בועידת הקיץ של כנס ירושלים נערך פאנל סוער תחת הכותרת ׳האתגרים להמשך פיתוח ההתיישבות מול ממשלה חדשה בישראל וממשל חדש בארה״ב׳.

אחד מראשי ותיקי ההתיישבות, פנחס ולרשטיין, אמר כי לדעתו ״רוב הציבור היהודי לא תומך בממשלה הזו, אלה תוצאות הבחירות. אפשר להוסיף את אלו שהצביעו לבנט ולא מסכימים לדרכו״.

״נכון שהממשלה הזו חוקית ודמוקרטית כי אנחנו במדינת ישראל, אבל צריך לעשות חשבון נפש. אין לאנשים שיושבים בממשלה הזו סיכוי לסייע להתיישבות. זו נקודת הכרעה״, הוסיף ולרשטיין.

לדבריו, ״כאשר מסוכם על אלפי בתים שיש עליהם צו הריסה חלוט של בתי משפט בישראל בתחומי מדינת ישראל ובהסכם הקואליציוני מחליטים שלא הורסים את הבתים שלהם, כאשר מאשימים את מי שמיועד להיות מנכ״ל משרד הפנים שהוא מתגורר בבית בלתי חוקי וכאשר ממשלת ישראל מבקשת לעכב את הקמתה מחדש של הקונסוליה לפלסטינים עד אחרי העברת התקציב - ואידך זיל גמור. תבינו לאן אנחנו הולכים בראייה מפוכחת״.

״ההתיישבות חייבת להוביל לריבונות. התיישבות היא שלב בתוכנית אסרטרטגית. החלת הריבונות על מעלה אדומים ובקעת הירדן סוגרת את האפשרות להקמה מדינה פלסטינית. יש בקרבנו שאננות. אנחנו חיים באי ודאות מדינית וביטחונית ביהודה ושומרון. אל תתבלבלו. בממשלה יושבים גם אנשי ימין אבל הם מוחזקים בידי אחרים״ דברי ולרשטיין.

שקד מורג, מנכ״לית שלום עכשיו, תקפה את פשרת אביתר שהושגה בממשלה הנוכחית. ״מה שקרה באביתר זה הישג של ההתנחלויות. לדעתנו זה הסכם כניעה והממשלה עושה צעדים שהם כניעה לאלימות וטרור״.

יו״ר סיעת הציונות הדתית בכנסת, ח״כ אורית סטרוק תקפה את הממשלה בחריפות ואמרה כי הממשלה תעמוד למבחן בנושאי ההתיישבות.

״המום המרכזי של הממשלה הזו הוא שהיא נשענת על התנועה האיסלאמית שבמדינות נורמליות יושבת בבית הכלא ואצלנו היא תופסת את הגה השלטון. זה בכייה לדורות אם לא יתעשתו, כי זה גורר אותנו להיות מדינת שני לאומיה וכל אזרחיה. הממשלה תיבחן באירוע אביתר. הקפאת ההתיישבות הוא אירוע שהממשלה תיבחן בו. אירוע הסדרת ההתיישבות הצעירה אל מול אירוע הסדרת ההתיישבות הבדואית שסוכם הוא מבחן נוסף״, טענה סטרוק.

"בחמש הרגליים האלו הממשלה תיבחן", הוסיפה סטרוק, "שטחי C, השמירה וההגנה עליהם, תחבור, בניה, הסדרת ההתיישבות הצעירה והרגל החמישית היא כמובן הרגל של אביתר. אני מודיעה, על כל הצלחה של הממשלה הזאת אני אצל"ש אבל אני פשוט חושבת שעם החברים של שקד מורג בתוך הממשלה ועם מנסור עבאס שהכיסא של נפתלי בנט ושל זאב אלקין ושל איילת שקד יושב על הכתפיים שלו לא נצליח בדברים אלה".

יו״ר מועצת יש״ע ויו״ר מועצת בקעת הירדן, דוד אלחייני, ענה לסטרוק: ״אורית, צריך להיות ישר ולא להתנהג בצביעות. הממשלה הזו הביאה 50 תקנים ליחידת הפיקוח של המנהל האזרחי והביאה פקחים וסיירים לשטחי שלא הביאה את הממשלה הקודמת. המחדלים הם של הממשלה הקודמת - ולבוא ולהטיל את האחריות על ממשלה של חודש וחצי זו צביעות״.

סטרוק אמרה לאלחייני בתגובה, ״אם הממשלה הזו תילחם את המערכה על שטחי סי אני הראשונה לתת לה צל״ש. יחד עם זה נכון לעכשיו המערכה הזו לא מתנהלת ואני מתקשה להאמין שהיא תמשיך להתנהל בממשלה הנוכחית״.

אלחייני ענה לה כי הממשלה הקודמת היא שגרמה לבעיות בשטח. ״תארו לעצמכם שנפתלי בנט יעמוד בבר אילן ויאמר: חברות וחברים, שתי מדינות לשני עמים. תארו לעצמכם, שנפתלי בנט יעשה הקפאה של עשרה חודשים ואחר כך עוד שנה וחצי של הקפאה תכנונית. תארו לכם שנפתלי בנט ישלח את האנשים שלו במשך שלוש שנים לשבת ולשרטט את גבולות מדינת הטרור הפלסטינית על 70% מיהודה ושומרון. איפה הייתם 12 שנים? שתקתם כשנוצר תקדים מסוכן ושמו על השולחן מפה שמשרטטת המדינה הפלסטינית״.הוא הצהיר כי ״האיום העיקרי למדינת ישראל הוא לא איראן, אלא מדינה פלסטינית על 70% משטחי מדינת ישראל. אני יודע מה המשמעות של מדינת טרור פלסטינית בלב לבה של מדינת ישראל. היא בראש ובראשונה איום קיומי לתל אביב והמרכז. חברות וחברים, אנחנו כבר במדינה דו לאומית. בואו לא נשקר לעצמנו. אני ויתרתי על ריבונות למען עתידה של מדינת ישראל, כי מדינה פלסטינית היא איום קיומי עלינו ואל תשכחו מי העלה אותה על דל שפתיו״.

ח"כ סטרוק התייחסה גם לתקציב להתיישבות ואמרה "הכבישים ביהודה ושומרון הם הכי לא תקינים וישנים מכל רחבי הארץ, מתוך 2.5 מיליארד שהוגדר קיבלנו רק כרבע מיליארד".

"התקציב בשפל שאין כדוגמתו. זה לעג לרש ולא מאפשר לחטיבה להתיישבות לפעול וזה אומר שההתיישבות לא חשובה לממשלה, היא חשובה לאבו מאזן יותר משהיא חשובה לנפתלי בנט"

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו