כלא. אילוסטרציה
כלא. אילוסטרציה צילום: iStock

למרות שחוק המאבק בטרור מונע העברת כספים מצד הפלסטיני למחבלים הכלואים בישראל, נחתם חוזה חריג בין השב״ס הישראלי לבין בנק הדואר לפיו הרשות הפלסטינית תעביר כספים למחבלים כדי שיקנו בקנטינה והשירות יפצה את הדואר אם ייתבע על הפרת החוק.

כתב ׳ידיעות אחרונות׳ אלישע בן קימון דיווח כי החוזה הבלתי שגרתי נקבע לאור דרישת שירות בתי הסוהר מבנק הדואר לפתוח חשבונות שישמשו את המחבלים לקניות בקנטינה שבכלא. אל חשבונות אלה אמורה הרשות הפלסטינית להעביר מאות מיליוני שקלים בשנה.

"שב"ס יישא בתוצאות של כל פסק דין שיתקבל נגד החברה (בנק הדואר) בגין תביעה שעילתה הפרת הוראותיו של החוק לאיסור מימון טרור עקב ביצוע חובות החברה כלפי השב"ס", נכתב בסעיף 8א' להסכם.

עוד באותו נושא:

נזכיר כי חוק המאבק בטרור קובע כי "עונשו של מי שמתגמל עבור ביצוע פעולת טרור דינו עד 10 שנות מאסר".

עו"ד מוריס הירש, ראש המחלקה המשפטית במכון "מבט" לתקשורת פלסטינית, מספר שלא מדובר במצב חדש. "לפני כמעט שנה התרענו שהפקדות הרש"פ לחשבונות המחבלים מנוגדות לדין. פשוט לא ייאמן ששב"ס מרשה לעצמו להתעלם מהוראות חוק המאבק בטרור, וזאת מתוך מטרה לקדש את 'השקט התעשייתי' בכלא".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "לאחר דיון מעמיק שקיים המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים דאז, שי ניצן, נקבע מנגנון שלפיו כלל חשבונות האסירים הביטחוניים יירשמו על שם שב"ס, שינהל אותם כנאמן או כמיופה כוח של כל אסיר ואסיר. בעקבות זאת, נחתם ההסכם עם חברת דואר ישראל לאחר שנבדק ונבחן בשעתו ע"י הגורמים הרלוונטיים ואושר מבחינה משפטית. מנגנון זה תואם את הוראות החוק, ועל אופן ביצוע ההסכם מתקיים פיקוח מתמשך. שב"ס יוכל להעביר מעת לעת לבנק הדואר רשימה של אנשים המנועים להפקיד כספים בחשבונות, ועל הדואר ייאסר לקבל הפקדות מהם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו