בני גנץ: נשמור על הגושים ביו"ש ונתחזק יישובים קיימים

שר הביטחון נפגש עם סיעת מרצ ואמר כי ההתיישבות באביתר תהיה רק בהתאם לחוק. "החלטה תתקבל אך ורק לאחר סיום סקר הקרקעות''.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ג באב תשפ"א

בני גנץ: נשמור על הגושים ביו"ש ונתחזק יישובים קיימים-ערוץ 7
בני גנץ
צילום: Flash90

שר הביטחון בני גנץ נפגש הבוקר (חמישי) עם שר הבריאות ניצן הורוביץ וחברי סיעת מרצ, ודן עימם בנושאים מדיניים וביטחוניים.

הפגישה נערכה לבקשת סיעת מרצ, וגנץ אמר בתחילתה כי הוא רואה חשיבות בקיום שיח פתוח בתוך הקואליציה, וכי המדיניות שלו מבוססת על שמירה קפדנית על ביטחון המדינה, לצד קידום השלום ומהלכים מדיניים שיאפשרו אותו. עוד הדגיש שר הביטחון את חשיבות השמירה על החברה הישראלית ואחדותה, על כל גווניה.

שר הבריאות ניצן הורוביץ הדגיש כי ''מרצ תמיד הובילה את המאבק לשלום ולפתרון צודק לסכסוך הישראלי-פלסטיני וכך תמשיך לעשות''. גם בממשלה הנושא הזה עומד בראש סדר העדיפויות של סיעת מרצ, וזו לא תאפשר פעולות חד צדדיות שיעמיקו את הסכסוך ויקשו על ישראל להגיע להסדר בעתיד. עוד הוסיף השר הורוביץ כי סיעתו עובדת בשיתוף פעולה מלא עם שר הביטחון גנץ.

שר הביטחון הציג לחברי סיעת מרצ את מדיניותו בתחום הפלסטיני, בדגש על הצורך בחיזוק היחסים עם הרשות הפלסטינית. בהקשר זה אמר, כי מתקיימת עבודת מטה בנושא.

בהמשך לשאלות חברי סיעת מרצ, הדגיש שר הביטחון כי מערכת הביטחון לומדת בימים אלו את נושא NSO, והדגיש כי מערכת הביטחון מאפשרת רישיונות ייצוא לסייבר אך ורק לצורכי ביטחון או מניעת פשיעה. שר הביטחון ציין כי הוא ערך ישיבות עם פורום ייעודי במשרד הביטחון עוד בתחילת תפקידו, והדגיש את חשיבות השמירה על זכויות אדם במסגרת עסקאות מכירת נשק.

עוד התייחס שר הביטחון לסוגיית החוק והסדר בשטחי יהודה ושומרון. בתחום זה, אמר שר הביטחון כי מדיניותו היא אפס סובלנות לאלימות, וכי צה"ל מקצה כוחות רבים לשמירה על החוק והסדר משני הצדדים. בנוגע לבנייה בשטחים, אמר שר הביטחון, כי המדיניות שלו היא לחזק את הגושים ולתחזק את היישובים הקיימים, והזכיר, כי עמד על כך שבהסכמים הקואליציוניים תישמר האחריות על הפיקוח על הבנייה הבלתי חוקית בשטחי c בידי מערכת הביטחון והמנהל האזרחי.

בנוגע למאחז אביתר, אמר שר הביטחון, כי ההסדר מקבע את העיקרון שקבע- שלא תהיה התיישבות בניגוד לחוק, תוך שמירה על שלמות העם והקואליציה, והימנעות מאלימות. גנץ הדגיש, כי עתיד המקום נבחן כעת במוסדות התכנון, וכי החלטה תתקבל אך ורק לאחר סיום סקר הקרקעות בהתאם לחוק וככל שיתאפשר. גנץ עידכן את סיעת מרצ כי צה"ל מתחקר את נושא העלייה על הקרקע במקום.

דוד אלחיאני
צילום: ערוץ 7

מועצת יש''ע פרסמה אתמול הודעה שבה היא קוראת לראש הממשלה נפתלי בנט ולשר הביטחון בני גנץ לעמוד בהתחייבותם ולשר תוכניות בנייה ביהודה ושומרון.

''כבר 8 חודשים שלא התכנסה מועצת התכנון העליונה ולא אושרו תכניות בנייה ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. זהו מצב מדאיג ביותר. בשנים האחרונות נשמר הסטטוס-קוו, ובו כונסה מת"ע בכל שלשה חודשים ואושרו תכניות בכל ההתיישבות'', אמרו במועצת יש"ע.

במועצת יש"ע סיפרו כי מיד עם כניסתו לתפקיד של ראש הממשלה נפתלי בנט הם פנו אליו בעניין זה. ''אנו נמצאים עם 'יד על הדופק' ועוקבים אחר הנושא באופן יום-יומי.

''בשעה זו יושבות על שולחן מועצת התכנון אלפי יחידות דיור בכל רחבי יהודה, שומרון ובקעת הירדן אשר אינן מקודמות. לא נמתין עוד זמן רב, ולא נאפשר הקפאת תכנון או בנייה בהתיישבות''.

עוד אמרו במועצת יש"ע: ''אנחנו מצפים לראות את מת"ע מתכנסת בהקדם, וקוראים לראש הממשלה נפתלי בנט ולשר הביטחון בני גנץ: הבטחתם שהסטטוס קוו יישמר – עשו זאת, אשרו את התוכניות שממתינות זמן רב".