מגישים עצומה
מגישים עצומה צילום: ללא קרדיט

גוברים הקולות מתוך קהילת הביטחון הקוראים להקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשת הצוללות וכלי השייט.

עצומה החתומה ע"י 6,221 קצינים בדימוס, הקוראת להקמת ועדת חקירה ממלכתית לפרשה, הוגשה היום (שני) לשר הביטחון בני גנץ. בהמשך תוגש העצומה גם לשר המשפטים גדעון סער, אשר סיכם לאחרונה עם השר גנץ כי ידונו בקרוב על הקמת ועדת חקירה לפרשה. לדברי החותמים, רק ועדת חקירה ממלכתית בעלת סמכויות רחבות אשר תבחן את כלל היבטי הפרשה תביא לחקר האמת.

בין החותמים על העצומה: הרמטכ"לים לשעבר אהוד ברק, משה יעלון ודן חלוץ. 31 אלופים וביניהם עמוס ידלין, אודי שני, אודי אדם, אהרן זאבי פרקש, יום טוב סמיה ודני רוטשילד, 138 תא"לים, 471 אל"מים וקצינים נוספים בדרגות שונות.

"כאזרחים שתרמו שנים ארוכות לבטחון המדינה. אנו דורשים להקים ועדת חקירה שתחקור לעומק את נושא רכש הצוללות וכלי השיט מגרמניה, ומתן האישור למכירת הצוללות המתקדמות למצרים. פרשה זו נוגעת בנושאים הביטחוניים האסטרטגיים ביותר לישראל, וחובה שהיא תיבדק באופן היסודי ביותר", נכתב בעיצומה.

השר גנץ הודה לחותמי העצומה הרבים על היוזמה והדגיש בפני הנוכחים את מחויבותו לועדת חקירה ממלכתית. "שמעתם את דעתי – צריכה לקום ועדת חקירה, לא כי אני יודע מה יהיו מסקנותיה אלא כי הנושא רגיש מדי, רחב מדי, עמוק מדי ומדובר מדי בשביל שלא תהיה".

תא"ל במיל' רליק שפיר וסרן במיל' גיא פורן הגישו את העצומה לשר ואמרו "50 בכירי מערכת הביטחון בתקופה הרלבנטית חתמו על תצהירים לבית המשפט המתארים מעשים לא ראויים להם הם היו עדים באופן אישי. זהו דבר חסר תקדים במדינה ולא יכול להיות שהוא לא ייחקר בצורה היסודית ביותר. רק ועדת חקירה ממלכתית בעלת סמכויות רחבות שתבחן את כל היבטי הפרשה תוכל לבצע חקירה כזאת, תביא לחקר האמת, תשיב את אמון הציבור ותסיר את העננה מעל פרשת השחיתות הביטחונית החמורה שידעה מדינת ישראל".