משמר הגבול
משמר הגבול צילום: חטיבת דובר המשטרה

320 לוחמות מתגייסות היום (חמישי) למשמר הגבול - מספר שיא. נתונים שהגיעו ל"ישראל היום" חושפים כי 26 אחוז מהמתגייסות ללוחמה במחזור אוגוסט 2021 סימנו את מג"ב בהעדפה הראשונה, בעוד כמעט 90 אחוז מהמתגייסות באופן כללי סימנו את מג"ב בהעדפותיהן.

נתונים צבאיים מגלים כי על כל תקן פנוי אחד שיש למג"ב, יש כ 10 מתגייסות שרוצות להגיע לחיל. לאור הביקוש הגבוה במיוחד, בשנה הקרובה יוקמו שתי פלוגות שיהיה בהן רוב של לוחמות, והן תפעלנה בגזרת מג"ב ביהודה ושומרון.

משמר הגבול של המשטרה היה החיל הראשון ששילב נשים בתפקידי לוחמה לפני כחצי יובל. במחזור הרא שון של מג"ב בשנת 1995 התגייסו עשרות בודדות של לוחמות שעברו את מסלול ההכשרה. היום, לאחר 25 שנים מסיום הכשרת הלוחמות הרא שונה, מתגייסות 320 לוחמות חד שות, שיתחילו היום את קורס הכשרת הלוחמים בבסיס האימונים של מג"ב שבמעלה מכמש.

הלוחמות במג"ב מהוות כ 35 אחוז מכוח האדם המבצעי שיש לחיל. הן משולבות בכלל היחידות בתפקי די מפתח, מתפקידי פיקוד על לוח מים ולוחמות ועד לתפקידים מקצו עיים כמו חובשות קרביות, כלבניות, בלשיות, מפעילות אמצעי לחימה ויחידות הפרות סדר ועוד.

לאחרונה מינה מפקד מג"ב, ניצב אמיר כהן, ארבע מפקדות פלוגה ביהודה ושומרון, חוף, צפון ובית הספר החילי. בנוסף, 16 צוערות נמצאות במסלול ההכשרה לק צינים בבה"ד .1 כל זאת לפי מדיניות המפקד, שרואה בעתיד מג"דית במג"ב וגם מפקדת מרחב מבצעי.

גיוס הלוחמות המסיבי צפוי להיות כזה גם במחזור הבא, וזאת כיוון שעל פי החלטתו של ניצב כהן יוק מו במג"ב יו"ש שתי פלוגות חדשות, שבהן, לראשונה בחיל, יהיה רוב נשי. על פי גורמים בכירים בחיל, התכנון הוא שכ 65 אחוז מכוח האדם בפלוגות הללו יהיו לוחמות.

פלוגה ראשונה תוקם כבר עם סיום הכשרת הלוחמים במחזור אוגוסט ,21 והיא תוצב בקו התפר בגזרת ג'נין. קו התפר בגזרה הוא נקודת חיכוך משמעותית ואסטרטגית לביט חון הפנים של ישראל. רק לפני כמה חודשים, נטרלה מפקדת במג"ב ביחד עם לוחמיה שלושה מחבלים שירו לעברם מתת מק לעים מאולתרים (קרלו). ניצב כהן התייחס לכוח העולה של הנשים בחיל: "עכשיו זה התור שלכן להצטרף לחיל שתכליתו לתת ביטחון ושירות לאזרחי מדי נת ישראל. אני גאה לפקד על החיל, שנותן דוגמה לכלל החברה בשילוב הלוחמות ובהכשרתן. מהיום מוטלות עליכן האחריות וכל המשמעות של המילים 'לוחמת מג"ב', תיקחו אותן ותגיעו איתן בגאווה לסיום ההכשרה ולהמשך השירות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו