תפילת תשעה באב בעזרת ישראל
תפילת תשעה באב בעזרת ישראל צילום: מרכז ליב"ה

שר הביטחון בני גנץ שנפגש עם פעילי ''כחול לבן'' לקראת תשעה באב, התייחס למחלוקת סביב ''עזרת ישראל'' בכותל המערבי, והביע תקווה שהממשלה תוכל להסדיר מחדש את מתווה הכותל.

"הכותל מספיק ארוך בשביל להכיל את כל חלקי החברה בישראל. אני בעד הובלה אורתודוקסית, אבל אני לא בעד בלעדיות אורתודוקסית. אני מבין שהאורתודוקסיה זה הזרם המרכזי ובאופן אישי משתייך לזרם הזה, אבל אני לא מוכן שזה יגיע לכדי בלעדיות ולא יתן את מקומם של אחרים'', אמר גנץ בסרטון שפרסם העיתונאי אבי רבינא.

''בשביל זה עשינו את הסידור של הרחבה'', אמר שר הביטחון. ''להכניס אצבע לעין נותן לך אולי תחושת סיפוק של רגע בלתי מוצדקת אבל גורמת נזק לטווח הארוך. לכן אני כמובן נגד הדברים האלה כמו שאני לא חושב שזה צריך שזה יקרה הפוך, לא צריך לעשות הפגנות בכותל כשיש לנו את הרחבה המיועדת לכך בצד השני.

''טוב שנעשה סיכום ואני חושב שבסופו של דבר מתווה הכותל אני מקווה שנוכל להגיע להסדרה מחודשת של העניין הזה'', הוסיף שר הביטחון.

עוד באותו נושא:

מאות פעילים ומתפללים הגיעו אמש (מוצאי שבת) ל'עזרת ישראל' הנמצאת בדרום הכותל המערבי והתפללו בהפרדה בין גברים לנשים עם מחיצות.

מתפללות ומתפללים מהתנועה המסורתית וח"כ גלעד קריב שהגיעו למקום לא אהבו את המחיצה שנפרסה ברחבה השוויונית.

סגן יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ולשעבר מנכ"ל התנועה המסורתית בישראל, יזהר הס, תקף: "כותל המשפחות הוא המקום היחיד בו למעלה מ-30 שנים אנו מתפללים בתפילה שיוויונית. הרבנים והרבות שעשו שימוש ציני בתלמידיהם ובתלמידות, הגיעו למקום והציבו מחיצה במקום היחיד שבו לא אמורה להיות מחיצה מחרחרות מלחמות יהודים מיותרות ועוד בתשעה באב, ועל כך אנו מוחים. המעשה הזה הוא מעשה של שנאת חינם, רע בעיני השם ורע בעיני האדם".

ממרכז ליב"ה, שהיה בין מארגני התפילה הנפרדת בעזרת ישראל, נמסר: "בכותל טמון המאבק האם מדינת ישראל תישאר מדינה יהודית או שתהפוך להיות מדינת כל אזרחיה. מאות המתפללים שהגיעו הערב לרחבה הדרומית הגיעו עם אמירה ברורה - אסור לתת לרפורמים להפוך סדרי עולם ולהשליט את זהותם על מדינה ישראל. אנחנו מצרים על כך שדוקא בזמן שאנו מקוננים על החורבן שנגרם בשנאת חינם, הרפורמים מפעילים אלימות ולא מאפשרים לקיים את התפילה כסדרה".

ח"כ גלעד קריב (העבודה) שהגיע למקום קרא לראש הממשלה בנט ליישם את מתווה הכותל לאלתר, "ההפרעות האלימות לתפילות תשעה באב בכותל השוויוני והרוח הגבית שניתנת להן על ידי רב הכותל והממסד הרבני מוכיחות את הצורך ביישום מהיר של מתווה הכותל במלואו. אם יש לקח לתשעה באב הוא שאש הקנאות והשנאה לא תיעצר כאן ותמשיך לאיים על עוד ועוד חלקות בחברה הישראלית.

''הערב הזה אני קורא לראש הממשלה, נפתלי בנט, שיזם את הקמת הרחבה, וליתר שרי הממשלה, לשים סוף לבריונות המתכסה באצטלת קדושה ולהסדיר את פעילות הרחבה השוויונית בחוק ובתקנות כפי שנדרש".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו