ראש העיר לוד יאיר רביבו
ראש העיר לוד יאיר רביבוצילום: לירון מולדובן

שדולת ארץ ישראל בראשות ח״כ יואב קיש וח״כ אורית סטרוק התכנסה היום (שני) לראשונה בכנסת ה- 24.

הדיון אשר עסק במשילות והבטחון האישי בארץ, בדגש על הערים המעורבות והאירועים האלימים אשר התרחשו בהן, התקיים במעמד עשרות חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה אשר לראשונה בכנסת הנוכחית שמים בצד את המחלוקות הפוליטיות ומשתפים פעולה.

ראש עיריית לוד יאיר רביבו חשף בדבריו: ״400 משפחות עזבו את לוד בשל הפרעות. צריך לסייע להכניס את הערים המעורבות למפת עדיפות לאומית כדי שיהיה תמרוץ להגיע לגור פה איתנו. אנחנו עדיין בפוסט טראומה. אולי אתם שומעים על שקט מדומה אבל עברנו פה אירוע מאוד מטלטל לפני חודשיים. לא הכל זה תקציבים.

''אני דוגמא לכך שנתתי המון תקציבים ועשיתי אפליה מתקנת אבל ביום פקודה הפנו אלינו את הגב, הזהות הפלסטינית גברה והשד הלאומני יצא בגלוי בערים המעורבות. אני היום אחד האנשים השנואים במגזר הערבי, וכל חטאי שהרמתי את דגל המשילות״, סיפר רביבו.

יאיר רביבו: 400 משפחות עזבו את לוד בעקבות הפרעותערוץ כנסת

יו״ר שדולת ארץ ישראל ח״כ יואב קיש מהליכוד אמר כי ״הכנסת הזו יכלה להיות כנסת שמבצעת מימוש אמיתי ומשמעותי של אידיאלוגיית הימין. ראש ממשלה שהתחייב והבטיח שהדבר הראשון שיעשה בממשלתו זו הסדרת ההתישבות הצעירה. דווקא באופן אבסורדי, למרות הרוב בימין בכנסת, לאור הרכב הקואליציה יש חשש אמיתי בימין למדיניות הממשלה''.

לדברי קיש ''האתגרים של השדולה רק הולכים וגדלים. בשדולה נשלב כוחות אופוזיציה וקואליציה על מנת להבטיח שמדיניות הממשלה תשמור על ארץ ישראל, תחזק את הביטחון האישי בערים המעורבות ותפעל לחיזוק והגדלת ההתישבות בכל ארץ ישראל״.

יו"ר שדולת ארץ ישראל יו"ר סיעת הציונות הדתית ח"כ אורית סטרוק אמרה בתחילת הכינוס: ''שדולת א"י בכנסת הזו היא הגדולה והרחבה ביותר מאי-פעם ב-15 השנים האחרונות. במסגרת פעילות השדולה נשלב ידיים יחד, כולנו, כל אוהבי ארץ ישראל, מכל המפלגות והסיעות, קואליציה ואופוזיציה, לטובת ארץ ישראל על כל מרחביה: בגליל, בנגב, בגולן, ביהודה ושומרון, וגם בערים המעורבות. נייצר בשדולה את הקואליציה האמתית שעם ישראל בחר ובודאי מעדיף ומייחל לה. עם ישראל בחר בארץ ישראל, ולפחות בשדולה שלנו הוא יקבל אותה. כולי תקוה שנצליח לחתור ולהתקדם יחד ליעדים המשותפים לכולנו, לצופף שורות מול אויבינו ויריבינו, ולחזק יחד את אחיזתנו בארצנו, ארץ ישראל״.

מאיר דויטש מנכ״ל רגבים: ״היחודיות של שדולה היא היכולת לשנות תודעה ציבורית ותפיסות יסוד מעוותות של גורמי הממשלה. במערכה על שטחי C, בחוסר המשילות בנגב, ובהתנהלות ההזויה של משטרת ישראל במאורעות תשפ"א- נוכחנו כולנו בתוצאות של אותם תפיסות יסוד מעוותות. השדולה היא אוגדת המחץ שבשיתוף פעולה בין כל חבריה, בקואליציה ובאופוזיציה- בכוחה לשנות ולתקן את תפיסות היסוד של רשויות המדינה״.

שר הבט״פ לשעבר ח״כ אמיר אוחנה מהליכוד: ״ההתקומוות האחרונה - לא ידענו כמוה מאז קום המדינה. המשטרה לא ידעה לתת להם מענה טוב בזמנים הראשונים״ נושא הערים המעורבות הוא נושא מרכזי. הביקור הראשון שלנו בשטח היה בנגב וראינו גם בנגב וגם בערים המעורבות את ההתקוממות והפרעות של ערביי ישראל מתוך עויינות לרעיון של מדינה יהודית. עם זה התמודדנו. צבר האירועים היו כאלו שהמשטרה לא ידעה לתת להם מענה טוב בזמנים הראשונים ונאלצה לעשות גיוס חסר תקדים בהיקפו של פלוגות מג״ב כדי לתת מענה להתקוממות שלא ידענו מאז קום המדינה''.

עוז אברמוביץ מהגרעין התורני בלוד: ''למדנו על בשרנו שהנושא של הערים המעורבות סופר אסטרטגי ואסור לטאטא אותו למרות שלרבים נח לטאטא אותו. בסופו של יום מצאנו את עצמנו בלי משילות של מדינת ישראל ולוואקום הזה נכנסו גופים אזרחיים. אנחנו מנסים שמדינת ישראל תשנה את התפיסה שלה ושתבין שמה שפלילי יהפוך מהר גם ללאומני. צריך טיפול באירועים שהיו אחרת שום דבר לא ימנע מהם לעשות את זה גם בפעם הבאה. צריך שינוי תודעתי של המדינה שיחלחל לכל מערכות אכיפת החוק כדי לשנות את התפיסה שיש פה אירוע''.

ח״כ משה אבוטבול מש"ס: ״אנחנו כאן כדי להיות לצידם של המתיישבים. השדולה חייבת לחצות מחנות בפרט חברי הקואליציה. חלק מהם הצהירו שהם יעמדו לימינם של המתיישבים ועכשיו הזמן לקיים זאת. יהיו הרבה דברים של קונצנזוס. המתיישבים ובמיוחד בערים המעורבות מצפים שנעבוד יחד ולחזק את נושא ההתיישבות״.

ח״כ אבי דיכטר מהליכוד: ״היום בממשלה למפלגות הערביות ומרצ יש בעיה שישראל מוגדרת מדינת הלאום של העם היהודי. אנחנו צריכים לוודא שקואליציה המאוד בעייתית שיש בה נציגות של הימין אבל רק כשליש כאשר שתי שליש הם שמאל , שהנזקים במונחי א״י לא יהיו קשים לתיקון״.

ח״כ יום טוב כלפון (ימינה): ״זאת השדולה הראשונה אליה ביקשתי להצטרף ואני מאוד שמח על זה. א״י מעל הכל והשדולה הזאת חייבת להיות גם מעל הכל. אפשר לשתף פעולה. יש לנו מדינה קטנה ואין לנו את הפריוולגיה לסחור בה, לוותר על סנטימטר ממנה ולכן חייבים שמכאן לצאת קריאה ברורה - קואליציה ואופוזיציה על א״י לא מוותרים. אני מאמין שראש הממשלה הנוכחית הוא איש א״י השלמה ואני מצפה מהשדולה לעזור לו. ערים לכך שהקואליציה מורכבת''.

ח״כ ניר אורבך (ימינה): ״היה חשוב לי להגיע לפה. מבחינתי כבוד להיות חבר בשדולה. התמיכה הנושא הזה היא חוצת קואליציה ואופוזיציה ואני שמח שיש לנו סוף סוף יכולת לעבוד יחד על הנושאים המהותיים ולהתנתק ממה שקורה בכנסת. הצורך של השדולה הוא לא רק ביו״ש אלא גם בנגב ובגליל ובערים המעורבות ואנחנו בקשר איתם. חייבים להחזיר את הביטחון והמשילות וכולנו מגוייסים לכך״.

ח״כ מיקי זוהר מהליכוד: ״הנושא של הערים המעורבות מאוד רגיש ונפיץ משום שהממשלה המכהנת לא תדע להתמודד עם משבר כזה יפרוץ שוב כי אם יעזו לטפל בו הם יאבדו את הרוב של הממשלה. אנחנו כאופוזיציה יכולים לפעול ברמה הציבורית והפרלמנטרית ואני קורא לכל חברי השדולה לפעול לקידום חקיקה שתטפל בסוגיה הזאת״.

יו״ר מפלגת הציונות הדתית ויו״ר שדולת א״י לשעבר ח״כ בצלאל סמוטריץ: ״שדולת א״י היא השדולה הפעילה והאפקטיבית ביותר. סוד ההצלחה של השדולה זאת החברות חוצת הקואליציה והאופוזיציה, שיתוף הפעולה עם גופים חוץ פרלמנטריים והיכולת להוריד רעיונות לפסים מעשיים. כדי שזה יקרה גם עם הקואליציה הזאת הסוד הוא להשאיר את המחלוקות הפוליטיות מחוץ לחדר הזה. האתגרים שעומדים בפני ארץ ישראל עצומים. יש ממשל בארה״ב שיאתגר אותנו. טוב שהשדולה מקדמת דבר ראשון את נושא הביטחון האישי והתהליכים שעוברים ערביי ישראל. הנגב והגליל יאותגרו בשל השותפות עם רע״מ ובפרט בשמירה על אדמות הלאום״.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן: ״אני מאוד חושש מהקפאת בניה והפרדה בין גושים ללא גושים וצריך להבהיר שאנחנו נעמוד כחומה בצורה מול ניסיון להקפיא את ההתיישבות. השדולה יש את היכולת וכח מחץ במאבק על ארץ ישראל״

ח״כ אופיר סופר מסיעת הציונות הדתית: ''סדר היום של הנגב והגליל והערים מעורבות צריך לתפוס בצורה יותר מעשית. זה קורה לצערנו בגלל מי שקם עלינו לאחרונה. אלו סוגיות שקורות המון מתחת לפני השטח כדוגמת הפרוטקשן. אם מדינת ישראל תוותר על חוק קמיניץ היא מוותרת על המשילות''.

שר החינוך לשעבר ח״כ יואב גלנט מהליכוד: ״אמרו פה שלא יודעים מתי יתרחשו שוב פרעות. כאשר מדינת ישראל תותקף מבחוץ תהיה פעם נוספת של פרעות בערים המעורבות. זה ודאי. בנושא יהודה ושומרון אם אנחנו חלילה נפנה שטח כזה או אחר כל שטח שנפנה יראה כמו הנגב וכמו מחנה פליטים אחד גדול ויסכן אותנו.״

מתן פלג יו"ר תנועת אם תרצו: ״כדי להחזיר את המשילות אל ישראל יש לחזק משמעותית את כוחות המשטרה ולשפר את איכות השוטרים. על המדינה לייצר מסלול מהיר של משוחררי צה"ל למשטרה. במיוחד לבני מיעוטים ששרתו בצבא בתפקידי לוחמה. בנוסף ישנה מעורבות ממשלות זרות כולל מדינות ערביות ביתר שאת. מדובר בתופעה שחייבים לעצור״.

ח״כ עמיחי שיקלי מסיעת ימינה: ״לאזרח לא משנה האם מדובר ברקטה מלבנון או בקבוק תבערה משכנו בלוד. יש חזית רביעית של פלסטינים שחיים בתוך ישראל ויש להם נציגים בפרלמנט - הרשימה המשותפת תומכת הטרור כשבשטח יש להם לוחמים שמבקשים להרוג ולשבש את חיי מדינת ישראל. אל מול החזית הרביעית יש ארגון שנמצא בתת תפקוד - משטרת ישראל והפיקוד שלה האחראים לחוסר הביטחון של תושבי ישראל. לא היו פה הפרות סדר אלא אינתיפדה של אנשים שביקשו להרוג יהודים בגלל שהם יהודים. המשטרה לא הבינה את התפקיד שלה וחשבה שמטרתה להפריד בין הניצים''.

ח״כ משה ארבל מש"ס תקף את מינוי ח''כ אבתיסאם מראענה כחברת ועדת חוץ וביטחון: ״אם אנחנו חפצי חיים היה צריך להפוך שולחן על מינוי מראענה לועדת חוץ וביטחון. היא לא יכולה לשבת בועדת חוץ וביטחון. זה אירוע משמעותי ואני קורא לארגונים החוץ פרלמנטריים לדרוש ממפלגת העבודה לא לשים את מראענה שנחשפת לדברים הסודיים ביותר שנוגעים לביטחון האישי של כל אחד מאיתנו״.

עו״ד נתי רום מארגון חננו: ״ישנה פרקטיקה חדשה ומושתקת של טרור לאומני בצורת הצתות בכל רחבי הארץ .יש למגר את התופעה וללחוץ כי יחידות האכיפה כימ"ר שי, שהוקמו עקב לחץ של השמאל , יפסיקו לפעול רק כנגד יהודים אלא יחלו לאכוף כלפי האויב האמיתי המנסה לכלות את ארצנו ,אנו נמצאים באיום אסטרטגי על מדינת ישראל שלא ידענו כמותו ולכן פעילות השדולה ושיתוף הפעולה של הארגונים הציוניים חשובים מתמיד .יש גם לחבר ולערב את אחינו ותומכי ישראל בגולה לפעילות במסגרת השדולה״.

בסיום הכינוס חתמו חברי הכנסת על קריאה לממשלת ישראל: ״לפעול למיצוי מלוא חומרת הדין עם הפורעים, לפעול לעיצוב עבודת המשטרה באופן שיתן מענה לצורך במשילות ובביטחון אישי, כולל באמצעות שיתוף תושבים בביטחון השוטף (כיתות כוננות ומשמר אזרחי, לדוגמה) ולהיערך כראוי למניעת הידרדרות נוספת, ואף התקוממות פנימית רחבת היקף.״