחמיה אהרוני ז"ל, מתריע מפני הסכנה.

"מדובר במחדל חמור מאין כמוהו, טרגדיה אמיתית שאירעה בפינת ישיבה מוסדרת, עם גן שעשועים ומגרש משחקים סמוך, שולחנות פיקניק פזורים בכל האזור, כולל שני שולחנות הממוקמים במרחק של ארבעה מטרים משפתו של בור המוות המסוכן".

קאפ סיפר: "הנער נמצא כשהוא בביגוד מלא, עם הנעליים, הוא נפל פנימה לאחר שהחליק במדרון החלקלק שעל שפת הבור. במקום אין שום שלט אזהרה, שום מחסום פיזי, אפילו לא סימון של סרט אדום, אפס התרעה ואזהרה מפני הסכנה הנוראה. פשוט הפקרות שאין כדוגמתה".

"הגעתי לשטח בצהרי יום שישי, כדי לבחון את המקום באור יום, ונחרדתי לגלות שבמרחק של ארבעה מטרים משפת הבור החלקלק והקטלני, משחקים להם בנחת שבעה ילדים שהגיעו למקום יחד עם הוריהם", המשיך קאפ.

"לא היה להורים ולילדים שמץ של מושג עד כמה מסוכן המקום. חזרתי לאחר מכן פעם נוספת ומצאתי במקום אנשים נוספים, אין שום התרעה, שום מחסום, לא היה לפני שהנער טבע, וגם לאחר שהוא טבע למוות במקום, אף אחד לא טרח להגיע ולסגור את המתחם למבקרים נוספים".

הרב קאפ אומר לסיום: "מתנדבי זק"א בית שמש ואני בתוכם, משתתפים בצערה של משפחת אהרוני, משפחה יקרה שזכיתי להכיר אותה לצערי בנסיבות מצערות כל כך, כולי תקווה שהמחדל יתוקן באופן מיידי, ואני נושא תפילה שהקב"ה ישלח נחמה וסעד למשפחה השכולה".