המחיצה בעזרת ישראל
המחיצה בעזרת ישראל צילום: יחצ

בימים האחרונים מגיעים פעילי 'המטה המשותף לקדושת הכותל' יחד עם רבנים על מנת להתפלל תפילת מנחה וערבית ב'עזרת ישראל' בכותל המערבי.

המתפללים פורסים מחיצה החוצצת בין גברים לנשים ברחבה, דבר שמעורר את זעמן של נשות הכותל. יש לציין כי האחרונות נלחמות להתפלל בקביעות דווקא בעזרת הנשים של רחבת הכותל המערבי שבה מתקיימת הפרדה בין גברים לנשים.

בנוסף, מידי ערב מתקיימים שיעורי תורה ברחבה הדרומית של הכותל המערבי. הערב (חמישי) צפוי למסור שיעור במקום ראש ישיבת עטרת כהנים הרב שלמה אבינר. בימים האחרונים העבירו שיעורים במקום הרב משה בן אבו והרב מאיר נאמן.

לדברי הפעילים שמגיעים להתפלל ברחבה הדרומית של הכותל המערבי (עזרת ישראל, י"ג): "אנו מבינים שהכותל הוא ראש הגשר לשינוי פני המדינה כולה. בכותל טמון המאבק האם מדינת ישראל תישאר מדינה יהודית או שתהפוך להיות מדינת כל אזרחיה".

"הכותל הוא גם שלנו", אמרו. "נוכח חגיגותיהם של הרפורמים ותחושת הניצחון האופפת אותם, כמו גם רצונם להתקדם בתחומים יהודיים אחרים כדוגמת גיור, המועצות הדתיות ועוד, חשוב לנו לעצור את החגיגות, ולפעול בכותל, במטרה למנוע מהרפורמים להשתלט עליו ועל מוקדים נוספים החשובים ליהדות".

אורן הניג, יו"ר מרכז ליב"ה, אמר: "בזמן שממשלת השמאל שהקים בנט יחד עם לפיד, עבאס ומרעאנה, מוכרת את המדינה לתנועות הרפורמיות, אנו במרכז ליב"ה קוראים לכל מי שהיהדות חשובה לו, להגיע ולחזק את האחיזה בכותל ולשמור על קדושתו".

נשות הכותל זעמו על היוזמה של הפעילים. מנשות הכותל נמסר: "למרות ההבנה לתסכול של הארגונים החרד"ליים, אשר איבדו ביום אחד הרבה מכוחם והשפעתם, אי אפשר בשום אופן לקבל את האלימות וההסתה שלהם, הפעם בהשתלטות מכוערת על עזרת ישראל".

לדבריהן, "ארגוני ליב"ה, חותם וארגונים חרד"ליים נוספים, הקוראים לעצמם 'המטה לשמירת קדושת הכותל' עושים את ההיפך בדיוק. הם מחללים את קדושת המקום ומתנהגים בדרך הפוכה לגמרי מהלקח ההיסטורי שהיו צריכים ללמוד מהימים שקדמו לחורבן בית המקדש, ימי שנאת חינם בעם ישראל".

"אנחנו תובעות ממי שאחראים על שמירת הסדר ומניעת האלימות בכותל המערבי לעשות את מלאכתם ולמנוע את קיום התפילה בעזרת ישראל ולמקבלי ההחלטות ולכל מי שעיניו בראשו ללמוד את האירוע הזה, כמו גם את האירוע האלים שאירע בכותל המערבי כלפי נשות הכותל בראש חודש תמוז, אז קרעו קיצוניים את סידורי התפילה של נשות הכותל לגזרים, ולהבין סוף סוף מי הפורע, המסית והאלים בכותל המערבי ומי אלו המבקשות להתפלל במקום כדרכן", כך נשות הכותל.

תנועת נאמני תורה ועבודה גם תקפה את ארגוני הכותל: "במקום לפעול לאחדות וקירוב יהודים לאביהם שבשמיים, בוחרים אותם ארגונים להשתלט בכוחנות על רחבת התפילה שהוקמה עבור אלו שמבקשים להתפלל כדרכם. עצוב ש'שמירה על קדושת הכותל' כרוכה בהפיכת שיעורי תורה לכלי הפגנתי. אנו תקווה כי סוגיית הכותל תוסדר באופן המזמין כל יהודי להתקרב לאלוקים לפי יעודו, 'שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים'".

רקפת גינסברג, מנכ"לית התנועה המסורתית: "'האומר שלי שלי, ושלך שלי - רשע'. בעיצומם של תשעת הימים, גורמים חרד"לים עושים הכל כדי להוכיח שאולי הם בעד תורת ישראל וארץ ישראל, אבל את עם ישראל הם שכחו והפקירו בצד הדרך. לבוא רגע לפני ט' באב לרחבת עזרת ישראל ולהציב מחיצה על מנת לעורר פרובוקציה זוהי ממש גזילת כבשת הרש ויצירת רף חדש לשנאת חינם מודל 2021".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו