ח"כ בן גביר
ח"כ בן גביר צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ח"כ איתמר בן גביר (עוצמה יהודית) שסולק ממליאת הכנסת לאחר שסירב לקרוא לח"כ אחמד טיבי ''אדוני'', פנה ליו"ר הכנסת מיקי לוי וביקש להשעות את טיבי מתפקיד סגן יו"ר הכנסת.

במכתב ששלח ח"כ בן גביר ליו"ר הכנסת וליועמ"ש הכנסת עו"ד שגית אפק, סקר בן גביר את השתלשלות האירוע במליאה ותיאר כיצד ח"כ טיבי דרש ממנו שוב ושוב להפסיק את נאומו ודרש לקרוא לו "אדוני".

במכתבו ציין ח"כ בן גביר: "סעיף 42(א) לתקנון הכנסת קובע כי יושב ראש הישיבה יכול להורות על הורדה מהדוכן רק לאחר שקרא את חבר הכנסת הנואם לסדר. במקרה כאן טיבי נהג בניגוד לסמכותו, והורה למשמר הכנסת להוריד אותי מהדוכן בניגוד לתקנון, הכל על מנת לייצר רווח פוליטי".

עוד הוסיף ח"כ בן גביר במכתבו: "כן קובע סעיף 41(ד) לתקנון כי חבר הכנסת ידבר במליאת הכנסת בצורה הולמת, בלשון מקובלת ובאופן השומר על כבוד הכנסת, ולא יעשה במליאה מעשה שיש בו פגיעה בכבוד הכנסת, בכבוד אחד מחבריה או בסדר דיוניה. אין ספק שמעשיו של טיבי ואמירותיו מנוגדים באופן ישיר גם להוראה זו".

בסיום מכתבו דרש ח"כ בן גביר מיו"ר הכנסת להדיח את סגן יושב הראש טיבי מתפקידו, וביקש מלוי להעביר מסר ברור כי: "מי שישתמש בתפקידו בניגוד לתקנון וככלי לניגוח פוליטי, לא יוכל להיות סגן יושב ראש הכנסת".

טיבי לבן גביר: תקרא לי 'אדוני' ערוץ כנסת

בראיון לחדשות 12 אמר הבוקר בן גביר: "מי שצריך להתחרט ולהתבייש זה אחמד טיבי ולצערי גם יו"ר הכנסת מיקי לוי שהגיע לדוכן ומבלי לבדוק ולברר כבר גיבש עמדה. הסרטון לא מותיר ספק שטיבי פעל ללא סמכות וניצל את כוחו כדי לסתום לי את הפה. אין שום הוראה בתקנון שחייבים לפתוח במילים אדוני היו"ר".

"ביקשתי פעם אחר פעם מאחמד טיבי להפנות אותי לסעיף אבל הוא לא ידע כי אין סעיף כזה", הוסיף בן גביר. "למי שהיה היועץ של ערפאת לא אקרא 'אדוני' וזו לא הפעם הראשונה שטיבי חורג מסמכותו כיושב ראש. בעבר הוא גם זרק מהדוכן את אלקין ופייגלין". לדבריו, "אבקש להשעות אותו מניהול המליאה - הוא לא כשיר לכך".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו