אברי גלעד
אברי גלעד צילום: פלאש 90

איש הטלוויזיה והרדיו אברי גלעד התייחס בטורו השבועי לעלייה להר הבית, תקף את היחס של חברי הכנסת הערבים למקום וגם יצא נגד חלק מהיהודים העולים להר.

"הר הבית ממשיך לחמם את הרוחות", כתב גלעד בטורו בעיתון ישראל היום. "הרטוריקה הגזענית של חברי הכנסת הערבים, שאומרים 'הר הבית רק למוסלמים' ומוסיפים 'מעולם לא היה במקום הזה מקדש יהודי', מגעילה אותי פיזית, ויוצרת בליבי ספק עמוק אם ניתן לשלב ערבים מכחישי היסטוריה יהודית בשלטון".

לדבריו, "מי שמכחיש את הקשר שלנו למקום, זומם לנתקנו ממנו ומיישם את תוכנית 'המלחמה על הנרטיב', שמנהלים אויבינו בגלוי ובששון, בשקרים וברמייה".

"מה לעשות שכתביהם הקדומים של המוסלמים מכירים בקשר של עם ישראל להר הבית, למקדש, לירושלים", הוסיף. "גם בכתבים עתיקים וגם בחדשים מהמאה הקודמת יש כבוד לקשר של היהודים להר. ואז יש רגע שזה התהפך, לפני כ־20 שנה, ומערכת עזת מצח מנסה מאז למחוק כל זכר יהודי מירושלים כחלק מהמאבק הלאומי בנו".

"אני חושב שהיחס של המוסלמים להר הבית מנשל אותם מוסרית מזכויותיהם במקום הקדוש הזה, שבו האדם צריך להרגיש את אפסותו מול האל, לא לומר "הכל שלי, רק אני", אלא לכבד כל מאמין, בוודאי מי שמאמין בדת שהיא אמה של הדת שלו, ומוחמד אביה. ההרס שהם זורעים בשרידי המקדש, ובמיוחד באורוות שלמה, עובר בשקט בעולם העקום שבו אנחנו חיים, בכייה לנצח", ציין.

עוד באותו נושא:

כאמור, גלעד יצא גם נגד חלק מהיהודים העולים להר. "ולמרות כל אלה, ההתעקשות לעלות להר ולשיר התקווה ולהתפלל לא נאה בעיניי", כתב. "למדנו שהמוסלמים יודעים להוציא מתוכם את המירע שבהם כשנוגעים 'להם' באל־אקצא. אם היינו במצב של יכולת להתמודד עם פרעות פנימיות ביעילות ובנוקשות, ניחא. אבל ראינו מה קורה, כמה נהרגים וכמה נשרף עד שמשתלטים, זמנית. לכן להתגרות באלימות הערבית כדי לאתגר את הממשלה, או כדי לבסס איזושהי ריבונות בהר הבית, זה מעשה מסוכן, חמור ומיותר".

"חזרתנו המלאה להר הבית לא תתרחש בכוח. רק בשלום. וזה לא יקרה בדור שלנו. זכינו לחזור אל הכותל, זה יותר ממה שהיה לנו 2,000 שנה. לרצות הכל כאן ועכשיו זאת לא תכונה יהודית. עד שזה יקרה, נשמור על חיינו כמה שאפשר. ולמי שעולה להר כדי להטריל את הממשלה, נאמר: טרילילי־טרללה, המטריל בהר הוא המטורלל", כך אברי גלעד.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו