הרב מיכה הלוי נגד פתיחת שוק הכשרות לתחרות: "פגיעה אנושה"

רבה של פתח תקווה נגד תוכניתו של השר כהנא, "לא מתייעץ עם הרבנים הראשיים וקובע בכשרות בגלל הסכם קואליציוני עם ליברמן ומרצ".

בן שאול , י"ג באב תשפ"א

הרב מיכה הלוי נגד פתיחת שוק הכשרות לתחרות: "פגיעה אנושה"-ערוץ 7
הרב מיכה הלוי
צילום: דוברות

רבה הראשי של פתח תקווה, הרב מיכה הלוי, תקף בחריפות את תוכניתו של השר מתן כהנא לפתוח את שוק הכשרות לתחרות בפיקוח הרבנות הראשית לישראל.

"הפרטת הכשרות תהיה פגיעה בכשרות הבסיסית. רוב עם ישראל הם אוכלי כשרות שלא מחפשים את הכשרות", אמר הרב הלוי בראיון לרדיו 'קול חי'.

הרב הוסיף כי "ברגע שיכניסו גופים פרטיים, הפגיעה בכשרות הרגילה לעם ישראל תהיה אנושה. רק מערכת אחת על כל תעשיית המזון יכולה לפקח שלא יהיו זיופים".

בדבריו סיפר על הפגישה עם שר הדתות כהנא. "שר הדתות הגיע אלי לפגישה כדי לשמוע מדוע אני מתנגד לרפורמות שהוא מציע. בתום השיחה אמר שהוא שומע ומבין, אבל הוא פועל בגלל הסכמים קואליציוניים ובגלל שיש לו רבנים שחולקים עליי".

"הדברים שאמר לי שר הדתות חמורים ביותר. לא רק שהוא לא מתייעץ עם הרבנים הראשיים, אלא גם הולך לומר ולקבוע להם שהוא קובע בכשרות בגלל הסכם קואליציוני עם ליברמן ומרצ? שר דתות צריך לתת כלים לרבנים לתת כשרות טובה", הוסיף הרב הלוי.

אתמול השיב השר כהנא לטענות נגד פתיחת שוק הכשרות לתחרות ואמר במליאת הכנסת: "כל מי שאתמול שפך עליי קיתונות של נאצות, מה אתם בעצם אומרים? שהרבנות הראשית בישראל סומכת על גופי כשרות בחוץ לארץ, סומכת על רבנים בחו"ל, שאני חס ושלום לא מפקפק בהם, אבל לא סומכת על רבנים שאנחנו, הרבנים של ממלכת ישראל, רבנים שהרבנות הראשית לישראל הסמיכה אותם, בתחנה אותם, עליהם אנחנו לא סומכים", אמר כהנא.

השר פנה לח"כים החרדים ואמר, "עכשיו אני שואל אתכם, חבריי חברי הכנסת, ממה אתם מפחדים? כל מי שעיניו בראשו מבין שמערכת הכשרות שלנו חולה, חולה מאוד וצריך לעשות בה סדר. התוכנית שלי תעשה בה סדר, תפתח אותה לתחרות, תעשה אותה תחת רגולציה של הרבנות הראשית, תחת פיקוח של הרבנות הראשית בדומה למה שקורה בחו"ל, ובזכות התכנית הזו אנשים, יותר אנשים, יאכלו כשר, והכשר שלהם יהיה יותר כשר".