מתוך 'פגע וברח'
מתוך 'פגע וברח' באדיבות נטפליקס

ישראלים טובים בלעשות סדרות על צבא, סדרות על חרדים וסדרות על חרדים בצבא. וזהו. זו המסקנה הבלתי נמנעת שאיתה סיימתי את הצפייה בפרק הראשון של הסדרה המדוברת 'פגע וברח', הפקת המקור הראשונה של נטפליקס בישראל.

הסדרה, שתעלה מחר בנטפליקס ישראל, עוקבת אחרי גבר שנשוי באושר (ליאור רז), וכבר בפרק הראשון חייו מתהפכים כשאשתו נהרגת בתאונת פגע וברח מסתורית בתל אביב. מוכה ומבולבל, הוא מחפש את הרוצחים של אשתו ועוקב אחריהם לארה"ב לשם ברחו בעזרתו של אהוב לשעבר, ושם הוא חושף אמיתות מטרידות על אשתו האהובה ועל הסודות ששמרה מפניו.

מעבר לעלילה שנשמעת מסקרנת, מדובר גם בסדרה שהיא תוצרת הארץ למהדרין. גם כי זו הפעם הראשונה בה נטפליקס לקחה הימור על יוצרים ישראליים, והזמינה מהם תשעה פרקים בלי לדעת מראש מה יהיה והאם הסדרה תצא מוצלחת. וגם כי מעבר ליוצרים עצמם, ליאור רז ואבי יששכרוף שיצרו גם את פאודה, משתתפים בסדרה שחציה מצולם בארץ כמעט 70 שחקנים דוברי עברית.

אבל, והרי היה ברור שיגיע אבל, יש הבדל גדול בין הסדרה החדשה לפאודה או לשטיסל לצורך העניין. אם בסדרות ישראליות על חרדים או על הצבא עולם המושגים והתפאורה מסביב מספיק מעניינים בשביל להחזיק את הצופה, פה רז בכוונה התנתק מהסטריאוטיפים האלו וניסה לעשות סדרת מתח פר-אקסלנס. אבל, וזה אבל גדול, הוא שכח דבר אחד – את המתח.

יש דמות ראשית, יש אישה מסתורית, מרדף קצר של חצי דקה, תאונת פגע וברח ופורץ מסתורי אחד, סך הכל זה בהחלט תוכן של מספיק לפרק, אם אנחנו מדברים על פרק שמונה בעונה השנייה של סדרה מצליחה. אחרי שהכרנו את הדמויות, שהתחברנו אליהם. בשביל פרק ראשון בסדרה חדשה ולא מוכרת זה פשוט לא מספיק.

כי 'פגע וברח' (כן, על שם התאונה) היא ממש לא סדרה גרועה, היא פשוט בנאלית להחריד. נכון שמדובר כרגע על פרק אחד ועוד מוקדם לשפוט, אבל הרבה פעמים בסדרות כאלו כל מה שיש להם זה פרק אחד – הפרק הראשון. אם הוא לא יהיה מוצלח בצורה יוצאת דופן, אין הרבה סיכוי שהצופה ימשיך לפרקים הבאים.

ניתן להניח שהפער הזה נובע גם מההבדלים בין הפלטפורמות, רז וישככרוף הרי יצרו את פאודה לטלוויזיה שם כל פרק עולה בהפרש של שבוע וחייב לספק מתח ולעמוד בפני עצמו, הסדרה החדשה תעלה כולה בבת אחת כך שהם הרשו לעצמם לקחת את הזמן בנחת. אולי קצת יותר מדי בנחת.

יש לציין שרז ויששכרוף עושים עבודה מעולה סך הכל ומצליחים להעמיד סדרה ברמה בין-לאומית, אבל, לרוע המזל, כאלו כבר יש בנטפליקס לא מעט. אז נכון, הגיבור הראשי מדבר בעברית ופה ושם רואים את כיכר הבימה, אבל כששאלתי את עצמי "האם היית ממשיך לפרק השני גם אם הסדרה לא הייתה מצולמת בישראל?", מהר מאוד נאלצתי להודות שהתשובה היא פשוטה - לא.