גורם אמריקני: הלחץ על הממשלה יחל לאחר אישור התקציב

לדברי מקורב לבית הלבן לאחר העברת התקציב בישראל ממשל ביידן יחזיר לשולחן נושאים שונים - בהם פתיחת הקונסוליה לפלסטינים בירושלים.

ערוץ 7 , י"ג באב תשפ"א

גורם אמריקני: הלחץ על הממשלה יחל לאחר אישור התקציב-ערוץ 7
ג'ו ביידן
צילום: Official White House Photo by Adam Schultz

ממשל ביידן מעוניין בהמשך קיומה של ממשלת בנט־לפיד, ועל כן הוא צפוי להמשיך ולהעניק לה בשלב זה יחס חם ומרחב פעילות נוח, כך אומר גורם אמריקני בכיר המקורב לבית הלבן.

בעיתון 'ישראל היום' פורסמו דברי הבכיר, לפיהם הממשל מעוניין לשמור על הקואליציה הנוכחית בישראל, ולכן הוא אינו צפוי להערים קשיים על הממשלה או להציג בפניה דרישות נוקשות, עד שזו תאשר את תקציב המדינה.

"בממשל מבינים שהעברת התקציב היא אבן הבוחן לשרידות הממשלה, לכן עד שיאושר - הם לא מתכוונים לגרום לזעזועים שיסכנו את קיומה", אמר הגורם.

הוא הוסיף כי הרצון האמריקני שיו"ר האופוזיציה, ח"כ בנימין נתניהו, לא ישוב לעמוד בראשות הממשלה, יחד עם השתתפותן של מפלגות השמאל ורע"מ בקואליציה, הן מהסיבות לגישה האוהדת של ממשל ביידן.

הבכיר האמריקני העריך כי עד שתקציב המדינה יאושר, הממשל האמריקני לא צפוי להערים קשיים ולא יעלה סוגיות שנויות במחלוקת הפוליטית בארץ.

על פי המצב החוקי החדש, העברת התקציב מתוכננת לעוד שלושה חודשים. כלומר, המצב עשוי להשתנות לאחר העברת התקציב, אף כי גם אז, לפי הערכת הגורם, הממשל יעלה דרישות מדודות ויעדיף שלא להגיע להתנגשות חזיתית עם ישראל.

יש לציין כי בשונה מימי ממשל אובמה, הממשל האמריקני הנוכחי נקט בגישה מתונה כלפי ישראל גם בתקופת נתניהו, ונמנע מגינויים או מביקורת חריפה. בין הסוגיות שממשל ביידן צפוי להחזיר לשולחן לאחר העברת התקציב, נמצאת פתיחת הקונסוליה האמריקנית עבור הפלסטינים בירושלים.

ישראל דוחה בשלב זה את הבקשה האמריקנית להחזיר לפעילות את הקונסוליה, שנסגרה בתקופת הנשיא הקודם טראמפ, ושימשה למעשה כשגרירות לפלסטינים בבירת ישראל.

שר החוץ יאיר לפיד הבהיר לממשל האמריקני את הרגישות הפוליטית הטמונה במהלך, וראש הממשלה נפתלי בנט הביע התנגדות עקרונית לצעד, שמשמעותו מסר של חלוקה עתידית של ירושלים.

סוגיה נוספת שצפויה לעלות בהמשך היא העברת שטחים דה־פקטו ביהודה ושומרון לפלסטינים, אך שלא באמצעות שינוי מעמדם הריבוני. הכוונה, למשל, היא להחזיר לשולחן תוכניות להקמת אזורי תעשיה ביו"ש עבור הפלסטינים, וכן פיתוח שכונות הצמודות לערים הפלסטיניות.