איגוד רבני הקהילות ובית החולים מעייני הישועה יצרו שיתוף פעולה שמטרתו לחזק את הרבנים בזיהוי ומתן סיוע לבעלי בעיות נפשיות.

הרב עמיחי אליהו, יו"ר איגוד רבני קהילות, הסביר את חשיבות שיתוף הפעולה. "מה שראינו פה היום זה הרבה אנשים שיש להם לב פתוח לעזור לקהילות שלהם. יש להם הרבה עוצמות, תקווה ואמונה באנשים שנמצאים סביבם ואיתם הם יכולים לעזור, לתמוך, לחזק ולהתחזק מתוך העוצמה שיש גם לקהילה וגם ליהדות לתת לאנשים שיש להם פצע בנפש".

"הקב"ה 'בורא נפשות רבות וחסרונן' - אבל יחד עם החיסרון הוא ברא דרכים 'להחיות בהם נפש כל חי'. אנחנו הולכים עם זה קדימה ומאמינים שמכאן תצא עבודה קהילתית שתומכת ומחזקת ועוזרת לאנשים עם מציאות נפשית מורכבת", מוסיף הרב אליהו.

אביו, רבה של העיר צפת, הרב שמואל אליהו מציין כי "הנפש לא פחות מורכבת ומסודרת מאשר גוף האדם. הגוף הוא חומרי אז רואים. אם אדם לומד את חוכמת הנפש הוא יכול להציל חיים לא פחות מאשר לימוד רפואת הגוף".

לדבריו, "רבנים אינם מחליפים את הפסיכולוגים, אבל הרבה פעמים אפשר לתת תרופה אלטרנטיבית. גם ברפואת נפש יש דברים שאתה יכול לסייע ואם זה מסובך יותר להפנות למומחה. הרבה פעמים בעיות שנראות על פני השטח פשוטות, הן ממש שריטות בנפש. כשנוגעים בנקודה ומרפאים אותה - מגיעים להצלחות גדולות".

הרבנית יסכה רגב, מנהלת אגף נשות הרבנים באיגוד רבני הקהילות מוסיפה, "אנחנו שמים לב לדבר הנפלא הזה שקוראים לו נפש. איגוד רבני הקהילות ואגף נשות הרבנים הגיעו למסקנה שחייבים לשתף כוחות. פנינו לבית החולים מעייני הישועה ויצרנו שיתוף פעולה מדהים שעוסק בכל סוגיית הנפש. זאת, מתוך הבנה שהרבנים והרבניות הם המנגנון הראשוני שאיתם אנשי הקהילה נפגשים ויש כמובן גם את הגורמים המטפלים. שיתוף הפעולה הזה יביא להרבה הצלחה".

פרופ' ישראל שטראוס, המנהל הרפואי של מערך בריאות הנפש בבית החולים מעייני הישועה סיכם, "לרבנים יש המון כוח. לדעתי, רבנים מטפלים באנשים עם בעיות של בריאות נפש הרבה יותר מאנשי המקצוע. כוח ההשפעה שלהם על האדם בזמן קצר הוא מדהים ודורש הרבה אחריות".

"החשיבות של הכנס היא לעזור לרבני הקהילות בזיהוי הבעיות, מתי להפנות לאיש מקצוע ולא לשכוח לשמור על גבולות כשעוזרים לאנשים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו