במכללת אמונה עמלים זה זמן לא מועט על בחינת יכולות החיבור בין אמנות ליהדות. רחל מימון שוורץ, העומדת בראש המחלקה לתיאטרון, מסבירה את הקושי למצוא את הדרך היהודית לביטוי תיאטראלי שנחשב במשך דורות לחלק מעבודה זרה, תרבות זרה וכיוצא באלה.

"אני לא חושבת שיש נוסחה מדוייקת איך עושים תיאטרון דתי, מה נכון ומה הגבולות, אבל מתחזקות הפרקטיקות איך להביא את העולם הדתי ועולם הנפש של השחקניות שמגיעות מתוך המגזר, לתוך יצירה מיוחדת אוטנטית ולא מתנצלת שמגיעה לכתחילה ולא בדיעבד", אומרת מימון שוורץ.

ד"ר אפרת גרוסמן, העומדת בראש המכללה האקדמית אמונה, רואה בלימודי התיאטרון לימודי יהדות לכל דבר. "זה לא רק ללמוד יצירה. זה גם וגם. השילובים בין להיות מחנכת ולהיות יוצרת ולהיות אישה יהודיה דתיה שמבינה את תפקידה בדור הזה, זה המקום שאליו אנחנו לוקחים את המכללה בשנים הבאות".

מימון שוורץ מוסיפה ומספרת על הנושאים המורכבים והעדינים שמעסיקים את עולמן של היוצרות הצעירות, שעולמן הרוחני והערכי מייצר חוויות שונות מאלו הקיימות במגזרים אחרים ועם זאת, "יש משהו אנושי נוכח שהוא משותף לכולן וזו האהבה והחברות והמשפחה, ובזה אנחנו דומים. אנחנו שונים כי אנחנו מייצרים את זה בכלים שונים ובעולם ערכים שבחלקו הוא קצת שונה".

לפרטים והרשמה לחצו כאן

עוד באותו נושא:

השחקנית ורדה בן חור מלמדת ומרצה במכללה ולדבריה "היצירה בתוך גבולות של שחקניות דתיות היא מאוד מרתקת דווקא משום כך. זה לא 'תעלי על הבמה ותעשי מה שאת רוצה', אלא היצירה מתחילה בגבול אחד ומסתיימת בגבול אחר ובין לבין תפרשי כנפיים".

לדבריה האיכות המקצועית צריכה להיות כזו שכל קהל יחשוב שמדובר בתיאטרון טוב ועוכר שלווה, כלומר "או מצחיק או מעציב או נוגע בגעגוע, בלי קשר לאיזה מגזר את שייכת. הכלים הם מקצועיים".

השחקניות עצמן מספרות על העבודה המקצועית מול מומחים מכל המגזרים וברמה הגבוהה ביותר. עוד הן מספרות על העולם המורכב שהולך ומתגלה בפניהן במהלך הלימודים תוך כדי התפתחות של תהליך עצמי פנימי עמוק להעצמה אישית.

ובין לבין גם לקורונה הייתה ויש תרומה לא מבוטלת לאופן הלימוד. הפתרונות שמצאו במכללה איפשרו המשך לימוד גם בעידן המורכב של מגבלות הקורונה ולמעשה חייבו את המערכת להמציא את עצמה מחדש, אך כאשר ניתן היה שבו הסטודנטיות אל הבמה עצמה אל מול קהל ליצירה עצמה.

"מכללת אמונה עשתה מהפכה ענקית בחמישים שנותיה, והיא עוד הולכת להמשיך ולגדול ולהביא עוד לעולם התרבות הנשית יהודית המתחדשת", אומרת ד"ר גרוסמן ומזמינה את "מי שרוצה לחולל שינוי בעולם החינוך לאמנויות, לחולל שינוי בעולם האמנויות עצמו, מי שרוצה להיות אמנית עם ערך מוסף, זה המקום וזה מה שמייחד אותנו, הרובד העמוק יותר בעולם האמנות, העיצוב והחינוך ליצירה".

לפרטים והרשמה לחצו כאן

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו