חנוך דאום
חנוך דאוםצילום: באדיבות המצולם

הסטנדאפיסט והסופר חנוך דאום מביע תמיכה בתוכנית שר הדתות מתן כהנא לפתיחת שוק הכשרות לתחרות בפיקוח של הרבנות הראשית לישראל.

בטורו בעיתון ידיעות אחרונות כתב דאום: "שר הדתות מתן כהנא הוא אחת הסיבות שבגללן אני שמח על הממשלה החדשה, שכן במשרד הדתות בהנהגתו אפשר ממש להבחין באונייה מסובבת את חרטומה לכיוון של יהדות אחרת, ולמקום שבו יש נשמה במקום עסקנות.

"לא אכחיש כי אני אחד הקליינטים של רפורמת הכשרות של השר כהנא. אני שומר כשרות בדרכי, אבל לא בגלל שאני חושב שאלוהים יעניש אותי אם לא אעשה זאת. אני שומר כשרות כי זה חלק ממי שאני, זו הזהות שלי, זו המורשת של בני עמי. מסיבה זו לא אגע בחזיר ובשרצים, אבל מסיבה זו בדיוק אני גם לא זקוק לאיזו תעודה של איזה מנגנון עבש כדי לאכול סלט במסעדת פועלים קטנה. והמראה של המשגיח יושב ואוכל בחינם ובעל הבית מקרקר סביבו, גורם לי לבחילה קשה".

דאום, בנו של הרב יחזקאל דאום זצ"ל, סיפר: "גדלתי בבית שבו הכשרות הייתה נושא. אישיו. אבא שלי הקדיש לכשרות את חייו (אין לי ספק שהוא היה מברך על הרפורמה של השר כהנא), ואחד הדברים שבעיניי חשוב לעשות זה להפריד בין הכשרות לשבת, רוצה לומר: לשלול ממסעדה שהאוכל בה כשר את התעודה בגלל שהיא פתוחה בשבת – זו סחיטה.

''בעם ישראל יש אנשים מסורתיים שרוצים לאכול כשר אבל הם באים בשבת לים, ואין שום סיבה בעיניי לכפות עליהם לשבת במקומות לא כשרים, בגלל שמי שפותח בשבת את הדוכן שלו, האוכל שלו מוכרז כטריפה. זה כמו להכריז שמי שמדבר לשון הרע לא יקבל תעודת כשרות. אבל אם האוכל כשר, למה לא?'', תהה.