ועדת הכנסת
ועדת הכנסת צילום: נעם מושקוביץ, דוברות הכנסת.

ועדת הכנסת בראשות ח"כ ניר אורבך דנה היום בנושא "שיח מכבד – בונים תרבות דיבור ביחד" דיון שנערך ביוזמת חברי הכנסת רם שפע ומיכל רוזין.

יו"ר הוועדה ח"כ ניר אורבך (ימינה) אמר, זה לא סוד שהאווירה והשיח והאינטראקציה בין הקואליציה לאופוזיציה, מתנהלים בצורה לא בריאה ולא נורמלית, כלשונו.

"כל צד מעביר ביקורת על הצד השני. אולם הגיע הזמן שכל אחד יעשה את חשבון הנפש שלו. הכנסת היא הלב הפועם של מדינת ישראל ואנחנו מהווים דוגמא.

לעיתים אנחנו מצטערים על מה שאמרנו אבל הפרוטוקול מתעד את כל מה שנאמר. אורבך סבור כי צריך להקים מנגנון מעין שיפוטי - עונשי, במקבל לקיום שיח בין הצדדים, וקביעת כללי שיח".

יו"ר הכנסת ח"כ מיקי לוי אמר, "גם אני עשיתי טעויות, גם אני חטאתי בשיח. הוציאו אותי פעמיים מהדיון. הייתי אופוזיציונר מאוד לוחם. חטאתי והתבטאתי במילים קשות והתנצלתי על כך. אולם לא קראתי בשמות וכינויים קשים. היום אני הרבה יותר רגוע.

השיח הלא מכבד עושה רע לכנסת. ביום שנבחרתי לתפקידי כיו"ר הכנסת, המליאה הייתה קשה לניהול, לאחריה, קיבלתי מיילים וטלפונים נזעמים. הציבור לא מבחין בין חברי הסיעות השונות. הציבור רואה פרלמנט שמתנהל בצורה קשה ולא מכבדת. ישראלים רבים מהעולם מתקשרים וכותבים לי".

אם לא נשנה את השיח התוצאות יהיו קשות ערוץ 7

ח"כ שלמה קרעי (הליכוד) התפרץ לדבריו של יו"ר הכנסת והדיון הפך לסוער. קרעי שאל את יו"ר הכנסת, "איפה הייתם ב-12 שנה האחרונות. חברי הקואליציה התבטאו במילים קשות ביותר כנגדנו וכנגד החרדים. קרעי הזכיר שלל התבטאויות של חברי כנסת כנגד החרדים והימין. תמשיכו עם המוסר הכפול שלכם", אמר קרעי ויצא מהדיון.

יוזמת הדיון ח"כ מיכל רוזין (מרצ) אמרה, "בעברי, הייתי אופוזיציונרית לוחמת, מעולם לא קראתי לראש הממשלה בצורה מזלזלת. אני לא שופטת התבטאויות בעידנא דריתחא, טבעי שאופוזיציה כועסת. אנחנו יכולים להתווכח אפילו בצעקות, אבל בואו ננסה לקיים דמוקרטיה מתפקדת.

לא לגיטימי לפרק את הבית ולא להשתתף בדיונים. בואו נשמור על הפרלמנט שלנו כי אין לנו בית אחר", אמרה ח"כ רוזין.