בית מדרש קרני שומרון
בית מדרש קרני שומרוןצילום: רפי פריימן

כנס ראשון מסוגו יתקיים היום (חמישי) בישיבת ההסדר כרם ביבנה בראשות הרב גבריאל סרף והרב אהרון פרידמן.

לכבוד שנת השמיטה, מערכת כתב העת 'אסופות' וישיבת כרם ביבנה יזמו כנס לימוד משותף בענייני השנה השביעית הבאה עלינו לטובה.

הבשורה הגדולה של הכנס הזה היא האחדות יוצאת הדופן בתוך עולם התורה הציוני דתי. במהלך הכנס מאות התלמידים והמשתתפים יכנסו לשיעורים הרבים של ראשי ישיבה ורבנים שאת תורתם הם לא מכירים בהכרח משגרת הלימוד שלהם.

הכנס התחיל כיוזמה של מערכת 'אסיף', כתב העת של איגוד ישיבות ההסדר", סיפר ראש ישיבת כרם ביבנה הרב אהרון פרדימן בשיחה עם ערוץ 7. "הם העלו רעיון לעשות כנס בנושא שמיטה וחיפשו מקום שבו יוכלו לעשות את זה".

לדבריו, "שמענו על הרעיון ומאוד התחברנו לרעיון הזה שהרבה ישיבות יתכנסו וילמדו יחד, כל אחד ילמד את התורה שלו ואת הדברים שמיוחדים לבית המדרש שלו ונלמד יחד".

לפרטים ולרכישת מנוי לאוצר הארץ לחצו כאן

הכנס יצא לדרך, והנה למעלה מ-700 משתתפים צפויים להשתתף בו מחר. הבשורה הגדולה שהכנס הזה מביא עמו, כאמור, היא האחדות יוצאת הדופן בין בתי המדרש. "זה הדבר אולי החשוב ביותר" ,אמר הרב פרידמן. "דווקא בתקופה הזאת של בין המצרים, השלום ואהבת חינם ואהבת ישראל צריכה להתחיל מתוך בית המדרש, מתוך לימוד תורה משותף של ישיבות שביום-יום נמצאות בעולמות שונים".

"מדובר בישיבות מקצה עד קצה של עולם התורה הציוני דתי, וכולם מתכנסים ובאים למקום אחד", ציין. "התלמידים של כל ישיבה יבחרו את מי לשמוע. יש פה משהו שאולי הוא פעם ראשונה קורה, שישיבות רבנן ותלמידיהון מתכנסים ביחד ללימוד הזה".

"את ההשראה לעוצמת הדברים קיבלתי מרעיון של איחוד הרבנים של הציונות הדתית של הרב זלמן מלמד", הוא אמר. "הם התחילו ביוזמה שרבנים מישיבות שונות יתנו שיעורים בישיבות אחרות. זה היה הרעיון שלהם והדבר הזה חיזק אצלנו את הנחיצות הגדולה".

"כשדיברנו עם ראשי ישיבות מכל הקשת שמענו התלהבות מאוד גדולה על החיבור הזה בין בתי המדרש השונים. כך קם הכנס הזה. השם 'אסופות' הוא אולי מייצג את הדבר הזה יותר מכל. תלמידי חכמים שיושבים אסיפות אסיפות ועוסקים בתורה", הוסיף.

"זו זכות גדולה בשבילנו להיות אכסניה שמרכזת את זה. כמו 'כרם ביבנה' של פעם, של לפני 2,000 שנה. אחרי החורבן רבי יוחנן בן זכאי וכול תלמידי החכמים התכנסו ביחד והעמידו את התורה כיסוד לבניין המחודש של עם ישראל. דווקא בימים כאלה להתכנס בכרם ביבנה זה מזכיר את ימיו של רבי יוחנן בן זכאי. גם מבחינת כרם ביבנה של הדור שלנו. זאת הישיבה הראשונה של ישיבות ההסדר. מפה יצאה הבשורה של עולם התורה הציוני. בשבילנו זו זכות שמתקבצים כאן כולם", כך הרב אהרון פרידמן, ראש ישיבת כרם ביבנה.

לפרטים ולרכישת מנוי לאוצר הארץ לחצו כאן