עודד פורר
עודד פורר צילום: קובי ריכטר/TPS

שר החקלאות עודד פורר (ישראל ביתנו) שוחח עם ענת דוידוב על הרפורמה החדשה לפתיחת שוק הפירות והירקות לייבוא כמעט חופשי בתוך 5 שנים.

"תפיסת עולמנו היא מאוד בסיסית – חשוב מאוד שתהיה חקלאות ישראלית, חשוב לשמור עליה, אבל היא חייבת לעשות קפיצת דרך", פתח השר פורר והוסיף: "משתמשים היום בשיטות שהיו נהוגות לפני 30 שנה – וזה מפריע כי כשאתה פחות חדשן ויעיל, הפירות והירקות עולים יותר.

''מדד מחירי הפירות עלה ב-102% אחוז, מדד מחירי הירקות עלה ב-81%. יש פער ענק ונוצר מצב שיש ילדים ישראלים שלא קונים פירות, כי זה יקר. אבוקדו הפך להיות פרי לעשירים. החקלאי הישראלי חייב לחיות בשוק תחרותי".

לטענתו: "התוכנית שלנו היא הדרגתית ופרוסה ב-5 שנים. הכל יעשה בתמיכה ישירה לחקלאי, כי אני רוצה שהוא יהיה עסוק בחדשנות שלו, בייצור שלו ובמחירה שלו – ולא בכל הפוליטיקה שמסביב. לפני שהתחלנו עם הרפורמה, התייעצנו עם החקלאים הרבה מאוד, הם נכחו בדיונים גם במשרד החקלאות וגם בוועדת התקציבים. הם העבירו לנו נייר מסודר עם כל הדרישות שלהם. נייר שהיה לנגד עינינו כל הזמן".

בהמשך, עוד אמר כי "הרצון שלנו הוא לתת לצרכן לבחור ממי הוא קונה ובכמה הוא קונה. כשאני הולך לסופר, אני רוצה לדעת האם העגבנייה שמולי היא מעוטף עזה או מעזה, כי כנראה שאני מוכן לשלם יותר על העגבנייה שמגיעה מהעוטף. אני רוצה שלצרכן תהיה אלטרנטיבה ושהעם ישלוט בסלט שלו, שהוא יחליט איזה ירקות יהיו בפנים ומאיפה הן מגיעות. השקיפות הזו נדרשת. כל מה שהצרכן הישראלי רוצה זה לקנות אפרסקים ושזיפים לילדים שלו במחירים הוגנים ושהסחורה תהיה טובה וטרייה – תפקידנו הוא לספק להם את זה".

וסיכם: "התוכנית שלנו תוזיל את הסל השנתי למשפחה ב-840 שקל לשנה. יש פה חזון גדול מאוד שאפשר להגשים, לא צריך לפחד משינויים".