ליקויים חמורים בהתנהלותה: הוגשה בקשה לפירוק עמותת "משפחה חדשה"

רשות התאגידים הגישה בקשה לפירוק "משפחה חדשה" בעקבות ליקויים חמורים בהתנהלות העמותה. ביקורת עומק העלתה חשד כי פעילות העמותה הינה למטרות עסקיות.

אורלי הררי - ערוץ 7 , י' באב תשפ"א

ליקויים חמורים בהתנהלותה: הוגשה בקשה לפירוק עמותת "משפחה חדשה"-ערוץ 7
בית משפט
צילום: ISTOCK

רשם העמותות, באמצעות יחידת אכיפה ובקרה, ביקש מבית המשפט המחוזי בתל אביב לפרק את עמותת "משפחה חדשה".

בקשת הפירוק מתבססת על ביקורת עומק שערך הרשם בעמותה, אשר מצאה ליקויים חמורים בהתנהלותה. בין היתר, נמצא כי העמותה חילקה רווחים למייסדת העמותה, עוה"ד אירית רוזנבלום, בניגוד להוראות חוק העמותות.

חלוקת הרווחים נעשתה בדרך של התקשרות של העמותה עם חברה פרטית, בבעלותה של רוזנבלום, אליה הועברו סכומי כסף משמעותיים, ללא כל פיקוח מצד מוסדות העמותה.

באופן דומה, העבירה העמותה כספים לחברה פרטית, בה משמש אחיה של עוה"ד רוזנבלום, כאחד משני בעלי המניות והדירקטורים. הביקורת מצאה כי עוה"ד רוזנבלום, ששימשה גם כמנכ"לית העמותה, פעלה בניגוד עניינים ואישרה התקשרויות אשר היא וקרוביה הפיקו מהם רווחים כספיים.

הביקורת שערך רשם העמותות העלתה גם חשד כבד, כי עיקר פעילותה של העמותה הוא למטרות עסקיות וכי כספים שגבתה העמותה מלקוחות, כשכר טרחה עבור שירותים משפטיים שנתנה, סווגו בדיווחיה הכספיים של העמותה כתרומות.

חרף מספר רב של הזדמנויות שניתנו לעמותה, העמותה לא המציאה לרשם את המסמכים שנדרשו ממנה וסיפקה תשובות חלקיות בלבד לפניות הביקורת.

תגובת משפחה חדשה: ''העמותה עמדה איתן וסירבה לפגוע בפרטיות הנהנים משירותיה ולחשוף את הפרטים המבוקשים. העמותה סבורה כי עמידה איתנה זו היתה גורם מרכזי בהחלטות רשם העמותות. הטענות שנטענו כלפי העמותה מופרכות מיסודן, והעמותה הציגה לנציגי רשם העמותות אסמכתאות המעידות בבירור על הדברים''.