הקונסוליה האמריקנית בירושלים
הקונסוליה האמריקנית בירושליםצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ארה"ב מפעילה בעת האחרונה לחץ מדיני על ראש הממשלה נפתלי בנט ועל שר החוץ יאיר לפיד כדי שיסכימו לפתוח מחדש את הקונסוליה שלה לפלסטינים שסגר הנשיא הקודם דונלד טראמפ.

לאחר העברת השגרירות לירושלים וההכרה בה, החליט טראמפ שאין צורך בנציגות מיוחדת עבור הפלסטינים. ג'ו ביידן הבטיח מספר פעמים במהלך קמפיין הבחירות שלו כי יפעל לפתיחתה מחדש.

כעת מעוניין ביידן לקיים את הבטחת הבחירות שלו, אך בישראל ביקשו מהאמריקנים זמן לייצב את הממשלה החדשה כדי למנוע משברים פוליטיים על רקע זה.

העיתון 'ידיעות אחרונות' מפרסם הבוקר כי המשבר יכול להתחיל דווקא בכנסת. ח"כ ניר ברקת מהליכוד יזם הצעה לתיקון חוק יסוד: ירושלים שעלול לגרום מבוכה לממשלה וליצור בעיה מול הממשל.

הצעתו של ברקת קובעת כי "מדינה לא תפתח או תכונן בירושלים נציגות דיפלומטית המשרתת ישות מדינית זרה". וחתומים עליה שלושים חברי כנסת מהאופוזיציה שאליהם הצטרף גם ח"כ עמיחי שיקלי מימינה.

ברקת אמר כי יופתע אם לפחות כמה מחברי הקואליציה לא יתמכו בהצעה. "הצעת החוק מגיעה לאור הכוונה של ממשלת בנט־לפיד להיכנע ללחץ הבינלאומי באמצעות הקמת קונסוליות שייתנו מענה לפלסטינים בתוך ירושלים. מלבד הסכנה המדינית, המהלך מהווה סיכון ביטחוני ויאפשר כניסה של פלסטינים לירושלים".